یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ - ۰۹:۴۷

همشهری آنلاین: کشور پادشاهی سوازیلند کشوری کوچک در جنوب آفریقا است و در عین حالی یکی از آخرین بازماندگان کشورهای پادشاهی مطلق.

سوازیلند

این کشور از همه جهات، به جز غرب که با موزامبیک هم‌مرز است، همسایه آفریقای جنوبی است.

این کشور در دوره‌های مختلف تاریخی به صورت پادشاهی اداره می‌شد. در اواخر قرن 19 آفریقای جنوبی این کشور را تحت سلطه درآورد. البته هیچ گاه نتوانست کنترل کامل امور در این کشور را در دست گیرد.

در جنگی که در سال‌های 1899 تا 1902 درگرفت انگلیس سوازیلند را تحت سلطه خود درآورد. سرانجام در سال 1968 این کشور سرانجام استقلال خود را به دست آورد.

سیاست در سوازیلند

رئیس حکومت در سوازیلند پادشاه است. در این کشور پادشاه قدرت زیادی دارد. او نه تنها نخست وزیر را تعیین می‌کند بلکه تعدادی از نمایندگان مجلس کشور هم با نظر او تعیین می‌شوند.

مجلس سنا در این کشور 30 کرسی دارد که 20 نفر از آنها را پادشاه تعیین می‌کند. مجلس ملی 65 کرسی دارد که 10 نفر را پادشاه تعیین می‌کند و بقیه با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند.

اقتصادر در سوازیلند

تولید ناخالص داخلی در این کشور 424/5 میلیارد دلار است. 300 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 40 درصد است. 69 درصد از مرم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال 2007 میلادی نرخ تورم در آن 6درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل نوشیدنی‌های غیرالکلی، شکر، الوار، نخ پنبه، یخچال و مرکبات و کنسروهای میوه است که به کشورهای آفریقای جنوبی (7/59 درصد)، اتحادیه اروپا (8/8 درصد) و موزامبیک (2/6 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل وسایل نقلیه موتوری، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی، محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی است که از کشورهای آفریقای جنوبی(6/95درصد)،، اتحادیه اروپا (0.9 درصد) و ژاپن (9/0 درصد) وارد می‌شود.

مردم سوازیلند

جمعیت این کشور حدود یک میلیون و 128 هزار نفر با میانگین سنی 19 سال است. رشد جمعیت در آن به دلیل پایین بودن سطح بهداشت و شیوع بیماری‌های فراوان منفی است.

امید به زندگی برای زنان 32 و برای مردان 31 سال است. مالاریا نیز در این کشور بسیار شایع است.

97 درصد از مردم از نژاد آفریقایی و 3 درصد اروپایی هستند. 20 درصد مردم مسیحی و 10 درصد مسلمان هستند. زبان رسمی آنها انگلیسی است.

سوازیلند در یک نگاه

مساحت 17،363 کیلومتر مربع
جمعیت 1،128،814 نفر
پایتخت مبابانه
واحد پول لیلانگنی
دامنه اینترنتی sz.
پیش شماره 268+
کد خبر 50787

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار