همشهری آنلاین: یک بررسی کوچک بیانگر آن است که یک مکمل غذایی که به صورت بدون نسخه به فروش می‌رسد، ممکن است به برخی از افراد مبتلا به افسردگی که با سایر داروها بهتر نشده‌اند، کمک کند

SAMe

 به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران نشان دادند که افزدون این مکمل، اس آدنوزیل متیونین، یا SAMe به درمان دارویی ضدافسردگی در بیماران مبتلا به افسردگی عمده ، نسبت به بیمارانی که علاوه بر داروهای معمول‌شان یک داروی بی‌اثر (دارونما) دریافت می‌کردند،‌ باعث بهبودی بیشتر بیماران گروه اول شد.

این مکمل نسبت به داروهای تایید شده بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای مبتلایان به افسردگی که به داروهای ضدافسردگی پاسخ نداده‌اند، عوارض جانبی کمتری دارد.

 دکتر جرج پاپکوستاس،‌ سرپرست این پژوهش،‌ یک روانپزشک در دانشکده پزشکی هاروارد در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون گفت: "این یافته جالب‌توجه است،‌ با این حال یافته‌ای مقدماتی محسوب می‌شود."

پاپکوستاس در حالیکه داروهای معدودی بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای بیمارانی که به داروهای ضدافسردگی استاندارد پاسخ نداده‌اند، تایید شده‌اند،‌ این داروها که به آنها داروهای ضدروانپریشی نامعمول (آتیپیک) گفته می‌شود،‌ ممکن است عوارض جانبی وخیم و گاهی مرگباری داشته باشند.

در این بررسی که نتایج آن در ژورنال روانپزشکی آمریکا منتشر شده است،‌ پاپکوستاس و همکاران‌شان مکمل SAMe را به 39 فرد مبتلا به اختلال افسردگی عمده که با درمان ضدافسردگی بهبود نیافته بودند،‌دادند. این افراد 1600 هر روز میلی‌گرم SAMe علاوه بر داروهای ضدافسردگی که پیش از شروع بررسی دریافت می‌کردند،‌ مصرف کردند

سی و چهار نفر از بیماران مشابه علاوه بر داروهای ضدافسردگی یک قرص دارونما هم دریافت کردند. هیچکدام از این دو گروه نمی‌دانستند که داروی واقعی یا بی‌اثر دریافت می‌کنند.

سپس این پژوهشگران از دو آزمون استاندارد افسردگی برای اندازه‌گیری علائم بیماران در هر هفته برای شش هفته بعدی استفاده کردند.

 حدود یک چهارم بیماران به علت اینکه بهتر نشده بودند یا با مصرف دارونما یا SAMe دوست نداشتند، از بررسی کنار رفتند. اما SAMe هیچ عارضه جانبی وخیمی نداشتند، و شمار مشابهی از بیماران دارونما یا SAMe را به علتی که آنها دوست نداشتند،‌ متوقف کرده بودند.

 بررسی‌های قبلی نشان داده بود که SAMe می‌توانند بر مواد شیمیایی در مغز تاثیر بگذارد و ممکن است به خودی خود به عنوان یک داروی ضدافسردگی یا در تعامل با داروهای ضدافسردگی معمول عمل کند، اما نحوه تاثیر آن کاملا روشن نیست.

 SAM به طور طبیعی در بدن انسان یافت می‌شود و به صورت مکمل غذایی در دراگ‌استورها فروخته ‌می‌شود. اما دکتر ریمون دلام، رئیس بخش اختلال اضطرابی و خلق در دانشگاه بریتیش کلمبیا، که در مورد SAMe  تحقیق می‌کند،‌می‌گوید، این مکمل بسیار گران‌قیمت‌تر از بسیاری از داروهای ضدافسردگی موجود است. به گفته او این درمان با این مکمل بیش از ماهی 100 دلار خرج برمیدارد و روشن نیست که در آینده بیمه‌ها آن را تحت پوشش قرار دهند یا نه.

 این پژوهشگران می‌گویند لازم است بررسی‌های درازمدت‌تری انجام شود تا مشخص شود آیا SAMe واقعا در کمک کردن به مبتلایان به افسردگی عمده موثر است یا نه.

کد خبر 113772

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز