همشهری آنلاین: محمد نجیب عزمی میقاتی نوامبر سال ۱۹۵۵ در شهر طرابلس به دنیا آمد

نجیب میقاتی

میقاتی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشتهٔ «ام‌بی‌ای» در دانشگاه آمریکایی بیروت گذراند و دوره‌هایی را نیز در آکادمی اروپایی مدیریت در فرانسه و دانشگاه هاروارد در آمریکا طی کرده است.

میقاتی سیاستمدار و بازرگان لبنانی است و پیش از اینکه در سال 98 به وزارت برسد، به عنوان یک بازرگان فعالیت می‌کرد.

وی شرکت مخابراتی «اینوست‌کام» را به همراه برادرش طه در اوج جنگ داخلی ۱۹۸۲ لبنان تأسیس کرد و توانست بازار خوبی در سودان، لیبریا و یمن بیابد.

وی سپس در ژوئن ۲۰۰۶ این مجموعه را به ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی به مبلغ 5/5 میلیارد دلار فروخت.

میقاتی در عرصه سیاسی لبنان در سمت‌های مختلفی فعالیت کرده. او در 19 آوریل سال 2005 میلادی به عنوان نخست‌وزیر لبنان انتخاب شد و تا 19 جولای همان سال در این سمت باقی ماند.

او بعد از رسیدن به نخست‌وزیری لبنان سعی کرد تا بصورت کامل بی‌طرفی خود را در مناقشات سیاسی این کشور اعلام کند، به همان علت نیز انتخاباتی سالم در می سال 2005 میلادی در این کشور برگزار کرد.

میقاتی علاوه بر این از سال 1998 تا 2004 میلادی نیز به عنوان وزیر حمل و نقل و اشتغال عمومی فعالیت کرده است. وی بار دیگر در سال 2009 میلادی به عنوان نماینده منطقه طرابلس در پارلمان لبنان انتخاب شد.

ژانویه سال 2011 نجیب میقاتی نخست وزیر پیشین و نامزد تحت حمایت حزب الله لبنان، برای پست نخست وزیری از مجموع 128 نماینده پارلمان، حمایت 65 نماینده مجلس لبنان را به دست‌آورد و نخست وزیر لبنان شد.

فوریه سال 2014 تمام سلام به نخست‌وزیری لبنان رسید و میقاتی فعالیتش به پایان رسید.

کد خبر 126611

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار