همشهری آنلاین- هلن صدیق بنای: جشنواره پیاز، هر سال با هنر نمایی پیاز‌های کشاورزان ایتالیا برگزار می‌شود.

 

 

این جشنواره به مدت 24 سال است که در سواحل شرقی ایتالیا برای ادای احترام و کمک به کشاورزان پیاز بر گزار می شود.

زمان این مراسم هر ساله هنگام برداشت محصول پیازاست که به صورت سنتی انجام می‌شود. مسئولیت این جشنواره با اتاق بازرگانی شروود- ایتالیا است.

سالها است که کشاورزی سبزی پیاز در سواحل شرقی ایتالیا رو به گسترش است. شاید به جرات بتوان گفت که بزرگترین محموله  که از بنادر ایتالیا به جهان صادر می‌شود، محموله پیاز است.

امروزه در تمامی آپارتمان‌های شهر ساحلی شرود پیاز کاشته می شود. بیشتر پیازهای ارائه شده در جشنواره پیازهای خانگی یا به عبارتی محصولات آپارتمانی هستند.

این سبزی پر خاصیت از احترام خاصی در بین مردم ایتالیا برخوردار است. چرا که ایتالیایی‌ها راز سلامتی و طول عمر خود را در گرو مصرف این سبزی تازه می دانند.

در جشنواره پیاز انواع خوراکی‌ها چه کبابی چه پخته، همراه با پیاز خام یا پخته  و یا به همراه سالاد پیاز و کلم سرو می شود. البته سایر سبزی‌های خانگی مانند: کدو، کلم، پیازچه، ترپ، تره و... در این جشنواره عرضه می شود.

رقابت و مسابقه در این جشنواره در نهایت اوج خود قرار دارد. هر فرد کشاورزی در حد توان خود محصول پیاز خود را بصورت زیبایی تزیین کرده و برای فروش یا شرکت در مسابقه ارائه می دهد.

هنرمندان هم در این میان بیکار نمی نشینند. آنها با کارهای هنر که بر روی پیازها انجام می‌دهند، گاهی قیمت یک پیاز را به چندین برابر می رسانند.

دوستداران پیاز هم با دستدلبازی خود به این جشنواره رونق می دهند. در واقع این جشنواره به نوعی کمک و تشویق کشاورزان برای کشت هر چه بیشتر و با کفیت تر، محصول پیاز تازه است.

در این جشنواره کشاورزان آزاد هستند به هر صورتی که می خواهند بار پیاز خود را تزیین کرده و حمل کنند. آنها معمولا بار پیاز خود را با زیباترین فرم بر روی گاری‌ها، چرخ دستی‌های چوبی قدیمی، سبد‌های گوناگون، گونی‌های رنگا رنگ، جعبه‌های تزیین شده و... کلی یا دانه‌ای به نمایش می‌گزارند.

این جشنواره سالانه  گردشگران بیشماری را از گردا گرد جهان به ایتالیا می کشاند.

در این جشنواره علاوه بر مواد خوراکی، موارد و اجناس دیگری هم به فروش می‌رسد. فروشندگان محلی با عرضه اجناس و محصولات خود به رونق هر چه بیشتر این جشنواره کمک می کنند. شما در این جشنواره پیاز هر چیزی که بخواهید، می توانید  پیدا کرده و خریداری کنید.

بازار خوراکی، پوشاک، اجناس تزییناتی، صنایع دستی، بازی، مسابقه، موزیک، نمایش و... داغ داغ است. یک مسابقه مخصوص پیاز خوری هم برقرار است که طرفداران بسیاری دارد.

تمامی این مراسم تنها برای حمایت و تشویق صنف کشاورزان برای کاشت هر چه بیشتر محصول پیاز است.

 

http://www.xihalife.com

 

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز