همشهری آنلاین: میانگین طول عمر به طور مداوم در اغلب کشورهای جهان در حال افزایش است، اما کاهش قابل‌توجه این معیار در مردان در عراق و زنان در آفریقای جنوبی آنها را در تضاد با این روند قرار می‌دهد.

life expectancy

به گزارش آسوشیتدپرس سازمان جهانی بهداشت جمعه 13 مه اعلام کرد که میانگین امید به زندگی در عراق از 68 سال در سال 2000، هنگامی که صدام حسین دیکتاتور عراق بر سر کار بود، به 66 سال 2009سقوط کرده است.

اما در حالی که دختران عراقی متولد شده در سال 2009 متولد می‌شوند- آخرین سالی که درباره آن آمار موجود است- می‌توانند انتظار داشته باشند تا 70 سالگی زنده بمانند، میانگین طول عمر پسران، در مقایسه با 65 سال در سال 2000، به شدت سقوط کرده است و به 62 سال رسیده است،

کالین ماترز، یکی از گرداندگان گزارش سالانه "آمار بهداشتی جهانی" سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید: "این ارقام بیانگر آشوب ناشی از منازعات داخلی و تاثیر بر نظام‌های بهداشتی است."

در آفریقای جنوبی، میانگین طول عمر زنان از 59 سال در سال 2000 و 68 سال در سال 1990 به 55 سال سقوط کرده است- که بیانگر میزان بالای عفونت HIV در این کشور است، میانگین طول عمر مردان در سال 2009 نسبت به ارقام سال 2000 ثابت و در حد 54 سال باقی مانده است، اما نسبت به 1990 که این میزان 59 سال بود، کاهش نشان می‌دهد.

چاد، جمهوری دومینیکن، و جامائیکا تنها سه کشوری دیگری هستند که میانگین طول عمر آنها در فاصله 2000 تا 2009 سقوط کرده است.

ارقام مربوط به میانگین طول عمر آشکارترین شاخص منفرد بهداشتی در جهان است. و به طور کلی این شاخص در جهان در افزایش است.

دختری که امروز در جهان متولد می‌شود، می‌تواند انتظار داشته باشد تا 71 سال زندگی کند. این عدد نسبت به 68 سال در سال 2000 افزایش نشان می‌دهد.

مردان نسبت به زنان از این لحاظ عقب‌ترند، به طوری که میانگین طول عمرشان در سطح جهان از 66 سال در ده سال پیش به 68 سال در حال حاضر رسیده است.

اگر میانگین طول عمر زنان و مردان را با هم ترکیب کنیم، رقم 68 به دست می‌آید، که دو سال افزایش نسبت به سال 2000 نشان می‌دهد.

با این حال از کشوری به کشور دیگر از لحاظ مقایسه میانگین طول عمر زنان و مردان گوناگونی گسترده‌ای مشاهده می‌شود.

دختران متولدشده در جمهوری آفریقای مرکزی و چاد در امروز احتمالا تنها تا 48 سالگی عمر خواهند کرد- نتیجه ناشی از ترکیبی از فقر، دسترسی محدود به مراقبت‌های پزشکی و میزان مرگ و میر بالای زنان باردار. میانگین طول عمر مردان در کشور کوچک جنوب آفریقا، مالاوی، در پایین‌ترین حد و 44 سال است.

در طرف دیگر این طیف، ژاپن قرار دارد که زنان میتوانند انتظار داشته باشند تا 68 سال - تقریبا تا پایان قرن بیست و یکم زندگی کنند. مردان نیز در کشور کوچک سان‌مارینو که درون ایتالیا قرار دارد، بیشترین میانگین طول عمر را دارند.

به طور میانگین در اغلب کشورهای جهان یک شکاف پنج ساله از لحاط میانگین طول عمر میان زنان و مردان وجود دارد.

کشور کوچک اریتره در شرق آفریقا، به رشد سریع در میانگین طول عمر ادامه داده است. میانگین طول عمر در این کشور در سال 2009 به 66 سال رسید، در حالیکه در سال 2000 این میزان 61 سال و در 1990 فقط 36 سال بود.

این ارقام جزو بیش از 100 شاخص بهداشتی ار جمله میزان مرگ و میر مادران و کودکان، چاقی، شیوع بیماری و میزان بودجه بخش بهداشت است که سازمان جهانی بهداشت در 193 کشور عضوش دنبال می‌کند.

کد خبر 135082

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز