همشهری آنلاین: نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال 1389 در ایران برگزار شد

Disarmament and Non

این کنفرانس با شعار «انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» با حضور بیش از 14 وزیر امور خارجه، 10 معاون وزیر و 8 نماینده از سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز به کار کرد.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس پیام مقام معظم رهبری به کنفرانس خلع سلاح در تهران توسط علی اکبر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری قرائت شد و پس از آن محمود احمدی‌نژاد سخنرانی کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای عراق، عمان، سوریه، لبنان، سوازیلند، آفریقای مرکزی، ترکمنستان و... و معاونان وزرای خارجه روسیه، ونزوئلا، امارات متحده عربی، افغانستان و ... از جمله مقامات رسمی شرکت کننده در این کنفرانس بودند.

هیئت‌هایی از کشورهای آذربایجان، آفریقای مرکزی، آلمان، آمریکا، اردن، ارمنستان، اکوادور، الجزایر، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلستان، اوگاندا، ایتالیا، برزیل، برونئی دارالسلام، بلژیک، بنگلادش، بلاروس، پاراگوئه، پاکستان، تاجیکستان، تانزانیا، ترکمنستان، ترکیه، چین، دماغه سبز، روسیه، زیمبابوه، ژاپن، سنگاپور، سنگال، سوئد، سوئیس، سوازیلند، سودان، سوریه، سیرالئون، عراق، عمان، فیلیپین، فرانسه، قطر، کنگو، کوبا، کویت، گرجستان، گویان، لبنان، لیبی، مالزی، مصر، نیکاراگوئه، نیوزیلند، ونزوئلا و هند در این کنفرانس شرکت کردند.

محمدمهدی آخوندزاده معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، دبیرکلی نخستین کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای را بر عهده داشت.

 

شرح سنبل‌ها و نشانه شناسی آرم کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح

در وسط لوگو، کره زمین به شکل نمادین نقش محور اصلی موضوع و مرکزیت دارد.(شکل 1)

 کره زمین با 7 دایره توپر سبز به نشانه سر انسان احاطه شده است. دوایر بیضی شکل تداعی کننده بازو، یعنی 7 انسانی که دست در دست هم دارند و با بازوهایشان کره زمین را دربر گرفته‌اند.

در بخشی که با کره زمین تلاقی دارند اتصالی به شکل نیم دایره‌های سفید به داخل کره زمین نفوذ کرده و تقریبا حالتی از چرخدنده را به کناره های گردی کره زمین داده است که نشان دهنده فعالیت، حرکت و ایجاد سازندگی و فناوری است. (شکل 2و 3)

بازوهای بیضی شکل، اربیت های اتمی را تداعی می‌کنند که نشان دهنده دارا بودن انرژی عظیم است.

قرار دادن 7 دایره توپر سبز به نشانه 7 شخصیت، نماد 7 اقلیم یا 7 سرزمین برای نشان دادن ابهت و گستردگی است.

در نیمه پایین کره زمین با علامت قرمز رنگ ممنوع روی بمب قرار دارد و حالت افتادن به جایگاه پایین و زوال و نیز حالت خروج از کره زمین را نشان می‌دهد به معنای این است که نه تنها اشتفاده از این سلاح ممنوع شود بالکه اصلا از کره زمین محو و خارج گردد. (شکل 5)

این مفهوم در واقع کامل کننده 7 فعالیت 7 شخصیت طرح می‌باشد که توسط بازوهای پایینشان قابل درک است.(شکل 6)

جمع شدگی پایین کره زمین در قسمت پشت بمب، نشانه جمع شدن انرژی و تلاش برای تحقق هدف است.(شکل 7)

12 جفت برگ زیتون، نماد محیط زیست و صلح و گفت‌وگو؛ و نه جنگ می‌باشد، که 7 شخصیت جهانی و کره زمین را همانند محافظ دربر گرفته.(شکل 8)

پرچم ایران در بالای طرح، مانند یک رنگین کمان مثل آسمان که کره زمین و زمینیان را در سایه خود قرار داده و تکمیل کننده مفهوم صلح برگ‌های زیتون و گستراننده و برقرار کننده آرامش در جهان است.(شکل 9)

رنگ‌های آرم از نظر معنا و مفهوم:

  سبز؛ نماد طبیعت

  زرد پررنگ متمایل به قرمز؛ نماد بمب و نشانه خطر و خشم

  سیاه؛ نشانه رادیواکتیو

  قرمز؛ نماد بازدارندگی و اعلام خطر

شکل کلی آرم توسط نوشته‌های اطرافش به فرم دایره کامل درآمده که نشانگر هماهنگی و نظم و همچنین جاودانگی، پایداری و جهان‌شمول بودن آن است.

کد خبر 105739

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز