همشهری‌آنلاین: ولادیمیر پوتین،رئیس‌ جمهور روسیه هم‌زمان با سومین سفرش به شبه جزیره کریمه از زمانی که این منطقه سال گذشته میلادی به مسکو الحاق شد، "کنترل خارجی" بر دولت اوکراین را محکوم کرد.

putin

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در جریان نشستی با مقام‌هاي محلي كريمه گفت: مطمئنم باوجود تمامی مشکلات کنونی، وضعیت اوکراین بهبود پيدا خواهد كرد و اوکراین آباد خواهد شد. اما بسیار شرم آور است که یک کشور اروپایی تحت کنترل خارجی قرار داشته باشد و شهروندان خارجی برای سمت‌های مهم و کلیدی در دولت و مناطق این کشور منصوب شده باشند. فکر می‌کنم این مسئله برای مردم اوکراین تحقیرکننده است.

روسیه و اوکراین در خصوص الحاق شبه جزیره کریمه به مسکو و حمایت کرملین از جدایی‌طلبان شرق اوکراین درگير خصومتي شدید شده‌اند.

روسیه مدعی است غرب در اعتراض‌هاي اوکراین که منجر به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیسجمهور  پيشين این کشور در فوریه سال 2014 میلادی شد، دست داشته است. در دسامبر سال گذشته میلادی دولت جدید حامی غرب در اوکراین روی کارآمد که شامل شهروندان آمریکایی، گرجی و لیتوانیایی است. "ناتالی جارسکو"، وزیر دارایی اوکراین یک شهروند آمریکایی اوکراینی تبار است که زماني در وزارت امور خارجه آمریکا کار می‌کرد.

"میخائیل ساکاشویلی"، رئیس‌جمهور پيشين گرجستان که جنگ کوتاهی با روسیه داشت، به عنوان رئیس منطقه ساحلی و استراتژیک اودسا منصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، پوتین در شهر "یالتا" کریمه نشستی را با مقام‌هاي دولتی برگزار کرد تا درباره تحولات اقتصادی شبه جزیره کریمه تحت حکومت مسکو مذاکره کنند.

این منطقه تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارد که سیستم بانکی‌اش را به شدت تحت تاثیر قرار داده و شرکت‌های خارجی نیز فعالیت خود را در آنجا متوقف کرده‌اند.

سفر پوتین به کریمه خشم کی‌یف را برانیگخت و پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین این سفر را به‌عنوان چالشی برای جهان مدنی توصیف کرد.

پوروشنکو در بیانیه‌ای گفت: این سفرها به معنای نظامی‌کردن هرچه بیشتر شبه جزیره اشغال شده اوکراین است و منجر به انزوای بیشتر آن می‌شود.

کد خبر 304424

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha