همشهری آنلاین: مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) ام الائمه با حضور خیل عزاداران فاطمی در مصلای بزرگ امام خمینی(ره)، میدان امام حسین(ع) و میدان هفت تیر آغاز شد.

مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) همچون سنوات گذشته امروز یکشنبه 25 فروردین همزمان با سراسر کشور در مصلی امام خمینی(ره) تهران آغاز شد. این مراسم با حضور مردم خصوصاً جوانان در شبستان امام خمینی(ره) آغاز و دسته دسته مردم به خیل جمعیت افزوده می شود.

این مراسم صبح امروز از ساعت 10:30 با تلاوت قرآن توسط آغاز شد که قاری آیاتی از سوره انسان و کوثر که در شان مقام حضرت زهرا(س) و خانواده ایشان نازل شده است را تلاوت کرد.

بعد از تلاوت قرآن سعید حدادیان مداح اهل بیت عصمت و طهارت اشعاری در منزلت اهل بیت(ع) و شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا قرائت کرد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام علیرضا پناهیان سخنرانی خواهد کرد. این مراسم تا ظهر ادامه خواهد داشت و در بعضی از مناطق تهران نماز ظهر عزاداران به جماعت برگزار خواهد شد.

همچنین مراسم عزاداری حضرت فاطمه(س) با قرائت قرآن و حضور گسترده مردم و هیئت ها در میدان امام حسین(ع) آغاز شد.

در این مراسم "صابر خراسانی" شاعر اهل بیت، اشعاری در مدح حضرت فاطمه(س) سرودند و مداحان احمد واعظی، اصغر دوستی، مجید بادکوبه، سید محمد جوادی،امین مقدم در حال مداحی در مصیبت خاندان پیامبر(ص) هستند.

قرار است حجت الاسلام ثمری در این مراسم سخنرانی کند.

همچنین مراسم مشابهی در میدان هفت تیر با حضور مردم عزادار برگزار شد. در این مراسم محمدرضا طاهری مداح اهل بیت به ذکر مصیبت شهادت حضرت فاطمه(س) پرداخت و اشعاری در مدح بانوی دو عالم، دخت گرامی پیامبر بزرگوار اسلام قرائت کرد.

"ندارم طاقت اشکای تو نگاهی به حالم کن آقا؛ نمونده چاره ای جز رفتن بیا و حلالم کن آقا؛ علی جان، حلالم کن رفتنی هستم بدون تو بالم را بستن" بخشی از مداحی طاهری در سوگ بی بی زهراء(س) بود که حال معنوی خاصی به این مراسم بخشید.

در محل برگزاری این مراسم بخشهایی از خطبه فدکیه حضرت زهراء(س) نصب شده بود که در آن فرمایش حضرت آمده بود که می فرماید: "من با اینکه توان عملی برای جلوگیری از ظلم را نداشتم، ولی باز با زبان که آخرین حربه من بود از حق طرفداری نمودم. بدانید که زهراء آنی از حق غفلت و از طرفداری از آن کوتاهی نداشت."

همچنین در بخشی دیگر از خطبه حضرت آمده بود که می فرماید: "هرگاه می خواستند علیه مسلمین فتنه به راه اندازند، پیامبر(ص) برادرش علی(ع) را در حوادث وارد می کرد و علی(ع) از میدان باز نمی گشت مگر وقتی آنها را زیر پا له و شعله فتنه را خاموش کرده است." وجود ایستگاه فرهنگی و ارائه خدمات فرهنگی به عزاداران و توزیع شاخه گل سرخ به عزاداران فاطمی از جمله فعالیت‌های جانبی این مراسم معنوی بود.

حضور پر شور و شعور جوانان و نوجوانان در این مراسم چشمگیر بود. سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی بود.

کد خبر 208998
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها