همشهری‌آنلاین: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت فشار کشورهای غربی به صدور قطعنامه علیه ایران تن داد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز تحت فشار کشورهای غربی به صدور قطعنامه علیه ایران تن داد.

کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس و فرانسه طی روزهای اخیر به شدت در تلاش بودند تا با فشار بر آژانس، قطعنامه‌ای را تصویب کنند.

این در شرایطی است که محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که اواخر ماه جاری جای خود را به یوکیو آمانو ژاپنی می‌دهد در آخرین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران بر نبود انحراف در برنامه هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

قطعنامه آژانس علیه ایران با حمایت 25 عضو از 35 عضو کشورهای عضو شورای حکام به تصویب رسید. تنها 3 کشور مالزی، ونزوئلا و کوبا با این قعطنامه به مخالفت پرداختند. باقی کشورها رأی ممتنع دادند یا غایب بودند.

این قطعنامه مدعی شد که اعلام از موقع گذشته ایران درباره سایت هسته‌ای فردو در ماه سپتامبر، سطح اعتماد را نسبت به نبود دیگر تأسیسات هسته‌ای کاهش می‌دهد.

ایران چندی پیش طی نامه‌ای محرمانه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وجود دومین سایت غنی‌سازی اورانیوم خود را در "فردو " اعلام کرد.

در صورتی که بر اساس قوانین آژانس، هر کشور باید تنها حدودا 6 ماه قبل از تزریق گاز در سانتریفیوژ‌ها، وجود سایت غنی‌سازی خود را به آژانس اعلام کند، جمهوری اسلامی ایران در راستای اثبات حسن نیت خود حدود 18 ماه قبل اقدام به این کار کرده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده است تا درباره اهداف تأسیسات فردو توضیح دهد.

قبل از آنکه این قطعنامه به تصویب رسد، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که آژانس از استفاده از زبان تهدید علیه ایران بپرهیزد.
وی تصریح کرد: قطعنامه‌ها، تحریم‌ها و تهدید‌ها همیشه موضوع را پیچیده‌تر کرده‌اند

کد خبر 96204

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز