خوردن شیرینی برای بسیاری لذت‌بخش است اما گاه عذاب‌وجدان ناشی از اینکه بعد از خوردن آن تناسب اندام را از دست می‌دهیم یا چاق‌تر می‌شویم، نمی‌گذارد از خودن آن لذت ببریم. به همین دلیل کارشناسان تغذیه در فرانسه درباره نحوه خوردن شیرینی بدون افزایش وزن، مطالعاتی انجام داده و نتایج آن را به اشتراک گذاشته‌اند.

کیک

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، کارشناسان تغذیه از فرانسه که زادگاه بسیاری از دسرها به حساب می‌آید، نحوه خوردن شیرینی بدون افزایش وزن را توضیح دادند و گفتند که آیا رژیم‌های غذایی مؤثر هستند یا خیر.

کارشناس تغذیه، پاسکال گوردون از شهر پروس گیرک در این زمینه گفت: مطمئناً خوردن متعادل برای سلامتی بسیار مهم است. اما در عین حال افرادی نیز هستند که نسبتاً متعادل غذا می‌خورند و در عین حال وزن آنها افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر، کسانی هستند که غذاهای ناسالم می‌خورند، اما حتی گرمی افزایش وزن ندارند. بنابراین، این مشکل اضافه وزن نیست، فرد دچار اضافه وزن می‌شود اگر از آنچه نیاز دارد بیشتر بخورد. برای مثال اگر شما روزانه ۲ هزار کیلو کالری مصرف می‌کنید و برای زندگی به ۲ هزار کیلو کالری احتیاج دارید، وزن شما پایدار خواهد ماند. اما اگر شما ۲۳۰۰ کیلو کالری بخورید و شما فقط به ۲۰۰۰ کیلوکالری نیاز داشته باشید و این هر روز تکرار شود، پس از آن شما می‌توانید تغییرات در وزن را مشاهده کنید، البته نه بلافاصله بلکه در آینده.

به گفته وی، اگر شخصی بخواهد در وزن پایدار بماند یا وزن خود را از دست بدهد، باید یاد بگیرد که وقتی احساس گرسنگی نمی‌کند، دیگر به خوردن ادامه ندهد. گوردون با بیان اینکه بسیاری از بزرگسالان می‌توانند نیازهای بدن را احساس کنند، اما نه همه آنها، گفت: به کودک نگاه کنید. او فقط تا زمانی که گرسنه باشد غذا می‌خورد. به محض اینکه سیر شد، متوقف می‌شود.

این کارشناس تغذیه در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با خوردن شیرینی چاق نشد، خاطرنشان کرد: اگر شما در زمانی که گرسنه هستید دسر بخورید و متوقف شوید، دیگر مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما اگر دیگر سیر شده‌اید، دسر یا حتی سیب یا ماست بخورید، این باعث افزایش وزن می‌شود.

وی افزود: مشکل دیگر اضافه وزن این است که وقتی ما محصولی را می‌خوریم که به نظر می‌رسد برای ما مضر است، از آن لذت نمی‌بریم و وقتی دسر را با افکار «من نباید بخورم، چاق می‌شوم، برای سلامتی نیز بد است» می‌خوریم، این محصول توسط بدن جذب نمی‌شود. و پس از آن شما همچنان خود را سرزنش خواهید کرد.

کد خبر 484778

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha