همشهری آنلاین: یکی از افراد مرتبط با ویکی‌لیکس که تبعه ایسلند است اعلام کرد که یک هواپیمای خصوصی آماده است تا پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا را در اسرع وقت از هنگ‌کنگ به ایسلند منتقل کند.

ادوارد اسنودن با افشای پرونده پریسم بزرگ‌ترین افشاگری تاریخ آمریکا را رقم زده است. او بر جاسوسی گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا نور تابانده است.

اولافور سیگوروینسون٬ مدیر مجموعه دیتاسل و از افراد موثر در پروژه ویکی‌لیکس که پیش‌تر اقداماتی را در حمایت از جولیان آسانژ هم انجام داده٬ روز پنج‌شنبه (۳۰ خرداد٬ ۲۰ ژوئن) اعلام کرد که یک هواپیمای خصوصی را در چین آماده کرده تا به محض دریافت پاسخ مثبت از سوی دولت ایسلند برای اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن٬ در سریع‌ترین زمان ممکن او را از هنگ‌کنگ به ایسلند منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ سیگوروینسون گفته دولت ایرلند باید تایید کند که علاوه بر اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن٬ از استرداد او به آمریکا هم جلوگیری خواهد کرد؛ پس از دریافت این تاییدیه از سوی وزارت کشور ایسلند٬ مانعی بر سر راه انتقال امن او به این کشور نخواهد بود.

او گفت همه تلاش خود را خواهد کرد تا ادوارد اسنودن ۲۹ ساله بتواند تابعیت ایسلند را هم بگیرد. هنوز دولت ایسلند رسما واکنشی به این درخواست‌ها نشان نداده است.

به گزارش دویچه وله اطلاعاتی که ادوارد اسنودن منتشر کرده تبدیل به رسوایی بزرگی برای دولت باراک اوباما شده است.

گاردین او را از این حیث با بردلی منینگ مقایسه می‌کند؛ سربازی که با زمینه‌سازی انتقال اسناد محرمانه به ویکی‌لیکس به جرم "هم‌دستی با دشمنان" از طریق انتشار اسناد محرمانه نظامی و دولتی محاکمه شده است.

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

برچسب‌ها

۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۷