جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۷:۲۴
۰ نفر

هشهری‌آنلاین: نیک کلگ (Nicholas William Peter "Nick" Clegg) متولد هفتم ژانویه ۱۹۶۷ است. نیک کلگ در چالفونت سینت جیلز (Chalfont St Giles) باکینگهام شایر (Buckinghamshire) به دنیا آمد.

او در 18 دسامبر سال 2007 به رهبری حزب لیبرال دموکرات بریتانیا رسید. گفته می‌شود او علاقه دارد خود را یک رهبر سیاسی کاملا مدرن جلوه دهد.

 زندگینامه گوردون براون  زندگینامه دیوید کامرون  زندگینامه تونی بلر

به دنبال استعفای چارلز کندی و سر منزیز کمبل، لیبرال دموکرات‌ها به دنبال آن بودند که چهره تازه‌ای اداره امور این حزب را بر عهده بگیرد و آنها به آنچه می خواستند، رسیدند.

نیک کلگ که به چند زبان صحبت می‌کند، دوران تحصیلش را در مدرسه وست مینستر و بعد از آن در دانشگاه کمبریج، و درکالج‌هایی در آمریکا و بلژیک گذرانده است.

استعداد او برای کارهای سیاسی زمانی کشف شد که در کمیسیون اروپا فعالیت می کرد. زمانی که کلگ در کمیسیون اروپا بود، لیون بریتان، وزیر کشور سابق بریتانیا معاون این کمیسیون بود و از او دعوت کرد عضو حزب محافظه کار شود.

اما نیک کلگ حزب لیبرال دموکرات را انتخاب کرد و در سال ۱۹۹۹ به عنوان نماینده این حزب عضو پارلمان اروپا شد. او نهایتا در سال ۲۰۰۵ وارد پارلمان بریتانیا شد.

وقتی چارلز کندی در سال ۲۰۰۵ از مقام رهبر حزب لیبرال دموکرات استعفا داد نیک کلگ برای دستیابی به این سمت تلاش نکرد. وقتی سر منزیز کمبل هم از این مقام کناره گیری کرد؛ کلگ موفق شد رهبری حزب را به دست آورد.

نیک کلگ از ریاست حزب لیبرال- دموکرات انگلیس به دلیل شکست در انتخابات پارلمانی سال 2015 این کشور کناره گیری کرد.

کد خبر 106797

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز