جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۶:۵۵
۰ نفر

هشهری‌آنلاین: دیوید کامرون (David William Donald Cameron) در نهم اکتبر سال ۱۹۶۶ در لندن به دنیا آمد

David Cameron UK

دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار بریتانیا است. او  فرزند یک دلال بازار سهام است و در شهر پیسمور (Peasemore) استان برکشایر (Berkshire) انگلستان بزرگ شده است.

او در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرده است. کامرون در دانشگاه رشته فلسفه، سیاست و اقتصاد خوانده است.

او در سال ۲۰۰۱ نماینده پارلمان بریتانیا شد. مایکل هاوارد، سیاستمدار بریتانیایی و یکی از نمایندگان حزب محافظه کار در پارلمان این کشور، فردی است که در اواسط دهه ۱۹۹۰ استعداد او را به عنوان عضوی موثر برای این حزب کشف کرد.

 زندگینامه گوردون براون  زندگینامه نیک کلگ  زندگینامه تونی بلر

هاوارد که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ رهبر حزب محافظه کار بوده است، وقتی در سال ۲۰۰۵ وارد میدان رقابت شد تا جایگزین هاوارد به عنوان رهبر حزب محافظه کار شود، شمار کمی از اعضای این حزب حاضر شدند به او که در آن زمان سخنگوی جوان امور آموزش و پرورش در دولت سایه بود و به تازگی به عنوان نماینده پارلمان بریتانیا انتخاب شده بود، فرصت دهند رهبر این حزب شود.

نظر طرفداران وفادار حزب محافظه کار زمانی عوض شد که دیوید کامرون در یکی از گردهمایی های مهم این حزب سخنرانی پورشور و مهیجی ارائه داد. او وقتی تازه رهبر حزب محافظه کار شد اعلام کرد "حاصل رشد اقتصادی را باید تقسیم کرد."

هدف او این بود که وجهه حزب محافظه‌کار را که بسیاری آن را "حزب بی‌رحم و شفقت" توصیف می کردند، عوض کند.

او از جمله از رسوایی هزینه‌سازی برخی نمایندگان پارلمان و وزیران دولت گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، استفاده کرد تا خود را به عنوان اصلاح گری نشان دهد که مایل است سیاست این کشور را پاکسازی کند.

حزب محافظه کار کامرون در انتخابات ماه مه سال  ۲۰۱۰ از حزب کارگر گوردون براون پیشی گرفت. وی همچنین در انتخابات سال ۲۰۱۵ نیز پیروز شد.

دیوید کامرون در پی اعلام نتیجهٔ همه‌پرسی دربارهٔ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا،  ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶ از نخست‌وزیری بریتانیا کناره‌گیری کرد.

کد خبر 106796

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز