همشهری آنلاین: آثار 4 هنرمند کشورمان محمدمهدی و منیر قان بیگی، محسن راستانی و مرتضی دره باغی در پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز به نمایش در می‌آید.

داسالانه ونیز

به گزارش خبرنگار همشهری ِآِنلاین، پنجاه و چهارمین دوسالانه بین‌المللی ونیز باموضوع "نور و روشنایی "از روز 14 خردادماه (4 ژوئن) به مدت شش ماه در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود.

در همین راستا محمدمهدی ومنیر قان بیگی با اثر مکعب های سفالی، مرتضی دره باغی با اثر چیدمان روشنایی و صلح، ‌محسن راستانی با تعدادی اثر فتو آرت در پنجاه و چهارمین دوسالانه بین‌المللی ونیز شرکت می‌کنند.

در خصوص انتخاب هنرمندان ایرانی فراخوان دوسالانه در دی ماه سال گذشته منتشر شد و 235 اثر به موزه هنرهای معاصرتهران رسید که توسط شورای انتخاب و داوری آثار متشکل از اصغر کفشچیان مقدم، بهروز دارش، ‌تاها بهبهانی، عبدالمجید حسینی راد، غلامعلی طاهری و ایرج اسکندری مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

پس از بررسی ها در نهایت آثار محسن راستانی، مرتضی دره باغی و محمدمهدی و منیر قان بیگی (کار مشترک) برای شرکت در پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز انتخاب شد.

محمدمهدی و منیر قان‌بیگی 12 مکعب سفالی را در پنجاه وچهارمین دوسالانه ونیز ارائه می کنند که این اثر را با الهام از مکعب های کشف شده در نزدیکی شاهرود (مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد) و تأ‌ثیر از خانه خدا ساخته شده است.

محمدمهدی قان بیگی متولد 1324 دارای کارشناسی نقاشی مدرن از کالج هنری کانتر بری در سال 1357 و کارشناسی ارشد تاریخ هنر از مورلی کالج لندن در سال 1359 و دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قان بیگی سابقه دبیری و داوری در جشنواره های مختلف سفال، سرامیک و نقاشی را دارد و از سال 1372 تا 1382 عضو شورای انتخاب آثار برگزیده موزه صنایع دستی و از سال 1382 تا کنون عضو شورای ارزشیابی میراث فرهنگی است.

قان بیگی چندین نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است و آثارش در بیش از 50 نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از کشور به نمایش درآمده است.

قان بیگی در فستیوال هنری ایران در دوسلدورف سال 1370 نیز شرکت داشته است و به عنوان اولین برگزیده صنایع دستی جایزه ای را از رئیس جمهور سریلانکا در سال 1370 دریافت کرده است.

مرضیه کریم‌زاده ترابی(منیرقان بیگی) متولد 1328فارغ‌التحصیل رشته سرامیک دانشکده کمبل بری انگلستان ،دارای مدرک درجه 2 هنری از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی،گذراندن دوره عکاسی و باتیک درکالج ایلینگ لندن وهمچنین وی در دانشگاه الزهراو دانشکده میراث فرهنگی تدریس می‌کند.

مرتضی دره باغی اثر "‌روشنایی و صلح" را با تکنیک لایت باکس و چاپ روی آینه به طول 4 متر و عرض و ارتفاع 2 متر برای پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز ارائه می کند.

این اثر برگرفته از 240 هزار شهید ایرانی است که در جنگ ایران و عراق کشته شده‌اند که با روشنایی و نور از آن ها یاد می شود.

تصاویر در این اثر بر روی آینه چاپ شده و بسته به موقعیت سنی در ارتفاعی مشخص نصب شده است و اگر کسی از این اثر دیدن کند در افق صورت خود تصویر شهیدی را خواهد دید که به خاطر آینه ای بودن تصاویر انعکاس صورت خود را مشاهده می‌کند و موقعیت صورت هر بیننده با تصویر چاپ شده منطبق می شود.

دره باغی در این اثر به لحاظ حسی به دنبال کشف و انتقال این مفهوم است که مخاطب در ذهن خود جابجایی را تصویر کندکه می توانست این شهید بازدید کننده اثر باشد و یا تصویر خود ما بر این دیوار نقش بسته باشد.

مرتضی دره باغی متولد 1348 فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران و لیسانس نقاشی از دانشکده هنر دانشگاه آزاد تهران است که تاکنون در 22 نمایشگاه انفرادی و 43 نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.

دره باغی برگزیده سومین دوسالانه نقاشی معاصر جهان اسلام (1383) ،‌چهارمین دوسالانه ملی نقاشی (1376) و دومین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران(1372) است.

محسن راستانی با چهار اثر عکس در دوسالانه ونیز شرکت می‌کندکه در این آثار افسانه های گذشته را در کنار آدم های امروزی و قصه های جدیدشان در کنار یکدیگر قرار داده است که گاه بی خبر از هم درکنار هم ایستاده اند و گاهی با یکدیگر کار مشترکی را انجام می دهند و قاب عکس های راستانی مکانی برای تأمل درباره این حضوراند.

محسن راستانی متولد 1337 دارای کارشناسی عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، عضو هیأت موسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران و عضو هیأت مدیره و هیأت موسس انجمن عکاسان ایران است و سابقه داوری چند جشنواره عکاسی داخلی و خارجی را در کارنامه خود دارد و تاکنون در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی به نمایش درآمده است.

راستانی برگزیده بهترین عکس ژورنالیستی طنز از نمایشگاه بین‌المللی عکاسی خلاقه انگستان (1992) وجایزه ویژه برای عکس های سیاه و سفید موزه هنرهای معاصر تهران(1370) است.

راستانی گزارش تصویری از دفاع مقدس، ‌جنگ داخلی بیروت و جنگ بوسنی و هرزگوین را در کارنامه خود دارد.

 

 

کد خبر 135882

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار