پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: پوشیدن لباس شنای سفید رنگ یا آبی کم رنگ می‌تواند شما را از حمله کوسه‌ها مصون نگه دارد، زیرا این شکارچیان آبزی کاملا کور رنگ هستند

کوسه ماهی

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دریافته‌اند چشمان کوسه به شکلی طراحی نشده‌اند که بتواند رنگ‌های مختلف را شناسایی کنند، در واقع این ماهی‌های شکارچی تمام جهان را به رنگ سیاه و سفید می‌بینند.

این به آن معنی است که شناگران در برابر نور آبی کمرنگ دریا بهتر است رنگ‌های آبی کم رنگ به تن کنند تا از میزان تضاد رنگی میان بدن خود و محیط دریا بکاهند. این یافته‌ها از بررسی آمار به ثبت رسیده در اسناد بین‌المللی حملات کوسه‌ها به دست آمده‌اند، بر اساس این اطلاعات بیشترین تعداد حملات کوسه‌ها به غواصان یا شناگرانی بوده است که لباس تیره به تن داشته‌اند.

محققان دانشگاه‌های وسترن استرالیا و کوئینزلند با مطالعه بر روی چشم‌های 17 گونه کوسه مختلف از قبیل کوسه‌های گاوی، کوسه‌های ببری، و کوسه‌های پورت جکسون مطالعه کرده و دریافتند شبکیه چشم آنها تنها از یک نوع سلول مخروطی شکل یا ردیاب نور برخوردارند و این ردیاب‌ها تنها قادر به ردیابی نور تاریک هستند.

این به آن معنی است که کوسه‌ها سیب سرخ را به شکل سایه‌ای تیره می‌بینند. در واقع می‌توان تصاویری که از چشم یک کوسه دیده می‌شود را با تصاویر یک تلویزیون سیاه و سفید مقایسه کرد.

به گفته محققان با در دست داشتن این اطلاعات می‌توان تخته‌های شنا و یا لباس‌های غواصی طراحی کرد که برای کوسه‌ها از جذابیت کمتری برخوردار باشند تا به این شکل از میزان حملات کوسه‌ها به انسان‌ها کاست.

از میان دیگر ماهی‌های عظیم الجثه‌ای که تصور می‌رود چشم آنها از یک نوع ردیاب نوری برخوردار باشند وال‌ها، دلفین‌ها و سگ‌های آبی هستند.

کد خبر 126196
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی