همشهری آنلاین: بررسی موضوع دعوت از پادشاه بحرین به ایران، پیام مانور سپاه به غرب، سفر صالحی به ترکیه، تحرک رسانه‎ای افغانستان علیه ایران از جمله موضوعاتی بود که در نشست خبری امروز سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح شد اما با توجه به میزان سئوال‏‌های طرح شده باید بررسی طرح بستن تنگه هرمز در پاسخ به تحریم‎های اروپا از سوی نمایندگان مجلس را به عنوان مهم‎ترین موضوع این نشست بیان کرد.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که صبح سه شنبه در محل وزارت خارجه برگزار شد در رابطه با سفر رئیس مجلس سوریه به تهران اظهار داشت: رفت و آمد مقامات کشورها از جمله روسای مجالس بخشی از همکاری ما برای توسعه روابط است.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار بلومبرگ که به موضوع طرح نمایندگان برای بستن تنگه هرمز  پرداخت و پرسید که آیا وزارت خارجه این طرح را تایید کرده، آیا این کار تبعاتی ندارد پاسخ داد: نمایندگان مجلس نمایندگان ملت هستند هرچه به تصویب برسانند دولت موظف به اجراست. ما هم شنیده‌ایم که دارند این کار را دنبال می‌کنند اما بحثی که آن را تایید کنیم یا حمایتی کنیم صورت نگرفته است. هر چه مجلس به صلاح کشور بداند ما به عنوان بخشی از قوه مجریه موظف به اجرا هستیم البته خیلی از موضوعات مسئول اجرایش دستگاه‌های دیگر غیر از وزارت خارجه است.

محورهای مطرح شده در این نشست خبری از این قرار است: 

موضوع

اظهارات

سفر رئیس مجلس سوریه به ایران

 • در سفر رئیس مجلس سوریه رد رابطه با توسعه همکاری‌های پارلمانی، مسئله بحران سوریه و اقداماتی که برای حل مناسب آن می‌تواند به کار گرفته شود تبادل نظر خواهد شد.
 • رئیس مجلس سوریه امروز وارد تهران می شود و این سفر 3 روز ادامه خواهد داشت.

سفر صالحی به توکیو

 • اجلاس آینده افغانستان در خصوص مسایل اقتصادی این کشور در توکیو برگزار خواهد شد و به دعوت وزیر امور خارجه ژاپن آقای صالحی در اجلاس شرکت خواهد کرد و طرح‌های مناسب در رابطه با شرایط افغانستان و بهبود وضعیت آن ارایه خواهد شد.
 • حدود 40 کشور در اجلاس افغانستان شرکت دارند که وزرای خارجه کشورهای منطقه از جمله آنان هستند.

دلیل توقف ویزای عمره

 • این یک مساله فنی است. هیات سازمان حج و زیارت در حال مذاکره با مقامات عربستان سعودی است تا نسبت به حل این موضوع اقدام شود.

اعزام هیئت ایرانی به عربستان برای پیگیری موضوع اعدام اتباع ایرانی

 • بعد از اقدام غیر انسانی مقامات سعودی در اعدام برخی اتباع کشورمان، هیاتی از بخش کنسولی، حقوقی و وکلای خانواده‌های افراد اعدام شده و برخی دیگر از ایرانیان زندانی در عربستان آماده سفر به این کشور شده‌اند تا موضوع پیگیری شود و مطالبات خود را از مقامات سعودی داشته باشند.
 • در حال پیگیری مسایل اعزام هیات به عربستان هستیم اما تا الان پاسخ مناسبی از طرف مقامات سعودی دریافت نشده و امیدواریم در اسرع وقت ویزای هیات را صادر کنند.

محاکمه دو تبعه ایرانی در کنیا به اتهام اقدام تروریستی

 • همچنان به دنبال احراز هویت این افراد هستیم و سفارت ما در حال پیگیری است و ما به دنبال بررسی جزئیات پرونده هستیم اما خیلی از موضوعات برای اتباع کشورهای مختلف اتفاق می‌افتد که برخی از آنها با اهداف سیاسی بزرگ‌نمایی می‌شود. در هر صورت ما برای دفاع از اتباع خود اقدامات لازم را خواهیم داشت.
 • به زودی وزیر تجارت و اقتصاد کنیا وارد ایران می‌شود و باید بررسی کرد که چرا اقداماتی صورت می‌گیرد تا به روابط ما و کنیا لطمه بزند.

طرح نمایندگان برای بستن تنگه هرمز به دلیل تحریم‏‌های اتحادیه اروپا

 • اقدام اخیر اروپا و آمریکا در اعمال تحریم های جدید موضوعی است که تهدید کننده امنیت انرژی و بر هم زدن بازار انرژی به حساب می آید و ما قبلا تاکید کرده ایم امنیت عرضه از امنیت بازار تفکیک ناپذیر است.
 • اقدام اروپا در تحریم نفت ایران تحریک کننده و تهدید کننده امنیت انرژی به شمار می رود. آنها باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.
 • موضوع مطرح شده از سوی نمایندگان در حد طرح است و نمایندگان مجلس نمایندگان ملتند و نشاندهنده طرز فکر ملت ما و نشاندهنده افکار عمومی مردم نسبت به اقدامات خصمانه به شمار می رود.

اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل در مورد مذاکرات 1+5

 • رژیم نامشروع صهیونیستی اقدامات مختلفی برای تنش آفرینی انجام داده و جنایت های متعددی انجام داده و این اظهارات به خاطر اظهار وجود است چون با توجه به تحولات منطقه در شرایط بغرنجی به سر می‌برد.
   
 • در مذاکرات ما با 1+5 هیچ حسابی برای رژیم صهیونیستی باز نکرده و نخواهیم کرد و بحث ما با 1+5 ادامه دارد و امروز نشست کارشناسان حقوقی و فنی در استانبول آغاز خواهد شد.

اجلاس ژنو

 • اجلاس ژنو پیشنهاد روس‌ها برای کمک به حل مسالمت آمیز بحران سوریه و تقویت کننده طرح کوفی عنان بود. البته اصراری از طرف آمریکا وجود داشت که چه کشورهایی باید در آن شرکت کنند و چه کشورهایی نباشند و این اصرارها باعث شد که اجلاس ناکارآمد شود و ملاحظه کردید اختلافات اساسی بین کشورها وجود دارد.
 • در هر صورت هر راه حلی که جدا از وضعیت داخل سوریه و از بیرون تحمیل شود موفقیت آمیز نخواهد بود.

تحرک رسانه‎ای افغانستان علیه ایران

 • اینکه چه کسانی از رابطه برادرانه ما و همسایگان ناراحتند قابل تامل است. فتنه‌های منطقه برای فاصله انداختن بین کشورهای دوست است و ریشه استکباری و صهیونیستی دارد و همه باید مراقبت کنند.
 • افغان‌ها در 33 سال گذشته بخشی از مردم ما تلقی شدند و ما هر چه در توان داشتیم برای پذیرایی از آنان انجام دادیم و شایسته رفتاری که ما با روحیه محبت آمیز با مردم افغانستان داشتیم نیست که اقدامات نامناسب صورت بگیرد. انتظار داریم مقامات افغان اقدامات مناسبی در خصوص القائات رسانه‌ای در این کشور داشته باشند.

باغ قلهک

 • این یک مسئله جدید نیست مسئولان به دنبال پیگیری هستند و اسناد مورد نظر باید اساس کار قرار گیرد و متخصصان آن را دنبال خواهند کرد.

دعوت از پادشاه بحرین به ایران

 • موضع ما شفاف است. کسی که ریاست اجلاس عدم تعهد را بر عهده دارد موظف است همه اعضا را دعوت کند و به عنوان میزبان و رئیس اجلاس ما موظف به دعوت از همه اعضا هستیم و دعوت صورت می‌گیرد. اینکه شرکت کنند یا نکنند یا در چه سطحی شرکت کنند مسئله دیگری است.

ادعای کشورهای غربی مبنی بر جابه‌جایی محموله‎های نفتی با اجاره کردن پرچم از سوی ایران

 • همه فعالیت‌های وزارت نفت و شرکت‌های نفتی برای حمل و نقل مطابق با قوانین بین المللی است و شایعات و حرف‌های رسانه‌های غربی نباید روی رسانه‌های ما تاثیر منفی بگذارد.

رابطه تلاش برای طولانی کردن مذاکرات 1+5 با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

 • با توجه به اقدامات نامناسب 1+5 این تصور به ذهن مردم می‌آید که اهداف خاصی از طولانی کردن مذاکرات و به نتیجه نرسیدن آن وجود دارد که برخی تحلیل می‌کنند که ممکن است ارتباطی با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته باشد. برای اینکه این تصور وجود نداشته باشد .
 • 1+5 باید صریح و روشن وارد مذاکره شود و ان پی تی مبنای مذاکره قرار بگیرد و اقدامات متقابل، هم وزن و هم سطح باشد. هر اقدامی خارج از توافقات یا برگشت به عقب و ادعاهای جدید می‌تواند تداعی کننده‌ای باشد که قصدی برای طولانی کردن مذاکرات دارند.

پیام مانور سپاه به غرب

 • پیام مانور موشکی سپاه این است که کشور ما اقتدار کامل و آمادگی برقراری امنیت در خلیج فارس و عبور و مرور محموله های نفتی در تنگه هرمز رادارد.

مسئولیت دولت در صورت تصویب طرح بستن تنگه هرمز

 • نمایندگان مجلس نمایندگان ملت هستند هرچه به تصویب برسانند دولت موظف به اجراست. ما هم شنیده ایم که دارند این کار را دنبال می‌کنند اما بحثی که آن را تایید کنیم یا حمایتی کنیم صورت نگرفته است. هر چه مجلس به صلاح کشور بداند ما به عنوان بخشی از قوه مجریه موظف به اجرا هستیم البته خیلی از موضوعات مسئول اجرایش دستگاه‌های دیگر غیر از وزارت خارجه است.
 • یکی دیگر از خبرنگاران در این خصوص سئوالش را مطرح کرد و موضع وزارت خارجه را در رابطه با بستن تنگه هرمز پرسید که مهمانپرست گفت: موضع ما این است ما بسیار جدی هستیم و در برقراری امنیت خلیج فارس تمام اقتدار خود را برای فراهم شدن شرایط مناسب برای امنیت انرژی به کار می‌گیریم و اقدامات اروپا تهدید کننده امنیت انرژی است.

 

کد خبر 176141

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز