همشهری آنلاین: منوچهر متکی یکشنبه (30) تیر در خصوص مذاکرات ژنو پست جدید سخنگوی وزارت خارجه و لغو بازی‌های تیم ملی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش مهر منوچهر متکی یکشنبه در حاشیه نشست هیئت دولت در پاسخ به اصرار نمایندگان رسانه‌های داخلی برای تحلیل دستاوردهای مذاکرات ژنو، اظهار داشت: شما یک روز صبر کنید آقای جلیلی می‌آیند و آن چه را که مطرح شده شخصا بیان می‌کنند و شما در جریان امور قرار خواهید گرفت.

وی درباره حضور نماینده آمریکا در این مذاکرات نیز گفت: این حضور برای آمریکایی‌ها تجربه و فرصت مناسبی بود که از نزدیک و بدون واسطه نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران را بشنوند.

متکی اخبار منتشر شده از گزینه‌های احتمالی سخنگویی وزارت امور خارجه را تائید نکرد و با اشاره به مواضع هفته گذشته خود در این باره ادامه داد: من هفته گذشته اعلام کردم که قرار است سخنگوی وزارت خارجه تغییر کند و برخی از دوستان هم از این موضع تحلیلی‌هایی غیر واقعی کردند.

وزیر خارجه با تمجید از سید محمد علی حسینی یادآور شد: آقای حسینی از همکاران بسیار خوب و پر تلاش ما هستند. به هر حال اکنون ایشان در وزارت خارجه به عنوان معاون امور بین‌الملل انتخاب شده‌ اند؛ با توجه به اینکه سمت جدید ایشان فرصت زیادی از او می گرفت امکان تصدی دو پست سخنگویی و پست جدید فراهم نبود و در واقع اهمیت کار جدید این اجازه را نمی‌داد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گمانه زنی اخیر روزنامه گاردین مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها تا یک ماه دیگر دفتر حفظ منافع خود را در تهران دایر خواهند کرد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها تمایل خود را در این زمینه به سبک آمریکایی و صرفا از طریق رسانه‌ها و مقامات آگاه ابراز و اعلام کرده‌ اند؛ این در حالی است که ما درخواستی رسمی از آن ها دریافت نکرده ایم.

متکی در خصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر لغو برخی بازی‌های تیم ملی ایران به سبب مسائل سیاسی افزود: باید توجه داشت که ورزش همواره جایگاه خاص خود را داشته و بخشی از ارتباطات فرهنگی و مردمی بین کشورها و ملت‌‌ها نیز از طریق مسابقات ورزشی صورت می‌گیرد اما احیانا اگر برخی کشورها هم خلاف این اصول مسلم عمل کنند، بدون شک اقدامی نادرست مرتکب شده اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به سئوالی درباره برنامه‌های سفر احتمالی رئیس جمهور به نیویورک نیز گفت: اصل این سفر در دست بررسی است و بعد از اتمام مطالعات کارشناسی و بررسی‌ها قاعدتا برنامه‌های این سفر نیز به اطلاع شما خواهد رسید.

وی در ارتباط با انتشار برخی اخبار مبنی بر بازرسی بدنی سخنگوی سابق وزارت خارجه در جریان بازگشت از کشور چین به ایران، اظهار داشت: اگر چنین برخوردی صورت گرفته باشد جمهوری اسلامی این موضوع در جای خود پیگیری می‌کند و برخورد لازم و متناسب با آن را نیز انجام می دهد.

متکی در واکنش به تاکید مجدد خبرنگاران جهت موضع گیری او در خصوص حضور نماینده آمریکا در مذاکرات روز گذشته ژنو، تصریح کرد: همان طور که گفتم این حضور فرصت مناسبی برای آمریکایی ها بود که بدون واسطه مواضع جمهوری اسلامی را بشنوند.

وزیر خارجه خطاب به این خبرنگار گفت: چرا شما می‌خواهید به این موضوع جنبه دراماتیک بدهید و می‌خواهید مسئله جنبه‌های دراماتیک پیدا کند؟ ما حضور آمریکا در مذاکرات ایران را از نظر شکلی مثبت ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم از نظر محتوایی نیز نتایجی مثبت حاصل شود.

وی در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه گویا طرف مقابل ایران در مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده که تهران باید تا دو هفته دیگر پاسخ بسته پیشنهادی را به غرب ارائه کند، گفت:‌ سولانا در جریان سفر خود به تهران متن پیش نویس مدالیته و چارچوب مذاکرات را به طرف ایرانی پیشنهاد کرد که ما این مدالیته را بررسی کردیم و متقابلا مدالیته مورد نظر خود را درباره چگونگی ادامه گفت‌‌و‌گوها بین ایران و 1+5 به طرف مقابل پیشنهاد دادیم و طبیعی است که چارچوب پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد.

متکی خاطرنشان کرد: این گفتگوها دو هفته دیگر نیز برگزار می شود و در جریان آن تداوم مذاکرات و نوع آن را بررسی می‌کنیم . وزیرخارجه از محل برگزاری دور آتی مذاکرات ایران و 1+5 نیز ابراز بی‌اطلاعی کرد.

وی در خصوص احتمال سوءاستفاده برخی کشورها از مذاکرات ایران و آمریکا در خصوص بازگشایی دفتر حافظ منافع این کشور در تهران افزود: مواضع ما در این باره روشن است، چند روز قبل از سفر من به نیویورک این مبحث در رسانه‌ها مطرح شد و رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه مطالبی را مطرح کردند، این سوال را در نیویورک هم از من پرسیدند و من در آنجا به آنها گفتم که ایران قبل از این، پیشنهادی را برای برقراری پرواز مستقیم به آمریکا داده بود و این دو پیشنهاد می‌تواند از سوی دو دولت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

متکی خبر منتشر شده مبنی بر دریافت پیام سارکوزی از سوی مقامات سوریه در جریان سفر اخیرش به دمشق را تکذیب کرد و ادامه داد: مقامات سوری در این سفر پیام خاصی از سارکوزی به ما نداند، یعنی ما پیام خاصی از آقای سارکوزی توسط سوریه دریافت نکرده ایم.

وی با بیان اینکه در جریان این سفر مقامات سوریه را نسبت به آخرین تحولات مسئله هسته ای ایران توجیه کرده است، گفت:  سوریه چه امروز و چه زمانی که عضو شورای حکام بود از مواضع جمهوری اسلامی و برخورداری ایران از فن آوری هسته‌ای دفاع کرده است، ما نیز سعی می کنیم دوستان مان از جمله ترکیه و سوریه را در مورد فعالیت‌های خود توجیه کنیم تا آن‌ها در جریان مذاکرات و مناسباتی که با دیگر کشورها دارند از مواضع ما دفاع کنند.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفر اخیرتان به ترکیه، صحبتی درباره مذاکرات این کشور با رژیم صهیونیستی صورت گرفت؟ گفت: در ترکیه و سوریه گزارشی در این ارتباط داده شد اما ارتباط مستقیمی بین سوریه و ترکیه وجود ندارد؛ آنچه ما بر آن تاکید داریم این است که هوشیاری لازم از سوی دو کشور حفظ شود و سوریه به حقوق قطعی خود در ارتباط با بلندی‌های جولان دست یابد.

متکی درباره آخرین وضعیت نصرت‌الله تاجیک نیز گفت: ما وضعیت آقای تاجیک را از نزدیک پیگیری می‌کنیم و به تازگی هم  پیامی برای انگلیسی‌ها فرستاده و با جدیت این پرونده را پیگیری می‌کنیم؛ با توجه به شرایط جسمی آقای تاجیک خواهان این هستیم که اقدامی شایسته که متناسب با قانون هست انجام شده و اجازه بازگشت ایشان به کشور داده شود.

وی در واکنش به جوسازی برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه در جریان سفر هوگو چاوز به آرژانتین، مقامات آرژانتینی از او خواسته‌اند متهمان پرونده آمیا را تحویل این کشور دهد، گفت: ما نیز از آقای چاوز خواستیم که در جریان سفرشان به آرژانتین، دوستان آمریکای لاتینی خود را توجیه کنند که در این پرونده بیش از این فریب صهیونیست‌ها را نخورند.

وزیر خارجه در بخش پایانی سخنانش در خصوص حجم کنونی مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه گفت: در سفری که به ترکیه داشتیم بخشی از مذاکرات را به مرور روابط دو جانبه گذراندیم؛ امسال حجم مناسبات اقتصادی ما با ترکیه به مرز 10 میلیارد دلار رسیده و قرار است در کنار این امر خروجی‌هایی نیز تعریف شود که 4 میلیارد آن مربوط به برق و 6 میلیارد آن مربوط به گاز خواهد بود.

کد خبر 58484

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز