همشهری آنلاین: رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپایی علیه کشورمان اظهارداشت:

آمریکا و اتحادیه اروپایی با تداوم رویکرد فشار و تحریم از طریق تحریم های اخیر ، عملاً امنیت انرژی و تعادل بازار جهانی انرژی را در سطح بین المللی تهدید نموده‌اند.

وی افزود: آنها در قبال این اقدام غیر مسئولانه خود باید پاسخگوی سیاست ها و مواضعی باشند که بر بحران اقتصادی دنیا تاثیر گذار خواهد بود . چرا که امنیت عرضه ، بخش تفکیک ناپذیری از امنیت بازار جهانی انرژی است .

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت امورخارجه تحریم های یکجانبه آمریکا و اروپا را فاقد مشروعیت و مغایر قوانین بین المللی از جمله اصول تجارت آزاد دانست و افزود : آمریکا و اتحادیه اروپا علاوه بر پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک این اقدام ، باید آماده رویارویی با مشکلاتی چون تشدید بحران مالی و اقتصادی و گسترش اعتراض های اجتماعی باشند .

وی تصریح کرد : این اقدام نشان داد که آنها نه تنها روندی سازنده را در رابطه با کشورمان دنبال نمی کنند ، بلکه به دنبال تنش آفرینی هستند و این اقدام غیر سازنده در شرایطی است که در روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 تاکید بر اعتماد سازی دو طرفه است .

مهمانپرست بار دیگر رویکرد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ( سلاح هسته ای برای هیچ کس ، استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برای همه ) را مورد تاکید قرار داد و گفت : جمهوری اسلامی ایران در راستای تحکیم پیمان منع تکثیر ، در همه محافل و سازمان های بین المللی از این رویکرد دفاع خواهد کرد و در احقاق حقوق هسته ای خود مصمم است .

وی افزود : مردم ایران در برابر سیاست فشار و تهدید نه تنها عقب نمی نشیند ، بلکه تحریم ها موجب انسجام مردم در برابر دشمنان و تقویت خود کفایی خواهد شد .

 

کد خبر 175945
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار