همشهری آنلاین: فرمانده نیروی دریایی ارتش از ملحق شدن ناوشکن سهند تا پایان سال ۹۵ به این نیرو خبر داد و گفت: ناوشکن دماوند نیز هم‌اکنون آماده الحاق به نیروی دریایی ارتش است.

سیاری

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، امیر حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم تجلیل از پیشکسوتان این نیرو درباره ساخت سلاح اژدر گفت: هم‌اکنون به اژدری دست پیدا کردیم که مراحل آزمایشی آن پشت سر گذاشته شده است و این توان نیروی دریایی را در مقابله با حملات زیردریایی‌ها بیشتر می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر نمی‌توان درباره مختصات این اژدر سخن گفت اما این سلاح می‌تواند از روی ناو و یا از داخل زیردریایی و یا از هوا پرتاب شود که از ویژگی‌های خاص این اژدر است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: تکاوران نیروی دریایی روز یکشنبه موفق شدند دزدان دریایی را که قصد حمله به یک فروند نفتکش جمهوری اسلامی ایران را داشتند، سرکوب و وادار به فرار کنند.

امیر سیاری در ادامه اظهار داشت: یک فروند نفتکش جمهوری اسلامی ایران در ابتدای کانال ورودی به خلیج عدن با حمله دزدان دریایی سوار بر یک فروند لنج و قایق تندرو مواجه شد که با حضور به موقع و قدرتمندانه تکاوران نیروی دریایی کشورمان ضمن دادن تلفات سنگین مجبور به فرار شدند.

وی با اشاره به اینکه برای برقراری امنیت در خلیج عدن اقدامات مستمری انجام می‌شود، گفت: دزدان دریایی در منطقه حضور دارند و از هر فرصتی برای حمله به کشتی‌های تجاری و نفتکش استفاده می‌کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره راهیابی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به اقیانوس اطلس نیز، تأکید کرد: نیروی دریایی، نیرویی نظامی، علمی، سیاسی و بین‌المللی است و ما در آینده تصمیم داریم از طریق قاره آفریقا و یا از مسیر دیگری یعنی از تنگه جبل‌الطارق وارد اقیانوس اطلس شویم و زمان این اقدام به تدبیر سلسله مراتب بستگی دارد و ما صد درصد آماده‌ایم.

امیر سیاری با اشاره به اینکه امروز دنیا این نیرو را پذیرفته است، افزود: توانمندی‌های نیروی دریایی ارتش در عرصه‌های مختلف به اثبات جهانیان رسیده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا وقت آن نرسیده است که ناو هواپیمابر داشته باشیم، گفت: برای حضور در آب‌های آزاد دنیا نیاز به ناوشکن و ناوهای بزرگتر داریم و همانطور که پیش از این هم اشاره شد، جوانان این کشور توانمندی ساخت ناو هواپیمابر را دارند اما نیاز و دستور ساخت باید صادر شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: ناوشکن دماوند هم‌اکنون آماده الحاق به نیروی دریایی جمهوری اسلامی است و ناوشکن سهند نیز تا سال 95 به این نیروی ملحق خواهد شد.

امیرسیاری افزود: امروز 32 ناوگروه نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در دریاهای آزاد حضور دارند و تاکنون بیش از دو هزار کشتی تجاری و نفتکش را محافظت و امنیت را در خلیج عدن برقرار کرده‌ایم.

وی گفت: تاکنون بیش از 150 مورد درگیری با دزدان دریایی داشتیم و به 22 کشور جهان که به کمک نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد نیاز داشتند، کمک کرده‌ایم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه اظهار داشت: در آینده نزدیک رزمایش نیروی دریایی ولایت 93 را در دریاهای آزاد تا مدار 10 درجه شمالی برگزار خواهیم کردیم.

امیر سیاری با بیان اینکه ناوشکن موج 3،4 و 5 هم با پیشرفت 40،50 و 60 درصدی در خط تولید قرار دارد، افزود: ناوهای موشک‌انداز کلاس پیکان اینک در دریای عمان و شمال اقیانوس هند مأموریت انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 15 شماره از زیر دریایی کلاس غدیر در داخل کشور ساخته شده است، تصریح کرد: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بیش از 20 فروند زیردریایی دارد که نخستین نمونه آن زیر دریایی کلاس فاتح است که تا 20 مورد شماره‌گذاری خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره توان موشکی ناوهای نیروی دریایی، گفت: ناوهای کلاس پروین که به نام‌های فجر، نصر و فتح تغییر نام داده است، همه موشک‌انداز هستند. همه بالگردهای نیروی دریایی ارتش به موشک مجهز شده‌اند.

امیر سیاری در پایان از ساخت بزرگترین موج شکن منطقه در سواحل مکران خبر داد.

کد خبر 278992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار