همشهری آنلاین: دوست دارید کمی وزن کم کنید، به همه توصیه‌های معمول هم گوش داده‌اید، هر راهی که به نظرتان می‌رسد هم انجام داده‌اید، اما هنوز نتیجه نگرفته‌اید. اما شاید امتحان کردن این توصیه‌های تخصصی و در عین حال ساده هم بد نباشد.

تنوع‌طلبی خوب نیست

حقیقت این است که تنوع زیاد در خوردن نه‌تنها اصلا خوب نیست بلکه به شدت احتمال افزایش وزن را بالا می‌برد. شما از هرچیزی مقدار کمی مزه‌مزه می‌کنید اما در نهایت مقدار فراوانی مواد غذایی به بدن خود رسانده‌اید که نمی‌تواند از عهده همه آنها بر بیاید، در نتیجه آنها را به صورت چربی ذخیره می‌کند تا بعدا تکلیف‌شان را معلوم کند اما معمولا تنها چیزی که مشخص می‌شود، وزن شماست.

علاوه بر آن تنوع غذاها باعث می‌شود هر غذا را هم به مقدار بیشتر بخورید. مثلا در یک تحقیق در فرانسه ثابت شد مردم وقتی که سیب‌زمینی سرخ‌کرده را در کنار چاشنی‌های متنوع‌تری می‌خورند، مقادیر بیشتری از آن را در مقایسه با حالت بدون چاشنی یا غذای همراه میل می‌کنند.

برای صبحانه نان جو بخورید

جو و چاودار، غلات بسیار بهتری نسبت به گندم هستند چون به‌طور تدریجی قند را بالا می‌برند. در نتیجه قند خیلی بالا نمی‌رود و باعث واکنش‌های منجر به افزایش وزن نمی‌شود. همچنین جو می‌تواند برای مدت طولانی‌تری قند را متعادل نگه دارد و فرد دیرتر احساس گرسنگی می‌کند.

کمی گوشت به سالاد خود اضافه کنید

رژیم غذایی که در آن تنها وعده‌های پر از سالاد‌های گیاهی است، چندان هم رژیم‌های خوبی نیستند. بد نیست مقدار خیلی کمی (حدود 80گرم برای هر نفر) گوشت مرغ به سالاد اضافه شود یا یکی، دو قاشق روغن سبک (مثل زیتون) روی آن بریزید. نتیجه نه‌تنها خوشمزه‌تر خواهد شد، بلکه جلوی گرسنگی زودرس و وسوسه‌های چرب و چیلی متعاقب آن را هم می‌گیرد.

فریزرتان را انباشته از سبزی‌جات کنید

شکی در این نیست که سبزی‌جات تازه خوشمزه‌تر و بهتر از سبزی‌جات منجمد هستند اما وقتی نوبت عمل می‌رسد، تمیز کردن و قطعه‌قطعه کردن هویج یا کلم یا سبزی‌جات دیگر به‌عنوان چاشنی همراه غذا کار سختی به نظر می‌آید و نگاه‌ها را متوجه پاکت چیپسی که گوشه کابینت در حال خودنمایی است، می‌کند. پس بهتر است همیشه سبزی آماده مصرف دم‌دست‌تان باشد تا بازار چیپس را کساد کنید.

بشقاب ویژه میان وعده‌های سالم داشته باشید

می‌توان هله‌هوله خورد اما منظور ما از هله‌هوله در اینجا، هله‌هوله‌های سالم است. مثلا قطعات میوه، سبزی‌جات تازه یا صیفی‌جات مثل خیار. در کنار یک طعم‌دهنده خوب یا کمی ماست یا هرچیز کم‌چرب دیگر. همه اینها در یک بشقاب یا سینی مخصوص (مثل میهمانی‌ها) سرو شده و داخل یخچال در دید قرار می‌گیرند.

هر وقت هوس کردید چیزی بخورید به این سینی مراجعه کنید و خودتان را به یک ضیافت سالم میهمان کنید. اصلا تعارف نکنید و هرچقدر دل‌تان خواست از این خوردنی‌های سرشار از ویتامین بردارید.

هوا را کمی خنک‌تر کنید

تحقیقات نشان داده که هر چه هوا خنک‌تر باشد میزان سوخت کالری (به منظور جبران حرارت) افزایش پیدا می‌کند، بنابراین بهتر است دمای اتاق را در خنک‌ترین حد قابل تحمل نگه دارید تا بدن‌تان انرژی بیشتری بسوزاند.

بشقاب کوچک بردارید

متخصصان تغذیه بارها تاکید می‌کنند که بشقاب بزرگ‌تر معادل تمایل بیشتر به پر کردن بشقاب و در نتیجه خوردن بیشتر خواهد بود. پس لطفا آن بشقاب بزرگ‌تر را سرجایش بگذارید و بشقاب کوچک‌تر را بردارید مطمئن باشید که نتیجه خوبی خواهد داشت.

برای رسیدن به خواسته‌هایتان پیاده‌روی کنید

هنوز دل‌تان کمی شکلات می‌خواهد یا بستنی یا شاید هم پفک، خب مشکلی نیست، هربار که وسوسه چنین چیزهایی به سراغ‌تان آمد، شال و کلاه کنید و بروید از قنادی یا سوپرمارکت بخرید و بیایید.

هر چقدر مغازه‌شان دور‌تر، بهتر. فراموش نکنید که نباید هیچ ذخیره‌ای از این موادغذایی در خانه داشته باشید. هر بار تنها به اندازه همان دفعه بخرید. بعد هم پیاده بروید و پیاده برگردید این‌طوری اشکالی ندارد آنچه را هوس کرده‌اید، بخورید.

کد خبر 148033
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز