دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۸
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: حمیدرضا نوربخش،خواننده و مدرس آواز سنتی و ردیفی موسیقی ایران، اول آبان ماه ۱۳۴۴ در شهرستان قم به دنیا آمد

حمیدرضا نوربخش

 پدر نوربخش دستی در آواز  داشت و به شیوه مکتب آوازی اصفهان می‌خواند. نوربخش هم از سال1355ردیف آوازی را نزد پدر و با راهنمایی‌های مرحوم جلال تاج اصفهانی آموخت. پس از آن در سال 1359 فراگیری ردیف آوازی مرحوم محمود کریمی را آغاز کرد.

سال 63 در رشته حقوق مشغول به تحصیل شد و از سال دوم تحصیل در کلاس‌های محمد رضا شجریان  حاضر شد. سال 1367 دوره عالی آواز را در کنار چند تن از شاگردان برگزیده دیگر در محضر آقای شجریان گذراند. از سال 67 تا 71 نیز از محضر مرحوم احمد عبادی نوازنده برجسته سه‌تار بهره گرفت.

نوربخش از سال 1371 مدیر بخش آموزش‌های هنری جهاد دانشگاهی شد و از سال 74 تدریس آواز در کلاس‌های فوق برنامه دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی تهران را آغاز کرد.

سال 1372 در ترکیب گروه پایور قرار گرفت و به همراه گروه به سرپرستی زنده‌یاد فرامرز پایور در تالار وحدت در تهران به اجرای برنامه پرداخت. یک سال بعد نیز آلبوم «پرده عشاق» با صدای نوربخش و آهنگسازی آقای پایور به بازار عرضه شد و سال 1374 به همراه گروه پایور برای اجرای کنسرت به اروپا رفت.

نوربخش از سال 1375 به مدت دو سال مدیریت هنرستان موسیقی پسران را بر عهده گرفت. همزمان با مدیریت هنرستان فعالیت‌های موسیقایی خود را نیز ادامه می‌داد. سال 1375 به همراه گروه همنوازان در فستیوال سروانتین مکزیک شرکت کرد. همان سال به همراه این گروه کنسرت‌هایی نیز در کشور های امریکای لاتین از جمله کلمبیا، برزیل، شیلی، آرژانتین و اروگوئه برگزار کرد.

نورشخ از سال 1376 همکاری اش را با پرویز مشکاتیان در گروه موسیقی عارف دنبال کرد و کنسرتی با این گروه در تهران به روی صحنه برد. سال 1376 نیز آلبوم همایون کار مشترک گروه عارف و نوربخش به بازار عرضه شد. همان سال دومین تور اروپای خود را نیز به اجرا در آورد.

او همچنین در جشنواره ها و فستیوال های متعددی شرکت داشته است که از آن جمله می توان به حضور در جشنواره هنرهای سنتی آسیا و اقیانوسیه در سال 1380 اشاره کرد.

از سال 1380 نیز فصل تازه ای از فعالیت های خود را با حضور در گروه شهنازی به سرپرستی داریوش پیرنیاکان دنبال کرد و کنسرت های متعددی از سال 80 تا 83 در اروپا و ایران برگزار کرد.

نوربخش سال 1384 و 86 نیز با گروه موسیقی شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری به اجرای کنسرت در تهران و پاریس پرداخت. علاوه بر این سال 1386 نیز به همراه کیهان کلهر در تئاتر شهر پاریس به اجرای کنسرت پرداخت.او در زمستان 88 هم به اتفاق کیهان کلهر کنسرتی را در چند کشور اروپایی و‌آمریکایی برگزار کرد.

نوربخش در سال 86 نیز کنسرتی را با مرحوم پرویز مشکاتیان در تالار وزارت کشور برگزار کرد.

more  گزارش همشهری آنلاین از نشست خبری مشکاتیان

more  گزارش همشهری آنلاین از کنسرت مشکاتیان و گروه عارف

آلبوم «آسمان» با همراهی گروه شهنازی و آلبوم «پنهان چو دل»از آخرین آثار او به شمار می‌آیند. از سمت‌ها ومسئولیت‌های نوربخش می‌توان به عضویت در هیئت مدیره خانه موسیقی و همچنین عضویت درکانون خوانندگان سنتی خانه موسیقی، مدیریت عاملی خانه موسیقی، عضویت در شورای راهبردی معاونت هنری وزارت فرهنگ و هنر ارشاد اسلامی، عضویت در شورای عالی خانه هنرمندان اشاره کرد.

more  برنامه‌های پنجمین مدیرعامل خانه موسیقی

more  رئیس و مدیرعامل خانه موسیقی انتخاب شدند

کد خبر 128273
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز