چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: سی و ششمین جلسه پارلمان لبنان ویژه انتخاب رئیس جمهوری این کشور هم به حد نصاب نرسید و انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان به تاخیر افتاد.

 انتخاب رئیس جمهور لبنان باز هم به تعویق افتاد

به گزارش ایرنا، در جلسه سی و ششم که قرار بود ظهر روز چهارشنبه تشکیل شود 72 تن از میان 128 نماینده مجلس لبنان در صحن پارلمان حاضر شدند.

عدنان ضاهر دبیرکل مجلس لبنان اعلام کرد که  نبیه بری رئیس مجلس جلسه بعدی ( سی و هفتم) پارلمان ویژه انتخاب رئیس جمهور را 23 ماه مارس جاری ( چهارم فروردین ماه 95)تعیین کرد.

سعدالحریری رئیس حزب جریان المستقبل که در جلسه روز چهارشنبه پارلمان حضور یافت، شب گذشته از سلیمان فرنجیه رئیس حزب جریان المرده و نامزد این حزب خواست در صحن مجلس حاضر شود.

فرنجیه در پاسخ به الحریری گوشزد کرد که تنها در صورت هماهنگی با همپیمانان خود در گروه 8 مارس به رهبری حزب الله در صحن پارلمان حاضر می شود حتی اگر نامزد کرسی ریاست جمهوری از سوی جریان المستقبل باشد.

این جلسه همچنین در حالی برگزار نشد که رژیم سعودی برای حمایت از تروریسم صهیونیستی و تکفیری هجمه گسترده و روز افزون سیاسی و رسانه ای را علیه محور مقاومت به ویژه حزب الله و همچنین ملت لبنان شروع کرده و کشورهائی مانند امارات ، بحرین، کویت و قطر و همپیمانان داخلی آل سعود با آن همراه شده اند.

حزب الله تاکید کرده است که تسلیم این فشارها و هجمه ها نمی شود و از مبارزه با تروریست های تکفیری مورد حمایت رژِیم صهیونیستی دست نمی کشد و به مواضع خود در حمایت از ملت های مظلوم به ویژه یمن ادامه می دهد.

از 25 ماه مه 2014 تاکنون، با رفتن میشل سلیمان رئیس جمهور سابق از کاخ ریاست جمهوری(بعبدا)، درهای این کاخ بسته مانده است.

براساس این گزارش، جلسات پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد.

بر خلاف جلسه اول که برای انتخاب رییس جمهوری به 86 رای نیاز است، در جلسات دوم به بعد باید دو سوم نمایندگان حضور یابند اما هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق (نصف به علاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

رئیس جمهور لبنان را نمایندگان مجلس این کشور ازمیان نامزدهای طایفه مسیحی مارونی انتخاب می کنند.

با احتساب جلسه امروز تاکنون 34 جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور سیزدهم این کشور به دلیل به حد نصاب نرسیدن تشکیل نشده است.

تنها جلسه اول پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهورجدید با اکثریت قاطع و بی سابقه تشکیل شد و در این جلسه « سمیر جعجع» نامزد گروه 14 مارس شکست سختی را از « برگه های سفید» متحمل و پرونده ترورهای او در لبنان بار دیگر گشوده شد.

سمیر جعجع که از رای نمایندگان مجلس لبنان به خود حتی رای اعضای گروه 14 مارس ناامید شده برای انتقام گیری از آنها به ویژه سعدالحریری که او را دور زده است، اعلام کرد که از نامزدی ژنرال« میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند.

این نخستین بار نیست که کرسی ریاست جمهوری این کشور خالی می ماند.

درسال 1988هنگامی که دوره ریاست جمهوری « امین الجمیل » به پایان رسید، تا پس از توافق طائف که به جنگ داخلی 15 ساله لبنان پایان دهد و به انتخاب « رینیه معوض» به عنوان رییس جمهوری جدید منجر شد، کرسی « بعبدا» خالی ماند.

درسال 2007 میلادی نیز تا زمان انتخاب «میشل سلیمان» به عنوان جایگزین « امیل لحود»، دوره لبنان رییس جمهوری لبنان هشت ماه به طول انجامید و درهای بعبدا( کاخ ریاست جمهوری) بسته ماند.

کد خبر 326987

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha