همشهری آنلاین: بانک مرکزی درباره سخنان معاون اقتصادی خود در دومین همایش صنعت لیزینگ ایران در باره میزان نقدینگی و رشد تورم توضیح داد.

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: درارتباط با اظهارات ‌آقای دکترکمیجانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در دومین همایش صنعت لیزینگ ایران که در جراید مورخ 2/12/85 کشور منتشر گردید توضیحات ذیل جهت بهره برداری ارائه می گردد:

آخرین اطلاعات موجود نشان می دهد که رشد نقدینگی در پایان دی ماه نسبت به اسفندماه سال 1384 معادل 27درصد و نسبت به دی ماه سال گذشته معادل 38درصد بوده است.

این درحالی است که متوسط شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در دوازده ماهه منتهی به دی ماه سال جاری 5/12 درصد افزایش یافته است.

بانک مرکزی در ادامه سیاست های پولی انقباضی به منظور کنترل نقدینگی و در راستای مهار تورم، در سال جاری مبادرت به انتشار اوراق مشارکت و سایر اقدامات احتیاطی نموده است.

دراین رابطه در سال جاری مجلس محترم شورای اسلامی در مرحله اول مجوز انتشار 20 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را به بانک مرکزی اعطا و دربهمن ماه نیز مجوز انتشار 10هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت جدید را به بانک مرکزی اعطا نمود.

در مجموع با اقدامات و تلاش های صورت گرفته انتظار می رود نرخ رشد نقدینگی در سال 1385 در حد 40 درصد مهار گردد. بدیهی است بدون این تلاش ها و اقدامات نرخ رشد نقدینگی در سطحی به مراتب بالاتر قرار می گرفت.

لذا ملاحظه می شود انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی و تلاش های به عمل آمده توسط دولت، مجلس و بانک مرکزی، اقدامات مناسبی در جهت مقابله با رشد نقدینگی و آثار تورمی ناشی از آن بوده است.

کد خبر 16920

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز