همشهری آنلاین: اقدام گروه های تروریستی بویژه داعش برای جبران تلفات انسانی، تجهیزات و تسلیحات خود در بمباران های جنگنده های روسی و استفاده تروریست ها از مناطق مرزی عراق برای جابجایی یا انتقال نیازها و نیروهای تازه نفس به سوریه، سبب شد عملیات کشف این تحرکات در مناطق مرزی دو کشور در دستور کار روسیه قرار گیرد.

 عملیات کشف تردد مرزی داعش از عراق به سوریه در دستور کار روسیه

به گزارش ایرنا، «آندره ای کارتا پولوف» رییس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه در این باره اعلام کرده است: داعش در حال عقب نشینی گسترده به سمت شرق سوریه است و همچنین برنامه انتقال نیرو از عراق را اجرا می کند و جبهه النصره هم برای جذب نیرو اقدام کرده است که تمامی تحرکات گروه های تروریستی در این زمینه رصد می شود.

کارتا پالوف در گزارش جمعبندی عملیات نظامیان روسی تا صبح دیروز (جمعه) افزود: با نابودی 819 هدف و موضع در جریان 934 پرواز جنگی، بخش اصلی توان رزمی تروریست ها از بین رفته است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده است: تروریست ها مانند سابق از خارج کمک و نیرو جذب می کنند و باید این روند قطع شود تا نابودی گروه های تروریستی عملی شود.

براساس برنامه وزارت دفاع روسیه با هدف جلوگیری از ادامه پشتیبانی خارجی از تروریست ها و بازسازی گروه های تروریستی، عملیات شناسایی تحرکات این نیروها به صورت شبانه روزی در حال انجام است تا افزون بر ثبت تغییر مواضع برای فرار از بمباران ها، از بازسازی گروه های تروریستی نیز جلوگیری شود.

براساس برنامه وزارت دفاع روسیه، شبکه یکپارچه شناسایی با پرواز پهپادها، هواپیمای ایل 20 (رادار پرنده)، کسب اطلاعات از مواضع تروریست ها توسط جنگنده ها در جریان بمباران، سامانه های شنود الکترونیکی ناوگروه روسی در دریای مدیترانه و ماهواره های روسیه به صورت پیوسته در حال ثبت تمامی تحرکات تروریست ها برای انتقال نیرو و تجهیزات از عراق به سوریه هستند.

براساس گزارش اعلام شده، اطلاعات به دست آمده از این عملیات تجسسی با داده های مرکز ائتلاف ضد تروریستی ایران، روسیه، سوریه و عراق که در بغداد مستقر است، تطابق داده می شود و سپس اهداف بمباران انتخاب خواهد شد.

با توجه به اینکه برخی پهپادهای روسیه مجهز به فناوری فوق پیشرفته کشف و ثبت دیجیتالی آلودگی های ناشی از فعالیتهای نظامی، سوخت ریخته شده و آثار مواد شیمیایی در زمین هستند، دقت اطلاعات ثبت شده برای حمله به تروریست ها می تواند نابودی اهداف بمباران مسیرهای پشتیبانی تروریست ها را قطعی کند.

از سوی دیگر، با توجه به اعلام «حاکم الزاملی» رییس کمیته دفاعی و امنیتی مجلس عراق، دولت این کشور به روسیه اجازه داده کاروان های داعش در حال تردد در مناطق مرزی را هدف قرار دهد.

وی در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه، ضمن اعلام حمایت از هدف قرار گرفتن داعش توسط روسیه در خاک عراق، تاکید کرد که چنین اقدامی سبب قطع مسیرهای تدارکاتی و ارتباطی داعش و تضعیف تروریست ها خواهد شد.

همزمانی اظهارنظر مقام رسمی پارلمانی عراق با انتشار اطلاعات افزایش تحرکات تروریست ها در مناطق مرزی این کشور با سوریه توسط وزارت دفاع روسیه و شبانه روزی شدن عملیات واحدهای اطلاعاتی روسی نشان می دهد که بسته شدن مسیرهای ارتباطی کمک به گروه های تروریستی از اصلی ترین راهکارهای موفقیت عملیات ضد تروریستی است که اجرای آن در دستور کار روسیه قرار دارد.

از سوی دیگر، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا دو هفته پیش اعلام کرد: براساس دستور «باراک اوباما» هدف اصلی واشنگتن این است که نیروهای معارض، خارج از سوریه یعنی در پایگاه های ترکیه و اردن آموزش ببینند و سپس برای شرکت در جنگ داخلی به سوریه اعزام شوند.

آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ترکیه، قطر و عربستان کشورهای عضو اردوگاه ضد سوری هستند که پنج سال پیش با هدف سرنگونی حکومت بشار اسد، برنامه جذب تروریست های افراطی از سراسر جهان، سازماندهی و تقویت گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره و داعش را آغاز و به کشور سوریه گسیل کردند که براساس گزارش ها شهروندانی از 83 کشور را در برمی گیرد که در صفوف تروریست ها در عراق و سوریه می جنگند.

روسیه در چارچوب قراردادهای همکاری نظامی خود با سوریه، حدود 50 فروند جنگنده سوخو، چندین بالگرد جنگی می 24 و مجموعه ای از رزمناوها، یک ناو تجسسی و همچنین پهپادها را در خاک این کشور برای مبارزه علیه تروریست ها به کار گرفته است.

روسیه اعلام کرده است که این همکاری ها در چارچوب مقررات بین المللی و در اجرای قراردارد همکاری با دولت قانونی سوریه انجام و ادامه خواهد یافت.

کد خبر 311356

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha