دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۸۵ - ۱۳:۳۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: ورزش کردن در خارج خانه در هوای آلوده یک شهر بزرگ ممکن است بیش از آنکه به نفع شما باشد به ضررتان تمام شود.

فعالیت جسمی در میزان‌های بالای آلودگی هوا می‌تواند باعث آسیب جدی به سلامتی فرد شود.به خصوص افرادی که به دویدن،دوچرخه سواری و اسکیت می‌پردازند،در معرض خطرند.

 دکتر جوزف تی کوک استادیار طب بالینی در مرکز پزشکی ویل کورنل نیویورک می‌گوید علت به مواد آلوده‌کننده هوا باز می‌گردد. سه آلاینده  اصلی هوای شهرها ذرات ریز معلق،(مخلوط ذرات جامد و قطرک‌های مایع در هوا)، اوزون (گازی با مولکول‌های حاوی سه  اتم اکسیژن) و مونوکسیدکربن هستند.

این آلاینده‌ها باعث تحریک ریه‌ها می‌شوند، تنفس را مشکلتر می‌کنند و مشکلات آغاز شده بوسیله آسم، برونشیت، بیماری‌های قلبی-عروقی و آمفیزم را بدتر می‌کنند.


دکتر کوک می‌گوید:" این آلاینده‌ها باعث التهاب و تحریک پوشش راه‌های هوایی می‌شوند. مخاط و بلغم بیشتری تولید می‌شود و عضلات کوچک احاطه‌کننده راه‌های هوایی با انقباض واکنش نشان می‌دهند. کار تنفسی افزایش می‌یابد و رساندن اکسیژن به بدن مشکلتر می‌شود."

ذرات ریز معلق از موتورهای دیزلی اتوبوس‌ها و کامیون‌ها خارج می‌شوند.مونوکسیدکربن از دود سیگار و اگزوز ماشین‌ها حاصل می‌آید و می‌تواند اکسیژن را از دستگاه گردش خون فرد خارج کند.

قرارگیری افراد در حال ورزش کردن به مونوکسیدکربن می‌تواند به سرگیجه، اغتشاش شعور، سردرد و درجه حرارت‌های بالای خطرناک بدن بینجامد. اوزون که بزرگترین جزء مه‌دود در شهرهای بزرگ است الگوهای تنفس را مختل می‌کند، اندازه‌ راه‌های هوایی را کاهش می‌دهد ریه‌ها را نسبت به اکسیژن مقاوم می‌کند.

دکتر کوک برا ی افرادی که مصممند در بیرون خانه ورزش کنند نکات زیر را توصیه می‌کند:

- نزدیک جاده‌ها و خیابان‌هایی که کامیون‌های سنگین و اتوبوس‌ها در آن در حرکتند ندوید.
- در ابتدای صبح یا بعد از غروب ورزش کنید.
- در صورت امکان درون خانه ورزش کنید.
- اگر دچار اشکال تنفسی شدید، فورا ورزش را متوقف کنید و به نزد دکتر بروید.


HealthDay News,26Aug,2006

کد خبر 3012
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار