چهارشنبه ۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: حمید متبسم، آهنگساز و نوازنده تار و سه تار ۲۴ مرداد سال ۱۳۳۷ در نیشابور و در خانواده‌ای اهل موسیقی به دنیا آمد.

حمید متبسم

نخستین آموزش‌های موسیقی را از پدرش علی متبسم فرا گرفت و بعدها که به تهران آمد به هنرستان موسیقی رفت و نزد اساتیدی چون زیدالله طلوعی،حبیب الله صالحی،هوشنگ ظریف،حسین علیزاده  و محمد رضا لطفی با دقایق و ظرایف ردیف نوازی و نوازندگی تار و سه تار آشنا شد و همزمان در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی صدا و سیما از آموزه های آنان بهره گرفت.
با حضور در تهران فعالیت آموزشی و تدریس را در کانون چاووش آغاز کرد و همزمان به عنوان نوازنده تار و سه تار به گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان پیوست.

متبسم اوایل دهه هفتاد گروهی موسیقی به نام گروه دستان را به اتفاق محمدعلی کیانی نژاد بنا گذاشت، گروهی که اگر چه تحت تاثیر گروه عارف و کارهای پرویز مشکاتیان قرار داشت،اما به مرور طعم و رنگی تازه را در فضای موسیقی ایران پدید آورد. به گفته متبسم نام دستان را کیانی نژاد پیشنهاد داد و نخستین اجراهای این گروه به خوانندگی بیژن کامکار بود.

 آلبوم بامداد تجربه‌ای متفاوت در آهنگسازی و تنظیم به شمار می‌رفت به آهنگسازی متبسم و آواز بیژن کامکار نام متبسم را به عنوان آهنگسازی خوش ذوق به جامعه موسیقی شناساند. آلبوم بامداد بعدها به عنوان یکی از آلبوم های تاثیرگذار و جریان ساز در موسیقی ایران به یادگار ماند.

بعد از آن متبسم آلبوم بوی نوروز به خوانندگی زنده یاد ایرج بسطامی را با گروه دستان انتشار داد.
مدتی بعد او به آلمان مهاجرت کرد و به تشکیل گروهای چکاوک و دستان ، تاسیس انجمن تار وسه تار، بر پائی سمینار سالانه تار و سه تار از سال 1373 (1994) پرداخت.

متبسم به همراه گروه دستان کنسرت های متعددی را در خارج و داخل ایران اجرا کردند که مهمترین آن اجراهای متعدد با شهرام ناظری بود.آلبوم سفر به دیگر سو، و ساز نو آواز نو حاصل سال های همکاری متبسم و گروه دستان با ناظری بود.
همکاری با صدیق تعریف در انتشار آلبوم ماه عروس و آخرین کار با ناظری با عنوان لولیان هم از دیگر کارهای متبسم به شمار می رود.

متبسم به همراه گروه دستان کنسرت هایی را با سیما بینا و بانو پریسا در خارج از ایران اجرا کرد. آلبوم شوریده که حاصل اجرای گروه دستان با پریسا بود عنوان شوک از مجله لوموند و جایزه بهترین موسیقی سال 2003 از وزارت فرهنگ فرانسه را نصیب گروه دستان و متبسم کرد.

متبسم به همراه گروه دستان از سال 85 تا پایان دهه نود به ارائه کنسرت هایی با سالار عقیلی و همایون شجریان پرداخت که حاصل آنها انتشار آلبوم های قیژک کولی و به نام گل سرخ بود.

more  نگاهی به کنسرت همایون شجریان و گروه دستان

اجرای قطعه سیمرغ بر اساس داستان زال و سیمرغ در شاهنامه فردوسی را متبسم در سال 89 با همایون شجریان و به رهبری محمدرضا درویشی در مجموعه ورزشی انقلاب اجرا کرد. متبسم قصد دارد این اثر را بار دیگر در سالن میلاد به صحنه ببرد و نیز آلبوم آن را همزمان با کنسرت به بازار موسیقی عرضه کند.

گروه دستان

او در سال 90 کنسرت به نام گل سرخ را با گروه دستان و آواز سالار عقیلی در تالار وحدت به صحنه برد.

متبسم سایت تخصصی هم دارد که زندگی اش را  در این سایت خواند و گوشه هایی از آثارش را  شنید.

کد خبر 138391
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز