همشهری آنلاین: رسانه های لبنانی با انعکاس گسترده سخنرانی شامگاه جمعه « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله و تاکید وی مبنی بر این که گزینه های اول و دوم گروه ۸ مارس در انتخابات ریاست جمهوری لبنان به ترتیب ژنرال « میشل عون» و« سلیمان فرنجیه » هستند، همپیمانان حزب الله را خاطر جمع کرد.

سید حسن نصرالله

به گزارش ایرنا، رسانه های لبنانی تاکید کردند که معنای دیگر این سخنان سید حسن نصرالله این است که رئیس جمهور آینده لبنان از دایره گروه 8 مارس و حامیان محور مقاومت ضد صهیونیستی و تکفیری خارج نخواهد بود.

در این رابطه روزنامه لبنانی السفیر نوشت: اظهارات سید حسن نصرالله ناظر بر این است که می توان همین فردا انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کرد و این مسئله از دو طریق قابل تحقق است، یا «سعد الحریری» رئیس حزب جریان المستقبل از نامزدی ژنرال عون حمایت کند و یا این که ژنرال عون به نفع سلیمان فرنجیه کنار برود و در هر صورت رییس جمهور آینده لبنان خارج از این دو گزینه که همپیمان گروه8 مارس هستند، نخواهد بود.

السفیر افزود: اگر حمایت سعد الحریری از نامزدی میشل عون را کاری محال بدانیم، به همان اندازه هم کنار رفتن ژنرال عون از میدان رقابت، نه به نفع فرنجیه بلکه حتی به نفع دامادش «جبران باسیل» رئیس کنونی حزب جریان آزاد ملی محال به نظر می رسد.

این روزنامه لبنانی ، سخنرانی سید حسن نصرالله را به منزله اقامه دعوا و همزمان پاسخ به اتهاماتی دانست که از یک سال و هشت ماه پیش علیه حزب الله مطرح می شود و این حزب را مسئول طولانی شدن خلاء ریاست جمهوری در لبنان معرفی می کند.

السفیرخاطرنشان کرد: سید حسن نصرالله تلاش کرد تا لبنانی ها به مکتب جدیدی در صحنه سیاسی لبنان روی بیاورند، مکتبی که در آن سیاست از اخلاق وعاطفه جدا نیست و وفاداری به متحدان، مانور سیاسی نمی باشد که در شرایط خاصی انجام شود، چنانکه در عملکرد بسیاری از سیاسیون و احزاب لبنان مشاهده می کنیم.

این روزنامه لبنانی تصریح کرد: دبیرکل حزب الله نشان داد که التزام و تعهد باید آمیخته با ثبات قدم و مودت و دوستی ، محبت و وفاداری باشد، ولو اینکه این کار (به تعبیر ایشان) به بهای «از دست دادن سر ما» تمام شود و «خسارت سیاسی برای ما به دنبال داشته باشد».

به نوشته السفیر، سید حسن نصرالله به حزب جریان المستقبل اطمینان خاطر داد که در مرحله پیش رو، عبارت هایی مانند کنفرانس تاسیسی ، اصلاح توافق طائف و اصلاحات قانون را از قاموس خود حذف کند و حزب الله بیش از همه کسانی که ادعای پدری و مادری برای این توافق دارند، به آن ن ملتزم است.

این روزنامه لبنانی افزود: سیدحسن نصرالله این بار حتی ابتکار «سبد متکامل» را که پايیز سال گذشته مطرح کرده بود، کنار گذاشت زیرا معتقد است که رئیس جمهور آینده لبنان حتما از گروه 8 مارس خواهد بود.

السفیر اضافه کرد:سخنرانی سید حسن نصرالله راه را نه تنها بر روی نامزدهای 14 مارسی بست ، بلکه دربردارنده این معنا بود که معادله رئیس جمهور میانه هم تمام شده و امکان بازگشت ندارد.

این روزنامه لبنانی در عین حال نوشت: تصمیم ژنرال عون به کناره گیری هر زمان اتفاق بیفتد باعث تغییر معادله خواهد شد اما رئیس جمهور در هر حالت از بین گروه 8 مارس است و برهیچ کس پوشیده نیست که حزب الله گزینه دومی به جز سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده ندارد و با حزب جریان آزاد ملی توافق کرده که در صورت کناره گیری ژنرال عون ، حزب الله به هیچ نامزد دیگری ملتزم نخواهد بود مگر اینکه همه در گروه 8 مارس بر روی آن به تفاهم برسند.

  • سید حسن نصرالله آقای همه است

السفیر تاکید کرد که سخنرانی سید حسن نصرالله تاثیر مثبتی در میان هواداران ژنرال عونی داشت و از سوی دیگر خیال حزب جریان المرده (حزب سلیمان فرنجیه) را راحت کرد و هنوز این سخنرانی به پایان نرسیده بود که سلیمان فرنجیه در پیامی توئیتری نوشت: «آقای همه است.

سید حسن نصرالله». این روزنامه لبنانی به نقل از «جبران باسیل » وزیر امور خارجه و رئیس حزب جریان ملی آزاد هم تاکید کرد: سخنرانی سید نصرالله تاکید موکد بود، با این وجود یک عده نمی خواهند بشنوند و بفهمند.

  • پایان تردیدها

دیگر روزنامه لبنانی ، الاخبار هم سخنرانی دبیرکل حزب الله را پایانی برای همه تردیدها دانست و موضع قطعی حزب الله را در پرونده ریاست جمهوری آشکارتر کرد و آن ، این که «حمایت از نامزدی میشل عون را ادامه می دهیم تا زمانی که خود او از دور رقابت ریاست جمهوری کنار بکشد.»

به نوشته الاخبار، سید حسن نصرالله با قاطعیت اعلام کرد که رئیس جمهور آینده لبنان تنها از میان گروه 8 مارس خواهد بود و این اطمینان خاطر ناشی از مواضع حزب جریان المستقبل و حزب « نیروهای لبنانی» است که از نامزدی سلیمان فرنجیه و ژنرال میشل عون اعلام حمایت کرده اند.

الاخبار افزود: سید حسن نصرالله با سخنرانی آرام و حاکی از درک خود اقدام به جمع و جور کردن اوضاع و پیوند زدن احزاب گروه 8 مارس و حزب جریان ملی آزاد کرد و راه گفت وگو را در برابر آنها گشود.

این روزنامه لبنانی هم خاطرنشان کرد: بازتاب این اقدام سید حسن نصرالله به سرعت نزد فرنجیه آشکار شد و وی در پیام توئیتری خود در واکنش به سخنرانی دبیرکل حزب الله، نوشت: «آقای همه است.. سید حسن نصرالله».

روزنامه لبنانی البناء هم به نقل از منابع نزدیک به ژنرال میشل عون، موضع گیری سید حسن نصرالله را باعث آسوده خاطر شدن نزدیکان ژنرال دانست و نوشت: بدون کمک حزب الله توافق بر سر رئیس جمهور امکان ندارد.

به نوشته البناء، این منابع اطمینان دادند که ژنرال عون تحت هیچ شرایطی صحنه رقابت را خالی نخواهد کرد چرا که نامزدهای دیگر فاقد جایگاه و وزنی هستند که ژنرال عون در بین مسیحیان و در بعد ملی دارد.

منابع روزنامه البناء معتقدند که واکنش فرنجیه به سخنرانی سید حسن نصرالله به منزله اعلام آمادگی وی برای گفت وگو درباره مواضع اعلام شده توسط دبیرکل حزب الله است، چرا که فرنجیه همواره اعلام کرده است که ژنرال عون تا زمانی که بر نامزدی خود باقی بماند، نامزد ما می باشد و در صورت کناره گیری وی، من نامزد جایگزین خواهم بود.

کد خبر 323372

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha