سه‌شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مهرداد کاظمی خواننده شناخته شده سال های دهه شصت و هفتاد، در سال ۱۳۳۰ در شهر تهران دیده به جهان گشود.

زندگینامه: مهرداد کاظمی

مهرداد کاظمى دوره ابتدایى را در مدرسه قدوسى و متوسطه را در دبیرستان‌هاى امین‏الدوله و مروى تهران به پایان رساند.

در زمان تحصیل به خصوص دوران ابتدایى در مدرسه، قرآن و سرود می‌خواند و همیشه مورد شویق و محبت مربیان و همکلاسی‌هایش قرار می‌گرفت.

کاظمی در دوران متوسطه، با گروهی از همکلاسی‌هایش ارکسترى تشکیل داد و با همین ارکستر در مسابقات هنرى دبیرستان‌ها و اردوهاى منظریه و رامسر شرکت و مقام‌هایى کسب کرد.

مهرداد کاظمى، در 16 سالگی در امتحان ورودى رادیو و تلویزیون شرکت کرد و پس از قبولی به این مرکز راه یافت و پس از طى دوره‌هایی وزارت فرهنگ و هنر وقت راه یافت.

وی در آن زمان تحت تعلیم استادان موسیقى ایرانى و خارجى قرار گرفت و پس از چندى به عنوان تکخوان گروه کر و ارکسترهاى فرهنگ و هنر مشغول به کار شد.

کاظمى در سال 1350 نزد شادروان ادیب خوانسارى چهره نامدار شیوه آوازی مکتب اصفهان رفت و به مدت 4 سال ردیف های آوازی موسیقی سنتی را از مکتب این هنرمند بزرگ بهره‌‏مند شد و پس از آن به هنرستان عالى موسیقى رفت و 4 سال هم از مکتب زنده‌‏یاد استاد محمود کریمى،از شاگردان عبدالله خان دوامی بهره‌‏ها برد.

وی حدود 2 سال هم نزد استاد محمدرضا شجریان رفت و از وى نیز براى بالا بردن دانش آوازی خود بهره‌مند شد.

کاظمی داراى دیپلم طبیعى و لیسانس موسیقى است و موفق به دریافت درجه دکتراى افتخارى ارزشیابى هنرى نیز شده است.

مهرداد کاظمی با اجراى آهنگ «اى ساربان» که از ساخته‏‌هاى دکتر ریاحى می‌باشد و همراه با گروه کر و ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد بیش از پیش شکوفا شد.

این اثر در دستگاه همایون و رو غزل معروف مولانا با مطلع " ای ساربان آهسته ران کآرام جانم می رود"ساخته شد و چند سالی از جمله آثار پرخواستار علاقه مندان موسیقی ایرانی بود که بارها و بارها به صورت صوتی و تصویری از رادیو و تلویزیون پخش شد.

از جمله کارهای دیگر کاظمی آلبوم «بهاران» است که کارى گروهى بوده و حاصل 10 سال موسیقى بعد از انقلاب است.

این آلبوم با همکارى حسین قوامى، محمدرضا شجریان، شهرام ناظرى، علیرضا افتخارى، على رستمیان و مهرداد کاظمى تهیه شده است.

همچنین آلبوم «جام جان» که روى شعرى از مولانا و حافظ ساخته و با همکاری‏ على رحیمیان با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شده است.

نواى «میناى دل» که موسیقى سنتى می‌باشد و آهنگ آن از احمد راغب با شعرهایى از مهرداد اوستا و مشفق کاشانى می‌باشد و با ارکستر سنتى صدا و سیما اجرا و ضبط شده است.

«گلبانگ عارفان» نیز با شعرهایى از مولانا، سعدى و باباطاهر است، آهنگ آن از علیرضا بس‏دست می‌باشد و با ارکستر سنتى تالار وحدت (رودکى) اجرا شده است.

مهرداد کاظمی خواننده‌ای که با اثر خاطره‌انگیز «ای‌ساربان» خود را به علاقه‌مندان به موسیقی شناسانده بود اوایل مهر سال 1391 به کما رفت.

کد خبر 185701
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز