چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: سلمان بن عبد العزیز آل سعود در سال ۱۹۳۵ در ریاض به دنیا آمد.

وی بیست و پنجمین فرزند از فرزندان "عبد العزیز آل سعود"، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی به شمار می‌آید و مادر وی "حصه بنت احمد السدیری" است.
سلمان تحصیلات مقدماتی خود را در مدرسه امرا و شاهزادگان در ریاض سپری کرد. در 16 مارس 1954 هنگامی‌که به نیابت برادر تنی خود "نایف بن عبد العزیز" به امیری ریاض، پایتخت عربستان رسید وارد دنیای سیاست شد.

در 18 آوریل 1955 حاکم ریاض شد و تا 25 دسامبر 1960 در این سمت باقی بود تا این‌که در این تاریخ از سمت خود استفعا داد. در 4 فوریه 1963 بار دیگر حاکم ریاض شد. در 5 نوامبر 2011 نیز به وزیری دفاع عربستان سعودی رسید و همچنان این سمت را در اختیار داشت.

سلمان بن عبد العزیز مالک 10 درصد سهام مجموعه سعودی بازاریابی و تحقیقات است که روزنامه فرامنطقه‌ای "الشرق الاوسط" نیز جزو تملک این مجموعه است و سلمان با اینکه سهامی اندکی از این روزنامه را در اختیار دارد، اما از طریق پسرش "فیصل" بر گرایش‌های فکری و سیاسی این روزنامه حاکم است.

سلمان سه بار ازدواج کرده است. اولین همسر وی "سلطانة بنت ترکی بن أحمد السدیری" بود که فوت کرده و از او دارای شش فرزند به نام‌های امیر فهد، امیر سلطان، امیر أحمد، امیر عبد العزیز، امیر فیصل، و شاهزاده حصة است.

همسر دوم سلمان "فهدة بنت فلاح بن سلطان" از خاندان "آل حثلین" است که از او نیز دارای شش فرزند به نام‌های امیر محمد، امیر ترکی، امیر خالد، امیر نایف، امیر بندر، وامیر راکان است.

همسر سوم سلمان "سارة بنت فیصل بن ضیدان أبو اثنین السبیعی" است که وی را طلاق داده و امیر سعود تنها فرزند وی از این ازدواج است.

سلمان بن عبد العزیز را باید یکی از مهمترین ارکان خاندان سلطنتی عربستان سعودی برشمرد و شخص سلمان مشاور شخصی پادشاهان سعودی و یکی از افرادی است که به آنها "هفت سدیری" گفته می‌شود و منظور همان فرزندان ذکور ملک عبد العزیز از حصه هستند.

شاهزاده سلطان بسان دیگر شخصیت‌های خاندان سعودی شخصیتی محافظه‌کار و مخالف هرگونه اصلاحات و تغییر و تحول است.

وی پس از اینکه بیش از 50 سال حاکم شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی بود، سال 2011 و پس از انتصاب "نایف بن عبد العزیز" به ولی‌عهدی این کشور مسئولیت وزارت نفت عربستان سعودی را برعهده گرفت.

سلمان پس از انتصاب به وزیری نفت عربستان از لندن و واشنگتن دیدن و با "دیوید کامرون"، نخست وزیر انگلیس و "باراک اوباما"، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

سلمان بن عبدالعزیز در سال 2012 پس از درگذشت نایف بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد عربستان انتخاب شد. وي ژانويه سال 2015 پس از درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان شد.

کد خبر 174619
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز