همشهری آنلاین: انگلیس قصد دارد نخستین آزمایش خودروهای بدون راننده را در جاده‌های شلوغ و واقعی این کشور تا اواخر سال جاری به انجام برساند

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه اکسفورد باهمکاری شرکت خودروسازی نیسان ژاپن طی رقابتی با گوگل، بر روی فناوری خودروهای بدون راننده کار و در حال حاضر خودروی از این دست را در یک جاده شخصی در یک پارک علمی آزمایش کرده‌اند.

 

این پژوهشگران مجوز وزارت حمل و نقل انگلیس را برای آزمایش این خودرو در دیگر جاده‌های این کشور دریافت کرده‌اند. در حالی که این خودروها نیازی به راننده ندارند اما یک راننده پشتیبان در خودرو می‌نشیند تا در صورت لزوم اقدامات ایمنی را اجرا کند.

خودروهای بدون راننده قرار است ابتدا در جاده‌های روستایی و بیرون شهری انگلیس آزمایش شود.

این خودرو بخشی از برنامه 27 میلیون پوندی دولت انگلیس در استراتژی و سرمایه گذاری جاده‌ای قلمداد می‌شود.

دانشمندان دست به ساخت خودروهای روباتیکی زده‌اند که قادرند بر روی مسیر آشنا و از قبل تعیین شده حرکت کند اگر چه راننده می‌تواند با فشار ترمز، کنترل خودرو را به دست بگیرد.

اگرچه این خودرو بی شباهت به خودروی بدون راننده گوگل نیست اما تفاوت اصلی این دو در هزینه‌های خودروی انگلیسی/ ژاپنی است.

خودروهای خودکار گوگل 100 هزار پوند هزینه روی دست سازندگان خود گذاشته‌اند. پروفسور نیومن مجری تحقیقات دانشگاه اکسفورد می‌گوید نمونه اولیه این خودرو پنج هزار پوند هزینه برداشته است.

غول اینترنتی گوگل نیز یک خودروی بدون راننده را در مسیری به طول هزار و ششصد کیلومتر در جاده‌های سانفرانسیسکو آزمایش کرده است.

این خودروها با استفاده از دوربین؛ رادار و حسگرهای لیزری قادر به رانندگی بدون نیاز به راننده هستند.

عقیده بر این است که این خودروها که به آرایه‌ای از سیستم‌های ضد تصادف مجهزند می‌توانند رانندگی و حرکت در جاده‌ها را ایمن‌تر کنند.

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز