همشهری آنلاین: ناوشکن جماران به یک رادار جدید به نام عصر که پیشتر در سال ۹۲ رونمایی شده بود، تجهیز خواهد شد.

ناوشکن

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به پایان فرآیند تکمیل تجهیزات زیردریایی فاتح گفت: این زیردریایی یک زیردریایی مهم برای نیروی دریایی تلقی شده و به امید خدا در ایام 7 آذر ماه سال جاری رونمایی و تحویل نداجا خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت به‌روزرسانی تجهیزات ناوشکن جماران نیز گفت: ناوشکن جماران در قالب پروژه موج 1 ساخته شده است و بعد از این پروژه، پروژه‌های موج 2 و 3 نیز هم‌اکنون در مراحل ساخت و تکمیل تجهیزات هستند و باید 2 پروژه به مراتب از پروژه نخست ما یعنی پروژه موج 1 یا همان ناوشکن جماران به روزتر باشند اما این دلیل نمی‌شود که وقتی پروژه‌های مدرن‌تری در حال ساخت است، پروژه‌های قبلی به روز رسانی تجهیزاتی نشوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: بر همین اساس پروژه‌های تجهیز ناوشکن جماران به تجهیزات جدید در حال انجام است که در این راستا "رادار آرایه فازی عصر" هم روی ناوشکن جماران نصب خواهد شد.

دریادار سیاری اضافه کرد: پس از پایان مراحل نصب این رادار روی ناوشکن، این رادار رونمایی خواهد شد.

به گزارش تسنیم، رادار عصر اولین رادار سه‌بُعدی آرایه فازی ایران است که قادر است اهداف را تا شعاع 200 کیلومتری کشف کند.

از مهمترین ویژگی‌های این رادار، قابلیت کشف و رهگیری اهداف هوایی و سطحی،‌ توانایی رهگیری 100 هدف به‌صورت همزمان و مقابله با جنگ الکترونیک است.

این رادار که توسط متخصصان کشورمان و به‌صورت کاملاً بومی تولید شده است، پیشتر و در سال 92 رسماً رونمایی شده بود.

گفتنی است، پیشتر در مراسم تست سامانه‌های ناوشکن دماوند در 25 تیرماه سال جاری، مشخص شد که این ناوشکن نیز به رادار عصر مجهز شده است. ناوشکن دماوند، همان پروژه موج 2 یا جماران 2 است که قرار است در آینده رونمایی و تحویل ناوگان نیروی دریایی ارتش در دریای خزر شود.

کد خبر 277913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار