مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: اکتشافات تازه مریخ نورد کنجکاوی در سیاره سرخ جنب و جوشی در جامعه علمی ایجاد کرده، چرا که کشف کرده است که در مریخ گاز متان یا همان گاز مربوط به موجودات زنده وجود دارد

گاز متان در سیاره مریخ

به گزارش مهر، مریخ نورد کنجکاوی ناسا با استفاده از ابزارهای تحلیل نمونه خود به این کشف رسیده است که در سیاره مریخ گاز بیوتیک متان وجود دارد.

اگرچه متان می‌تواند توسط مکانیسم‌های زمین شناسی هم تولید شود، اما اغلب وجود آن را به ارگانیسم‌های زنده نسبت می‌دهند. این کشف توجه بسیاری از دانشمندان را که فکر می‌کنند یافتن متان در مریخ به این معنا است که در این سیاره حیات وجود دارد به خود جلب کرده است.

ممکن است این نوع حیات الزاماً به معنای موجودات فرازمینی نباشد اما واقع بینانه‌تر می‌توان این شکل از حیات را مربوط به میکروب‌های کوچک دانست که شبیه باکتری‌های زمین است که این نوع گاز را از خود آزاد کنند.

مهم‌ترین علمکرد ابزار تجزیه و تحلیل نمونه مریخ نورد کنجکاوی تحلیل گازهایی است که درحال حاضر به عنوان نمونه توسط این مریخ نورد گرفته شده است. این ابزار نیمی از وزن یک تنی مریخ نورد را دربرگرفته است.

این ابزار توسطه مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا طراحی و تولید شده است و گازهای اتمسفر و نمونه‌هایی از خاک مریخ را گرفته و بررسی می‌کند. هدف اصلی این ابزار یافتن نمونه‌هایی است که در آنها عنصر کربن وجود دارد که متان هم یکی از آنها است. از آنجا که کربن یکی از سنگ بناهای وجود حیات ارگانیک است، یافتن آن در مریخ می‌تواند نشان دهنده این مسئله باشد که نوعی از حیات در مریخ وجود دارد.

این ابزار نمونه گیری مریخ نورد ناسا دارای یک وب سایت اینترنتی است که توسط مرکز پرواز فضایی گودارد اداره می‌شود. در این وب سایت آمده است که تعیین میزان کربن راه خوبی برای شناخت زمینی است که کنجکاوی روی آن فرود آمده، یعنی دهانه برخوردی گیل را با این روش می‌توان بهتر شناخت. اگر این مریخ نورد در سطح مریخ به مواد ارگانیک برخورد کند، باید تحقیقات بیشتری درباره ماهیت این ماده و یا مواد ارگانیک صورت گیرد.

این درحالی است که اگر کنجکاوی در مریخ کربن پیدا نکند قرار است زمین را حفر کرده تا ملکول ارگانیک بیابد.

براساس اظهارات کریس مک کی به عنوان کارشناس مریخ که در مرکز تحقیقات آمس ناسا کار می‌کند، بزرگ‌ترین پرسش درباره گاز متان مریخ وجود آن نیست بلکه میزان تغییرات آن است. دانشمندان از سال‌های پیش می‌دانستند که ارگانیک‌های که روی سطح مریخ قرار می‌گیرند به علت اشعه ماورا بنفش خورشید به متان تبدیل می‌شوند.

مک کی اظهار داشت که این امر بدان معنا است که دانشمندان انتظار داشتند که متان را در برخی از سطوح مریخ پیدا کنند، اما کنجکاوی تاکنون تغییرپذیری متان در مریخ را پیدا نکرده است.

وی افزود: گاز متان در مریخ دارای عمر 300 ساله است و نباید چندان متغیر باشد. اگر این تغییر پذیری مشاهده شود، بسیار دشوار است که بتوانیم این نظریه را توضیح دهیم.

دانشمندان پروژه کنجکاوی در آینده این متان را مورد بررسی‌های بیشتر قرار می‌دهد.

مریخ نورد کنجکاوی در هفته‌های اخیر درحال تجزیه و تحلیل نمونه‌های خاک مریخ بوده است.

طی یک مأموریت 2 ساله، محققان از 10 ابزار کنجکاوی برای بررسی شرایط زیست محیطی مناسب در مریخ برای زندگی میکروبی استفاده خواهند کرد.

کد خبر 189022
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز