چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققین در دانشگاه ترنتو ایتالیا با انجام آزمایش‌هایی ساده دریافتند جوجه‌ها نیز مانند انسان شمارش اجسام را از چپ به راست انجام می‌دهند

به گزارش مهر، محققین به منظور بررسی غریزی یا اکتسابی بودن این رفتار در جوجه‌ها به آنها یاد دادند پاداش غذای خود را از میان 16 ظرف بیابند. در حالی که ظرف‌های چهارمی و ششمی پر از غذا به رنگ سیاه و مخزن‌های خالی سفید رنگ بودند. اما مخازن سیاه نیز به تدریج به رنگ سفید تغییر رنگ می‌دادند تا جوجه‌ها مجبور شوند برای یافتن مکان دقیق ظرف‌های پر از غذا، آنها را شمارش کرده و از روی شماره آنها را بیابند.

برای آموزش دادن جوجه‌ها، ظرف‌های غذا در ردیفی به دور از جوجه ها چیده شد و سپس با گردشی 90 درجه ای ردیف 16‌تایی ظرف‌های غذا در برابر جوجه‌ها قرار می‌گرفت تا آنها بتوانند تصمیم بگیرند از کدام سمت شمارش ظرف‌ها را آغاز کنند.

نتایج این آزمایش نشان داد جوجه‌ها همیشه برای یافتن ظرف‌های چهارمی و ششمی از ردیف ظرف‌ها، شمارش را از چپ به راست آغاز می‌کنند تا جایزه خود را بیابند.

این رفتار در میان انسان‌ها نیز رواج دارد و حتی در زبانی مانند فارسی که از سمت راست نوشته و خوانده می‌شود، نوشتن اعداد متفاوت بوده و از چپ به راست انجام می‌گیرد.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققین معتقدند انسان و حیوانات به صورت غریزی از سمت چپ به راست شمارش می‌کنند زیرا نیمکره راست مغز که اطلاعات میدان دید سمت چپ را پردازش می‌کند، انجام فعالیت‌های بصری را به عهده دارد. از این رو این‌طور به نظر می‌رسد که رفتار شمارش اعداد از سمت چپ بیشتر رفتاری غریزی باشد تا اکتسابی.

کد خبر 110285

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار