همشهری آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: به‌زودی مردم اخبار خوبی درباره راه‌اندازی نیروگاه بوشهر خواهند شنید.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر صالحی، با اشاره به تا ریخچه ساخت نیروگاه بوشهر، بخش عمده‌ تاخیر در راه‌اندازی این نیروگاه را مسائل فنی و تجهیزاتی عنوان کرد و با بیان این که البته برخی از آن‌ها ریشه سیاسی نیز دارد،گفت: عمده مباحثی که در یک ماه اخیر در این‌باره رخ داد به مصاحبه چندی پیش وزیر انرژی روسیه برمی‌گردد که وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تولید برق از نیروگاه بوشهر تا آخر سال میلادی یعنی تا دو هفته آینده گفته بود، این اتفاق رخ نخواهد داد و البته از اول نیز قرار نبود تا دو هفته آینده برق از نیروگاه بوشهر تولید شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این مباحث باعث ایجاد جو بدبینی ایرانی‌ها علیه روسیه شد و متاسفانه رسانه‌های ما نیز به آن پرداختند و حتی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون انرژی هم معترض شدند در حالی که در قضاوت‌ها باید منصفانه رفتارکرد.

صالحی گفت: حقیقت این است که ساخت هر نیروگاه هسته‌‌ای به طور متوسط هشت سال و نیم طول می‌کشد. به‌طور مثال در برزیل نیروگاهی 15 سال طول کشید ولی ما هنوز 14 ـ 13 سال است که درگیر ساخت این نیروگاه هستیم و این موضوع غیرعادی نسیت.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: تست‌های مهم نیروگاه بوشهر تاکنون با موفقیت انجام شده است، اکنون تست کره فلزی در حال انجام است و یک تست دیگر نیز در ماه‌های آینده انجام می‌شود تا ما بتوانیم سوخت هسته‌‌ای را وارد چرخه نیروگاه کنیم.

وی بدون اشاره به زمان دقیق آغاز به کار نیروگاه بوشهر، ابراز امیدواری کرد در ماه‌های آینده این کار صورت بگیرد.

صالحی هرگونه کارشکنی و مسامحه روس‌ها را رد کرد و گفت: کارها به خوبی پیش می‌رود و اکنون 2500 کارشناس روس در نیروگاه بوشهر در حال کار هستند و مردم به‌زودی اخبار خوبی در این‌باره خواهند شنید.

صالحی با اشاره به اینکه فعالیت هسته‌ای ایران و مدیریت سازمان انرژی اتمی در کشور ، همواره از جریان‌های حزبی و سیاسی دور بوده است، تصریح کرد: مدیریت سازمان انرژی اتمی موضوعی فنی، حقوقی و سیاسی است و هیچ‌ کدام مجزا از دیگری نیست.

وی گفت: همه ملت ایران در همه جای جهان خواستار در اختیار داشتن انرژی هسته‌‌ای هستند و این به حضور و فعالیت یک دولت خاص ارتباطی ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی سپس تاریخچه‌ای از فعالیت‌های هسته‌‌ای در ایران و تولید برق هسته‌یی را تشریح کرد.

او گفت: ما در گداخت هسته‌‌ای در آغاز راهیم و اکنون مشغول فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی هستیم اما در شکافت هسته‌‌ای موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ایم و این راه هم‌چنان ادامه دارد.

صالحی هم‌چنین از انعقاد قرارداد همکاری سازمان انرژی اتمی با معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در زمینه گداخت هسته‌یی خبر داد.

صالحی تاکید کرد: ما در دستیابی به انواع فناوری محدودیتی نداریم و قصد داریم تمام فناوری‌ها را در اختیار بگیریم و در این زمینه هیچ مسامحه‌ای نخواهیم داشت.

کد خبر 97423

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز