همشهری آنلاین: گاردین با انتشار جدید‌ترین اسنادی که از ادوارد اسنودن درباره برنامه جاسوسی پریزم آمریکا دریافت کرده،‌اعلام کرده که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی برای تامین هزینه‌های ناشی از برآورده ساختن تقاضای آمریکا برای دسترسی به اطلاعات کاربران پول‌های کلانی دریافت کرده‌اند.

براساس گزارش Cnet، اسناد جدیدی که توسط ادوارد اسنودن در روزنامه گاردین به چاپ رسیده نشان می‌دهند شرکت‌های بزرگی از قبیل گوگل، فیس‌بوک، یاهو و مایکروسافت از آژانس امنیت ملی آمریکا برای تامین هزینه‌های پیروی از قانون در رابطه با اجرای برنامه جاسوسی پریزم این آژانس پول دریافت کرده‌اند.

دادگاه FISA در سال 2011 حکمی مبنی بر غیرقانونی بودن قابلیت آژانس امنیت ملی آمریکا یا NSA در جمع‌آوری اطلاعات کاربران خارجی و داخلی را صادر کرد و از آن زمان به بعد،‌این آژانس تمامی تلاش خود را کرد تا سیستم جاسوسی‌اش را با قانون منطبق سازد.

براساس اسناد جدید منتشر شده،‌در یکی از نشریه‌های داخلی آژانس که در تاریخ دسامبر سال 2012 و با عنوان محرمانه منتشر شده، به هزینه‌های کلان ناشی از تلاش این آژانس برای انطباق یافتن با قانون اشاره شده‌است. در این نشریه آمده است که مشکل سال گذشته منجر به افزایش تاریخ انقضای گواهینامه‌ها شد که این کار برای پریزم میلیون‌ها دلار هزینه در برداشت و این هزینه توسط بخش عملیات منبع ویژه یا SSO پوشش داده شد.

به گفته اسنودن SSO جواهر اصلی تاج آژانس امنیت ملی آمریکا است که هدایت و مدیریت تمامی ماموریت‌های اطلاعاتی و جاسوسی از قبیل پریزم را به عهده دارد. این افشاگری سوالاتی جدید را درباره ارتباط شرکت‌های تکنولوژی با NSA برمی‌انگیزد. با این‌همه مایکروسافت و یاهو مانند همیشه می‌گویند که مطابق قانون عمل کرده‌اند.

سخنگوی مایکروسافت دراین زمینه گفت این شرکت از دستور دادگاه پیروی کرده نه به خاطر دریافت پول بلکه به این خاطر که حکم قانونی بوده‌است. به گفته وی درصورتی که بتوان به اطلاعات بیشتری درباره آمار دستورهای امنیتی که مایکروسافت دریافت کرده دسترسی پیدا کرد می‌توان درباره این موضوع بحث‌های روشن‌تری انجام داد. این سخنگو همچنین دریافت پول از NSA در ازای تامین اطلاعات را طبق قانون حریم خصوصی در ارتباطات الکترونیک تایید کرد و گفت این پول برای تامین هزینه‌های ناشی از پیروی از دستور قانونی و نه برای انجام خدمات دریافت شده‌است.

یاهو نیز در توضیح کار خود اعلام کرد قانون فدرال دولت را موظف به پرداخت هزینه‌های ناشی از اجرای فرایند‌های قانونی دولتی می‌کند و ما نیز مطابق با همین قانون از NSA پول دریافت کرده‌ایم.

فیس‌بوک اما دریافت هرنوع مزد و پول در ازای برآورده کردن تقاضای اطلاعاتی دولت آمریکا را رد کرده‌است. گوگل نیز در پی انتشار این خبر در بیانیه‌ای اعلام کرد ما در انتظار پاسخ دولت آمریکا به تقاضایمان درباره انتشار جزئیات بیشتر از درخواست‌های امنیت ملی توسط دولت هستیم، که در این صورت ثابت خواهد شد تن دادن ما به قوانین امنیت ملی آمریکا بسیار کم‌رنگ‌تر از آنچیزی است که امروزه در رسانه‌ها گفته می شود.

هر چهار شرکت در میان 64 شرکت تجاری و گروه‌های فعال آزادی‌های مدنی هستند که تقاضانامه‌ای خطاب به اوباما و کنگره آمریکا را به امضا رسانده‌اند که به شرکت‌های اینترنتی و ارتباطاتی این اجازه را خواهد داد تا جزئیات بیشتری درباره درخواست‌های امنیتی دولت آمریکا منتشر سازند، شرکت‌های گوگل،‌مایکروسافت و یاهو به صورت ویژه در تلاشند تا این اجازه را به دست بیاورند.

ظن و گمان درباره همکاری شرکت‌های بزرگ تکنولوژی با برنامه پریزم زمانی آغاز شد که گزارش‌های اولیه گاردین و واشنگتن‌پست خبر از دسترسی مستقیم NSA به سرور‌های این شرکت‌ها دادند.

کد خبر 228328
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز