استان‌ها

 • تلاش فرهیختگان برای حفظ زبان گیلکی

  تلاش فرهیختگان برای حفظ زبان گیلکی

  مریم اسماعیلی - رشت-خبرنگار: زبان مادریِ گیلک‌ها به دلنشینی آوای نسیم لابه‌لای شاخ و برگ درختان و آواز امواج آبی دریا در گیلان‌زمین است.

 • چالش‌های مهار همزمان آتش در قم

  چالش‌های مهار همزمان آتش در قم

  زینب حیدری-  قم- خبرنگار: قم شهری با جمعیت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری سال‌هاست که نام کلان‌شهر بودن را با خود یدک می‌کشد؛ شهری کوچک با جمعیتی متمرکز.

 • خروج ترافیک از مرکز تبریز

  خروج ترافیک از مرکز تبریز

  مدیرعامل سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تبریز از کاهش ۳۵ درصدی حجم ترافیک در هسته مرکزی شهر با اجرای طرح زوج و فرد خودروها خبر داد. به گزارش همشهری، «اصغر آدی‌بیگ» گفت: مزیت اصلی اجرای طرح زوج و فرد کاهش حجم خودرو در محدوده مرکزی شهر و افزایش تقاضای استفاده از حمل ‌و ‌نقل عمومی در این محدوده است.

 • پرش ۱۴ پله‌ای سوارکاری اردبیل

  پرش ۱۴ پله‌ای سوارکاری اردبیل

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: ورزش سوارکاری از رشته‌های مورد تاکید آموزه‌های دینی مسلمانان است اما این رشته به دلایل مختلف از جمله نبود زیرساخت‌ها و بالا بودن هزینه‌ها کمتر مورد استقبال قرار گرفته است.

 • آماده‌باش تیم سلامت همدان در مرز  مهران

  آماده‌باش تیم سلامت همدان در مرز  مهران

  فاطمه کاظمی- ‌همدان ـ خبرنگار: از آنجایی که همدان بر سر راه کربلا قرار دارد و این روزها میزبان زائران اربعین است، همه دستگاه‌ها تلاش می‌کنند بهترین خدمات را به زائران امام حسین (ع) ارائه دهند و کارنامه پرباری از خود بر جای بگذارند.

 • خدمت‌ ۳۷ هزار البرزی به زائران اربعین

  خدمت‌ ۳۷ هزار البرزی به زائران اربعین

  زهرا اشرف‌زاده - البرز - خبرنگار: روزشمار آغاز راهپیمایی اربعین به‌سرعت پیش می‌رود و در این میان، در کنار زائرانی که خود را برای حضور در این کنگره عظیم آماده می‌کنند، مسئولان نیز به کمک عاشقان حسینی آمده‌اند و درصدد تأمین امکانات، تجهیزات و مایحتاج زائران هستند تا شکوه اربعین امسال دشمنان را ناکام بگذارد.

 • گام بلند تبریز به سوی شهر دوستدار کودک

  گام بلند تبریز به سوی شهر دوستدار کودک

  سیدمرتضی احمدپور -‌ تبریز - خبرنگار: برنامه‌های مدیریتی در شهرداری تبریز و شورای شهر از ۵ سال قبل به سمت ایجاد شهر دوستدار کودک حرکت کرده است. در نخستین و عملیاتی‌ترین برنامه، طرح شهردار مدرسه با انتخاب ۲۰ شهردار در مدارس تبریز اجرا شد.

 • افزایش جرائم فضای مجازی در استان

  افزایش جرائم فضای مجازی در استان

  خدیجه ستارزاده- البرز- خبرنگار: استفاده از اینترنت و فضای مجازی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و در کنار نکات مثبت و فواید آن، جرائم و آسیب‌های آن هم افزایش می‌یابد.

 • تغییر کاربری پل «گپ» اعتبار می‌خواهد

  تغییر کاربری پل «گپ» اعتبار می‌خواهد

  فاطمه حافظی - خرم آباد - خبرنگار:  یکی از پل‌های شاخص لرستان و البته کشور پل صفوی (گپ) خرم‌آباد متعلق به دوران صفوی است که طی سال‌ها آسیب‌هایی دیده است. آسیب ناشی از سیل فروردین امسال یکی از این موارد بود.

 • پیشنهادهای جدید برای گندم‌کاران آذربایجان شرقی

  پیشنهادهای جدید برای گندم‌کاران آذربایجان شرقی

  استقبال نکردن گندم‌کاران آذربایجان شرقی از طرح خرید تضمینی موجب شد مسئولان با ارائه پیشنهادهای تازه کشاورزان را به فروش محصولات ترغیب کنند.

 • ایمن‌سازی معابر منطقه ۷ کرج با تدابیر ویژه

  ایمن‌سازی معابر منطقه ۷ کرج با تدابیر ویژه

  خدیجه ستارزاده-  البرز- خبرنگار: نبود علائم هشداردهنده ترافیکی و خط‌کشی‌های لازم برای عبور و مرور عابران پیاده یکی از موارد مشکل‌ساز در بسیاری از نقاط شهر کرج است. با افزایش روزافزون جمعیت انسانی و همچنین خودرویی و عدم تناسب زیرساخت‌های ترافیکی با این رشد جمعیت یکی از معضلات شهری که برای مردم نگران‌کننده است، عبور از خیابان‌هاست.

 • کلاس‌های شلوغ فردیس

  کلاس‌های شلوغ فردیس

  خدیجه ستارزاده-  البرز- خبرنگار: حدود ۲ سال و نیم از جدا شدن فردیس از کرج می‌گذرد، اما با وجود استقرار و تشکیل ادارات و نهادهای مستقل در آن، به دلیل نبود تناسب زیرساخت‌ها با رشد جمعیت و توسعه شهری، این شهرستان نتوانسته خود را متناسب با شرایط پیش ببرد.

 • نقاشی با دغدغه کارآفرینی

  نقاشی با دغدغه کارآفرینی

  مهدیه زندیه وکیلی-  البرز - خبرنگار: بانوی فعال و توانمند کرجی نه‌تنها در راستای فعالیت‌های هنری‌اش حرکت کرده و علایق کودکی‌اش را دنبال می‌کند، بلکه در تلاش است با آموزش هنر و نبوغ ذاتی‌اش در این زمینه بتواند خیل علاقه‌مند و بیکار و جوان جامعه را هم از سردرگمی و بیکاری نجات داده و گامی بلند در کارآفرینی هنری بردارد.  

 • مرکبات شمال؛ نیازمند خلاقیت در بازارسازی

  مرکبات شمال؛ نیازمند خلاقیت در بازارسازی

  اشکان جهان‌آرای - ساری-خبرنگار: هر سال با فرارسیدن فصل پاییز دغدغه‌های باغداران مرکبات مازندران برای فروش مناسب محصولاتشان نیز آغاز می‌شود؛ دغدغه‌ای که در سال‌های اخیر با ورود ارقام جدید نارنگی به بازار از میانه‌های شهریور برای باغداران رنگ و بوی دیگری می‌گیرد.

 • عتیقه‌های روزهای نامه‌نگاری

  عتیقه‌های روزهای نامه‌نگاری

  مرجان فرهمند - خراسان رضوی - خبرنگار: آستان قدس رضوی با دارا بودن بیش از ۹۰۰ هزار قطعه تمبر و اقلام پستی از ایران و ۲۴۰ کشور و مستعمرات سابق جهان، اولین و غنی‌ترین موزه تخصصی تمبر و تاریخچه پستی در ایران است که از ابتدای تاسیس در ۲۱ بهمن ۱۳۶۹ تاکنون، مجموعه ارزشمندی را گردآوری، مستندسازی و نگهداری کرده است.

 • سلامت تبریز در معرض تهدید  پسماندهای عفونی

  سلامت تبریز در معرض تهدید  پسماندهای عفونی

  سیدمرتضی احمدپور-  تبریز – خبرنگار: تبریز به عنوان قطب درمانی شمال‌غرب کشور مراجعانی از شهرهای مختلف حتی کشورهای همجوار دارد، هر چند این موضوع مرکز استان را با مسائل حاشیه‌ای مختلفی هم درگیر کرده است.

 • زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند

  زائران، مرزهای عاشقی را درنوردیدند

  هرچه به روز بزرگ اربعین امام حسین(ع) نزدیک‌تر می‌شویم، راهپیمایی عظیم زائران حسینی ابعاد باشکوه‌تری پیدا می‌کند و موج زائرانی که با پای پیاده قصد عزیمت به عتبات ‌عالیات را دارند، خروشان‌تر می‌شود.

 • کهک؛ شهر خیاط‌ها

  کهک؛ شهر خیاط‌ها

  فاطمه امامی- قم- خبرنگار : عده‌ای آن را دیار طبیبان حاذق می‌گویند و برخی شهر خیاط‌ها. بسیاری آن را به خانه بنیان‌گذار حکمت متعالیه می‌شناسند و بسیاری به غار شگفت‌انگیزش. کهک،  شهری کوچک در جنوب قم،  با تمام ویژگی‌های تاریخی و طبیعی‌اش امروز به پناهگاهی تبدیل شده برای آنها که از شلوغی‌ و سر و صدای قم خسته‌اند.

 • «شهر من» در قاب دوربین

  «شهر من» در قاب دوربین

  فرزاد رشتی - خراسان رضوی- خبرنگار: جشنواره فیلم کوتاه در تربت‌جام با عنوان «شهر من» امسال در هفته وحدت برگزار می‌شود. بانی این جشنواره شهرداری تربت‌جام و موضوع این جشنواره فرهنگ شهری است.

 • از مدارس سنگی تا کلاس بدون معلم

  از مدارس سنگی تا کلاس بدون معلم

  مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به این‌که تربیت تمام‌ساعتی در دستور کار تعلیم و تربیت استان قرار گرفته گفت: مطالبه مهم جامعه از آموزش و پرورش اجرای «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» است و مهم‌ترین مولفه در این سند چرخش از دیدگاه سنتی به دیدگاه تحول‌آفرین است.