همشهری آنلاین - مهدی تهرانی: فیلم‌های مستقل و کم هزینه‌ به دوشرط می‌توانند پروژه‌های سنگین و پرزرق هالیوودی را ضربه فنی کنند. اولی وجود یک فیلمنامه‌ی خاص و ممتاز و دیگری در اختیار داشتن بازیگر طراز اول. دو امتیازی که دست بر قضا باشگاه خریداران دالاس دارد.

باشگاه خریداران دالاس

برخی فیلم‌ها مخاطب خاص دارند و برخی به عنوان یک اثر عام برای هر گروه سنی و هر قشری می‌تواند سرگرم کننده باشد. فیلمی مانند باشگاه خریداران دالاس با اینکه می‌تواند برای بیماران مبتلا به ایدز و همچنین بقیه مردم نقش آگاهی دهنده داشته باشد اما احتمالا یک اثر تمام آمریکایی و مرتبط با فرهنگ جماعت ینگه دنیایی است.

فیلم مستقل و کم هزینه‌ی باشگاه خریداران دالاس اگرچه به صورت محدود اکران شد و تبلیغات وسیعی نیز نداشت اما به سبب فیلمنامه‌ی فوق العاده و کارگردانی شایسته و مهمتر از همه به دلیل بازی بسیار تاثیرگذار بازیگران فیلم، بسیار به چشم منتقدان و همچنین تماشاگران آمد.

داستان فیلم بیوگرافیک و مستقل  باشگاه خریدارن دالاس که در اسکار 2014 در 6 بخش نامزد دریافت جایزه شده، به سال 1985 برمی‌گردد. زمانی که تازه چند سالی از شناسایی و اطلاع رسانی در باره بیماری مهلک قرن، یعنی ایدز گذشته بود.

ران وودروف (با بازی چشم‌گیر متیو مک کاناهی) که یک گاوچران تمام عیار تگزاسی است، پی می‌برد که مبتلا به بیماری ایدز شده و راهکارهای درمانی نیز برای وی جوابگو نخواهد بود. او که در دالاس تگزاس اقامت دارد ابتدا برای درمان خود کوشش می‌کند اما نتیجه آزمایش‌های کلی او این است که نهایتا 30 روز دیگر بیشتر زنده نیست.

از این به بعد است که ران وودروف خود را فراموش می‌کند و تمام همتش مصروف این مهم می‌شود تا بتواند در مدت زمان باقی مانده عمرش داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به ایدز؛ آنهایی که هنوز امیدی به زنده‌ ماندن و بهبودی‌شان می‌رود؛ را فراهم کند.

باشگاه خریداران دالاس فیلمی است جمع و جور که فقط 5 میلیون دلار هزینه داشته و 16 میلیون دلار نیز فروش کرده است.

Dallas Buyers Club

کارگردان: ژان مارک والی

فیلمنامه: کریگ بورتن و ملیسا والاس

بازی: متیو مک کاناهی،جرارد لتو

زمان: 117 دقیقه

محصول: 2013 آمریکا

کد خبر 249920
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز