همشهری آنلاین: ادوارد اسنودن، جنجالی‌ترین متهم جاسوسی در آمریکا که درحال حاضر در فرودگاه مسکو اقامت دارد، در مصاحبه‌ای با اشپیگل اعلام کرد آمریکا و اسرائیل در حمله استاکس‌نت به تاسیسات اتمی ایران، همکاری داشته‌است.

براساس گزارش ABC، به گفته ادوارد اسنودن،‌افشاگر برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا که اکنون به اتهام جاسوسی و دست بردن در اسناد ملی تحت تعقیب است، آژانس امنیت ملی از زیرمجموعه‌ای به نام اداره امور خارجی برخوردار است که این بخش با کشورهای مختلف و اسرائیل همکاری دارد.

به گفته اسنودن طراحی استاکس‌نت به واسطه همکاری مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و اسرائیل انجام گرفته‌است.
 استاکس‌نت ویروس رایانه‌ای است که به عنوان مخرب‌ترین و پیچیده‌ترین ویروسی که تاکنون ساخته شده معرفی شده‌است. این ویروس سه سال پیش تجهیزات هسته‌ای ایران را به خود آلوده کرد و بر اساس گزارش شرکت‌های امنیت سایبری، عملکرد بخش‌هایی از تجهیزات هسته‌ای ایران نیز در اثر آلودگی به استاکس‌نت مختل شد.

میزان پیچیدگی استاکس‌نت از نظر ساختار و حمله به حدی بود که متخصصان هر نوع احتمالی به جز اینکه دولتی پشتیبانی از این بدافزار را به عهده گرفته، ناممکن می‌دانستند. پس از آن رویداد در گزارش‌های مختلفی آمریکا و اسرائیل عوامل پشت پرده این حمله سایبری بزرگ معرفی شدند اما نه آمریکا و نه اسرائیل،‌مشارکت در ساخت این بدافزار را تایید نکردند.

برای مثال نیویورک تایمز در ژوئن 2012 در گزارشی استاکس‌نت را بخشی از حمله‌ای سایبری نامید که از زمان بوش آغاز شده و با هدف تخریب تاسیسات اتمی ایران،‌در زمان اوباما روند آن تسریع شده‌است،‌نیویورک تایمز نیز در این گزارش ساخت استاکس‌نت را به آمریکا و اسرائیل نسبت داد.

ادوارد اسنودن همچنان در فرودگاه مسکو اقامت دارد. وی در جستجوی منطقه‌ای امن برای فرار از اتهامات جاسوسی آمریکا است. ونزوئلا به وی پناهندگی سیاسی داده‌است اما هنوز مشخص نیست که اسنودن چگونه می‌تواند خود را به این کشور برساند بدون اینکه در یکی از کشورهای دارنده پیمان استرداد با آمریکا توقف نکند زیرا هیچ پرواز مستقیمی از مسکو به کاراکاس وجود ندارد.

کد خبر 222619
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز