مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۶:۵۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: کانال‌های آب باستانی بر سطح سیاره سرخ با استفاده از تصاویر سه بعدی کاوشگر اکتشافی مریخ (MRO) بازسازی شدند

کانال آب باستانی در مریخ

به گزارش ایسنا، تصاویر سه بعدی از کانال‌های باستانی بر سطح سیاره مریخ، شواهدی از جریان آب بر سطح سیاره سرخ در 500 میلیون سال قبل را نشان می‌دهد.

در تصاویر سه بعدی کاوشگر اکتشافی مریخ (MRO) جریان آب بر سطح این سیاره به بزرگی جریان مواد مذاب باستانی در شمال غرب اقیانوس آرام دیده می‌شود.

گرت مورگان، از زمین شناسان مرکز تحقیقات زمین و سیارات در موزه ملی هوافضا واشنگتن تأکید می‌کند: این تصاویر میزان دقیق فرسایش که باعث ایجاد این کانال‌ها شده اند را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که عمق کانال‌ها دست کم دو برابر بیشتر از محاسبات قبلی است.

این کانال‌های باستانی در بخش Elysium Planitia‌ به عنوان یک دشت وسیع در امتداد خط استوای مریخ و منطقه آتشفشانی جوان سیاره دیده می‌شود.

کانال آب باستانی در مریخ

فعالیت آتشفشانی گسترده در طول چندین میلیون سال گذشته، بخش وسیعی از منطقه Elysium Planitia را با مواد مذاب پوشانده و سیستم کانال‌های آب Marte Vallis به طول 997 کیلومتر را مدفون کرده است.

ناسا برای تهیه نقشه سه بعدی این کانال ها از رادار سطحی مدارگرد مریخ (SHARAD)‌ استفاده کرده است که دو فاز مختلف شکل گیری را نشان می‌دهد؛ فاز نخست شامل مجموعه‌ای از شاخه‌های کوچک‌تر هستند که در حال حاضر در نزدیکی کانال اصلی قرار دارند و فاز دوم شامل کانال‌هایی عمیق و پهن است.

لین کارتر، از محققان مرکز پوراز فضایی گودارد ناسا خاطر نشان می‌کند: رادار سطحی با بازتاب امواج رادیویی امکان مشاهده لایه‌های چند گانه عمقی را فراهم کرده است؛ تهیه این نقشه سه بعدی، اهمیت رادارهای مداری برای بررسی میزان جریان آب بر سطح مریخ و مناطق فراتر از دو قطب را نشان می‌دهد.

کد خبر 204857
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز