همشهری‌آنلاین: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان مواضع حزب‌الله درباره انتخابات و کاندیداهای ریاست جمهوری لبنان را طی بیاناتی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از بیروت، سید حسن نصرالله ضمن رد هرگونه ارتباط پرونده ریاست‌جمهوری لبنان با تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 و یا مذاکرات اخیر رئيس‌جمهور ايران در اروپا تاکید کرد ایران موضوع انتخاب رئیس‌جمهور لبنان را موضوعی داخلی می‌داند و هرگز در هیچ زمانی در این موضوع دخالت نکرده و نمی‌کند.

او همچنین اتهام‌هاي وارده از سوی برخی جریان‌هاي لبنانی مبنی بر تلاش حزب‌الله برای معطل نگهداشتن انتخاب رئيس‌جمهور لبنان را به شدت رد کرد و اعلام داشت حزب‌الله در چهارچوب تفاهم‌هاي داخلی خواستار انتخاب هرچه سریع‌تر رئیس‌جمهور است.

عنوان‌های مهم سخنان سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به این شرح است:

1- ایران موضوع انتخاب رئیس‌جمهور لبنان را امری کاملا داخلی می‌داند، ادعاهای گذشته که ایران تلاش داشته تا در حاشیه مذاکرات هسته‌ای بر سر انتخابات ریاست‌جمهوری با غربی‌ها به معامله یا تفاهمی دست پیدا کند اتهام و دروغی بیش نیست. شاهد براین ادعا همان کشورهای عضو 1+5 هستند و آنها می‌توانند تایید کنند که ایران هیچ‌گاه در میز مذاکرات هسته‌ای بحث لبنان را پیش نکشیده است. این ادعا که ایران روند مذاکرات بر سر انتخاب رئیس‌جمهور لبنان را مسدود کرده اتهامی ظالمانه علیه ایران است.

این که گفته می‌شود رئیس‌جمهور حسن روحانی در سفر اخیر به ایتالیا و فرانسه در باره لبنان با طرف مقابل صحبت کرده است این امور هیچ‌گاه توسط ایران مطرح نشده بلکه این طرف مقابل بوده است که طرح موضوع کرده و ایران هم تاکید داشته که موضوع باید در داخل لبنان و براساس تفاهم خود لبنانی‌ها حل شود.

لبنان نباید منتظر تحولات منطقه‌ای باشد تا رئیس‌جمهورش را انتخاب کند. ایران کشوری است که خودش از آغاز تاکنون 35 انتخاب در دوران جنگ و بدترین شرایط برگزار کرده است و هیچ‌گاه انتخابات را به تاخیر نینداخته اما در لبنان برخی‌ها به دنبال بهانه می‌گردند تا انتخابات را به تاخیر اندازند، ای کاش لبنان هم مجمع تشخیص مصلحت نظامی می‌داشت که در اختلافات بین قوا وارد عمل می‌شد و مشکلات را حل می‌کرد اما افسوس که تا کنون حتی موضوع جمع‌آوری و انتقال زباله‌ها هم  در لبنان حل نشده است.

2- طی یکسال و نیم اخیر حزب‌الله را متهم می‌کنند که درصدد به تعطیل کشاندن انتخاب رئیس‌جمهور در پارلمان است، این اتهامی بی‌اساس علیه حزب‌الله است و حزب‌الله فقط در چهارچوب تفاهم خواستار معادله لاغالب و لامغلوب است. پیشتر متهم می‌کردند که حزب‌الله چشم به مذاکرات اتمی ایران با 1+5 دارد تا پس از آن رئیس‌جمهور انتخاب کند، برخی اوقات می‌گویند که انتخاب رئیس‌جمهور از سوی حزب‌الله منوط به برخی امور دیگر شده است اما اینها نادرست است و حزب خواستار انتخاب سریع رئیس‌جمهور لبنان است.

3- روابط حزب‌الله با سایر هم پیمانانش در جریان 8 مارس براساس اعتماد متقابل، احترام، اعتماد و اصول پایدار است و توافقی کامل بر اصول تفاهم‌ها بین طرف‌های هم پیمان وجود دارد و هرگونه اختلاف نظری را با گفت‌وگوی مستقیم و بحث‌های داخلی حل و فصل می‌کنند و هیچ اختلافی مانعی بر ادامه تفاهم‌هاي اساسی ایجاد نمی‌کند. حزب‌الله ممکن است با برخی از هم پیماناتش در خصوص برخی تحولات داخلی و خارجی اختلاف نظر داشته باشد، ممکن است نظر برخی هم پیمانان بر سر سوریه با حزب متفاوت باشد یا بر سر موضوع حمله ددمنشانه سعودی به یمن، اما اینها هیچ‌کدام باعث از بین رفتن هم پیمانی‌ها نمی‌شود. هم پیمانی‌ها در بین 8 مارس براساس تلاقی مصالح و منفعت‌ها نیست که به سرعت ازهم فروپاشد بلکه براساس اصول کاملا روشن و پایدار است.

هیچ‌گاه هیچ‌یک از هم پیمان‌ها از پشت به دیگری خنجر نمی‌زند و پشت دیگری را خالی نمی‌کند. روابط حزب الله با جنبش امل بسیار مستحکم است و همه آنچه که درباره اختلافات بین اين دو گفته می‌شود فقط ادعاهای واهی است. حزب الله از روزی که در سال 2006 با جریان ملی آزاد لبنان به ریاست میشل عون ائتلاف کرده است تاکنون بی هیچ مشکلی این ائتلاف را ادامه داده‌د و نقشه کسانی که تلاش داشته‌اند تا این هم پیمانی را بر هم بزنند نقش بر آب شده است.

4- حزب الله لبنان براساس مطالعه و بررسی های دقیق، میشل عون را از یک‌سال و نیم پیش به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری مورد حمایت قرارداده و بر این موضع خود ثابت قدم مانده است.این موضعی بوده که از حزب به شکل مستقل انجام شده و میشل عون هرگز از حزب‌الله درخواست نکرده بود که از او حمایت کند بلکه این امر انتخاب حزب‌الله بوده است. برخی اتهام‌ها مبنی براین که حزب‌الله در این انتخاب جدی نیست کاملا بی اساس است چرا که قانون اساسی حقی به همه اشخاص و جریان‌هاي سیاسی برای انتخاب رئیس‌جمهور داده که حزب‌الله با استفاده از همین حق، عون را برای ریاست جمهوری مور حمایت قرار داده است.

5- حزب‌الله لبنان به همه هم پیمانان خود اعتماد کاملی دارد لذا از زمانی که گفت‌وگوهای بین عون و حریری برای ریاست‌جمهوری آغاز شد از آن حمایت کرد اما این گفت‌وگوها منجر به حمایت حزب المستقبل از عون نشد زیرا حریری اعلام کرد که هم پیمانانش و به خصوص حزب نیروهای لبنانی به ریاست جعجع با کاندیداتوری او مخالف هستند. با این وجود حزب الله از هرگونه گفت‌وگویی برای دستیابی به تفاهم داخلی حمایت می‌کند.

6- از روز نخست کاندیداتوری غیر رسمی سلیمان فرنجیه توسط حریری، حزب‌الله در جریان امر بوده است. سلیمان فرنجیه به عنوان یک هم پیمان مورد اعتماد ، تمام تحولات در این خصوص را به اطلاع حزب‌الله رسانده بود. حزب‌الله از روز نخست از فرنجیه خواست که ضمن رعایت تمام التزام‌های اخلاقی و سیاسی تمام جوانب کار را رعایت کند تا موجب بروز مشکل در بین 8 مارس نشود و با همین رویه او با حریری در پاریس وارد گفت‌وگو  شد.

7- حمایت از کاندیداتوری عون از سوی نیروهای لبنانی و سمیر جعجع به عنوان رویدادی مثبت از سوی حزب الله ارزیابی می‌شود و حزب‌الله هیچ‌گونه مخالفتی با آن ندارد زیرا توافق، تفاهمی است که هم پیمان حزب‌الله با یک طرف مسیحی دیگر در درون مجتمع مسیحی انجام داده است. در نهایت پس از یکسال و نیم، حزب نیروهای لبنانی به نظر حزب الله در خصوص میشل عون برای ریاست‌جمهوری رسیده است.

8- اکنون دو کاندیدای اصلی برای انتخاب رئیس‌جمهور لبنان در پارلمان وجود دارد و این امر هیچ‌گونه دردسر و مشکلی برای حزب الله ایجاد نمی‌کند زیرا هر دو کاندیدا از هم پیمانان حزب‌الله هستند و این یک پیروزی سیاسی برای حزب‌الله است به خصوص آن که یکی از هم پیمانان 14 مارس (حزب نیروهای لبنانی) در نهایت از کاندیدای 8 مارس حمایت کرده است.

9- حزب‌الله، سلیمان فرنجیه را نور چشمان، دوست و هم پیمانی وفادار می‌داند اما به دلیل کاندیداتوری میشل عون از یک‌سال نیم پیش و حمایت حزب از او، حزب‌الله حمایت از ميشل عون را التزامی اخلاقی و سیاسی می‌داند و همچنان از او حمایت می‌کند مگر آن که میشل عون خود از کاندیداتوری انصراف دهد.

10- حزب‌الله همه طرف‌ها را در انتخاب رئیس‌جمهور آینده لبنان به صبر، گفت‌وگو و تفاهم دعوت می‌کند و در صورتی که همه امور برای انتخاب رئیس‌جمهور آماده باشد بدون هیچ‌گونه پیش شرطی به صحن پارلمان می‌رود و رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کند.

کد خبر 323324

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha