مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: درحالی که مریخ نورد کنجکاوی آماده نخستین مرحله استفاده از مته سوراخ کننده سنگ می‌شود، مهندسان ناسا نسبت به احتمال بروز اختلال در عملکرد دیگر بخش‌های مریخ نورد نگران هستند.

استفاده از مته کنجکاوی، چالش تازه ناسا

به گزارش ایسنا، مریخ نورد کنجکاوی تاکنون از ابزار مته استفاده نکرده است و محققان ناسا به دنبال یافتن سنگ‌هایی هستند که اهداف مناسبی برای نخستین مأموریت حفاری محسوب می‌شود.

این مته امکان ایجاد حفره‌ای به عمق 2.5 سانتی‌متر را درون سنگ‌های مریخ فراهم می‌کند که عمیق‌تر از عملکرد مته‌های سایر مریخ نوردها محسوب می‌شود.

محققان ناسا قصد دارند پیش از پایان سال جاری میلادی، نخستین مرحله استفاده از ابزار مته کنجکاوی را آغاز کنند، اما احتمال بروز اختلال در عملکرد مته می‌تواند باعث بروز اتصال برق شده و عملکرد مریخ نورد را مختل کند.

محققان موفق نشدند پیش از پرتاب مریخ نورد، ایراد احتمالی ابزار مته را به درستی برطرف کنند، اما با نصب یک شبکه ایمنی بالقوه امیدوارند که از بروز اتصالی برق پیشگیری کنند.

راب منینگ، مهندس ارشد کنجکاوی در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا تأکید می‌کند: این احتمال وجود دارد که نقص در عملکرد مته باعث بروز لرزش الکتریکی در تمام بخش‌های مریخ نورد شده و آنها را از کار بیندازد.

کنجکاوی، با بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای می‌تواند تا یک دهه یا بیشتر کارایی داشته باشد، اما بروز هرگونه اشکال می‌تواند مأموریت دو ساله مریخ نورد 2.5 میلیارد دلاری ناسا را با چالش جدی مواجه سازد.

کد خبر 194470
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار