همشهری آنلاین: یک سگ که نمی‌تواند بشنوند با کمک زندانیان در زندانی در آمریکا و کودکان در یک مدرسه ناشنوایان تا حدودی زبان اشاره را آموخته است.

sparky dog

 به گزارش خبرگزاری رویترز زندانیان در زندانی در ایالت میسوری آمریکا به یک سگ پاکوتاه (داکسون) ناشنوا به نام اسپارکی، زبان اشاره را تعلیم دادند و بعد از مدرسه ناشنوایان میسوری در شهر فولتون خواستند که او را پذیرش کند.

اکنون اسپارکی به همراه کودکان این مدرسه که زبان اشاره بیشتری را به او آموخته‌اند، زندگی می‌کند. یک سگ ناشنوای دیگر، یک سگ تری‌یر یوستونی به نام پتی، ممکن است به زودی به این مدرسه راه یاید.

مدیر مدرسه باربارا گریسون آوردن اجازه آوردن اسپارکی را به مدرسه داد.

به گفته منشی مدرسه، باربارا مک‌گراث، خانم مدیر واقعا اعتقاد داشت که آوردن این سگ به مدرسه تجربه آموزشی فوق‌العاده‌ای برای بچه‌ها خواهد بود.

اسپارکی از مرکز اندرزگاهی جنوب مرکزی در شهر لیکینگ در میسوری، که پتی را هم ارائه کرده است، به این مدرسه آورده شد.

مدیر مدرسه به پذیرش پتی هم علاقمند است، اما به گفته منشی مدرسه، به شرطی که نهایتا پس از مقداری آموزش زبان اشاره نهایتا خانه‌ای دائمی برای او پیدا شود."

اسپارکی به اشاره با دست برای نشستن، روی پاشنه ایستادن، دراز کشیدن و بی‌حرکت ماندن پاسخ می‌دهد و در حال آموزش اشاره‌‌های دیگر به معنای "غذا" و "بیرون" است.

اسپارکی و پتی از "برنامه توله‌سگ‌ها برای آزادی مشروط" در اداره اندرزگاه‌های میسوری منشا می‌گیرند که در آن زندانیان حیوانات دچار مشکلات رفتاری یا سایر مشکلات که پذیرفتن آنها بوسیله خانواده‌ها را مشکل می‌کند، تعلیم می‌دهند.

تینا هالند، هماهنگ‌کننده فعالیت‌ها در زندان لیکینگ می‌گوید این برنامه برای کمک به سگ‌هایی است که در غیر این صورت ممکن است به کشتن ترحم‌آمیز دچار شوند و به زندانیان امکان انجام فعالیتی سازنده را می‌دهد.

هالند گفت: "نتایج این برنامه فوق‌العاده بوده است... نتایج فراتر از حد تصورات ماست. هدف زندانیان تنها این است که سگ‌ها خانه و کاشانه‌ای پیدا کنند."

کد خبر 127883

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز