همشهری آنلاین: به دنبال وخامت فزاینده وضعیت بومیان کانادا که اعتراض تعدادی از گزارشگران سازمان ملل و سازمان‌های غیردولتی را به دنبال داشته است، کاردار کانادا در تهران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگرانی عمیق جمهوری اسلامی ایران از نقض حقوق بومیان در کانادا به وی ابلاغ شد.

وزارت خارجه

به گزارش ایسنا، معاون اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه در دیدار با کاردار کانادا در تهران با اشاره به نامه‌ی اخیر جیمز آنایا ـ گزارشگر ویژه سازمان ملل ـ به دولت کانادا اظهار کرد: همان‌گونه که بیان شده وضعیت نامناسب بومیان کانادا موجب تأسف و نگرانی جامعه بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض فاحش حقوق این افراد توسط دولت کانادا به شدت معترض است.

 او با اشاره به این‌که بومیان کانادا در فقر و وضعیت نامناسب بهداشتی، آموزشی و شغلی نگه داشته شده‌اند عنوان کرد که حقوق اساسی این بومیان به صورتی آشکار توسط دولت کانادا نقض می‌شود. بنابراین جمهوری اسلامی ایران از دولت کانادا می‌خواهد در اسرع وقت به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دیدار از مناطق مسکونی بومیان کانادا را داده و نظارت نهادهای حقوق بشری سازمان ملل بر عملکرد دولت کانادا نسبت به بومیان آن کشور را تسهیل کند.

 معاون اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هم‌چنین از دولت کانادا می‌خواهد تا تعهدات و الزامات بین‌المللی حقوق بشری خود را محترم شمرده و با جامعه بومیان آن کشور برای یافتن راه حلی پایدار برای رفع مشکلات آنان همکاری کند.

کد خبر 155939
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها