شنبه ۳ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۴:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: اکثریت انسان‌ها بوی عرق را زننده می‌دانند و سعی در خنثی کردن آن دارند

کارخانه‌های عطرسازی به دنبال شیوه‌هایی جدید برای رفع بوی عرق هستند. امروزه کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود که در آن عطر، اسپری یا مام زیر بغل موجود نباشد.

اکثر انسان‌ها تلاش دارند از بوی عرق بدنشان جلوگیری کنند و تولیدکنندگان مواد عطری از این راه درآمدهای هنگفت به دست می‌آورند.

بوی عرق بستگی به موقعیت شخص دارد

در عرق زیر بغل میلیون‌ها باکتری وجود دارد، که حداقل به ۵۰ نوع مختلف تقسیم می‌شوند. البته مواد موجود در عرق ثابت نیست و بستگی به موقعیت شخص دارد. عرقی که به خاطر گرمای بدن ترشح می‌شود، عمدتا از آب و نمک تشکیل شده است. ولی عرقی که به علت هیجان یا ترس ترشح می‌شود، تشکیل شده از چربی‌ها و پروتئین‌های گوناگون و اسیدهای آمینه است. باکتری‌ها از این مواد تغذیه می‌کنند. البته باکتری‌ها قادر نیستند همه مواد عرق را تجزیه کنند. بویی که به نظر ما زننده می‌آید، بوی مولکول‌های اسید چرب است که توسط باکتری‌ها به طور کامل تجزیه نمی‌شود.

تاثیرات اسپری‌ها و مام‌های گوناگون

هزاران سال است که انسان‌ها سعی می‌کنند از بوی عرق بدنشان جلوگیری کنند. ۳۵۰۰ سال پیش چینی‌ها سعی می‌کردند با ترکیبی از صمغ و چربی‌های حیوانی بوی عرق را رفع کنند. امروزه ولی با روش‌های خوشایندتری با بوی عرق مقابله می‌شود.

بسیاری از اسپری‌ها و مام‌های زیربغل حاوی نمک‌های آلومینیوم و زیرکونیوم هستند که در برخورد با رطوبت باد می‌کنند و مجراهای خروج عرق را می‌بندند. از این طریق عرق بدن انسان بین ۲۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

برخی از اسپری‌ها یا مام‌های زیربغل روغن‌های عطری‌ای دارند که علاوه بر این که خوشبو هستند، می‌توانند مانع رشد باکتری‌ها شوند و یا جلوی آنزیم‌هایی را بگیرند که در تولید مولکول‌های بدبو نقش دارند.

برخی دیگر از اسپری‌ها و مام‌ها حاوی روغن‌های عطری‌ای هستند که به طور تدریجی بوی‌شان پخش می‌شود. این روغن‌های عطری به مولکول‌هایی پیوند خورده‌اند که باعث آزاد شدن تدریجی مواد عطری می‌شوند.

تاثیرات مواد عطری بر انسان‌ها یکسان نیست

به گزارش دویچه‌وله،‌ تولیدکنندگان مواد عطری در مراحل پایانی تولید، تاثیر مواد عطری‌ای را که ساخته‌اند، روی بدن افراد تست می‌کنند. افراد شرکت‌کننده در آزمایش، اسپری یا مام را به زیر بغل خود می‌زنند و بعد کارکنانی که حس بویایی قوی دارند و در این زمینه تخصص دیده‌اند، زیر بغل آنان را بو می‌کنند.

تاثیرات مواد عطری بر بدن انسان‌ها یکسان نیست و مواد عطری روی بدن هر انسان بوی متفاوتی به خود می‌گیرد. حتی بعضی وقت‌ها ممکن است بوی زیربغل چپ یک شخص با سمت راست او متفاوت باشد.

تولیدکنندگان مواد عطری بودجه بالایی را به تحقیقات اختصاص داده‌اند و امیدوارند شیوه‌های کارآمدتری را برای جلوگیری از بوی عرق پیدا کنند.

کد خبر 100061

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز