همشهری آنلاین: همه خصوصیاتی که باید زن نمونه از دیدگاه اسلام داشته باشد، حضرت فاطمه (س) داشت و به عبارت دیگر حضرت فاطمه(س) الگوی زن نمونه از دیدگاه اسلام و قرآن است.

بدون شک از حضرت فاطمه(س) سخن گفتن که فضایل او همتراز فضایل بی نهایت پیامبر اکرم (ص) است کار آسانی نیست، چرا که باید بین او و دیگران سنخیتی باشد که بتوان ولو به اجمال از آن سخن گفت، ولی بین ما محبوسین جهان طبیعت و فاطمه (س) فاصله بسیار است، همان کسی که بندها را گسسته و به عالم ملکوت، بلکه جبروت راه یافته است.

سراسر زندگی حضرت فاطمه (س) درس بود و او گام به گام به همراه پدر بزرگوارشان حرکت می کرد. در تمام سختی ها با پدر شریک بود. فاطمه (س) در متن حوادث سخت و جانکاه پروریده بود. تربیت ملکوتی و الهی فاطمه (س) تربیتی همه جانبه بود. در عرصه عبادت وعشق به حضرت حق به گونه ای بود که عاشق شیفته بی قرار حضرت حق بوده و این عشق سراسر وجودش را فرا گرفته بود.(1)

در عرصه خدمت به مردم و ایثار و فداکاری پیوسته در اندیشه خدمت به آنان بود به گونه ای که حتی در نماز شب پیوسته برای مردم دعا می کند و برای خود دعایی ندارد.(2) و خاطره ایثار و فداکاری زهرا(س) در مورد ایثار افطاری خود به مسکین و یتیم و اسیر، زبانزد عام وخاص است. آنکه تربیت شده مکتب پیامبر(ص) و یک اسوه به تمام معنی است، در عرصه عشق و عبادت به خدا، خدمت به مردم، عفاف و پاکدامنی، خانه داری و تربیت فرزند، صحنه های سیاسی و اجتماعی.

فضایل حضرت فاطمه (س)

حضرت امام خمینی(ره) درباره حضرت فاطمه (س) می فرمایند تمام ابعادی که برای یک زن متصور است و برای یک انسان متصور است درفاطمه زهرا (س) جلوه گر بوده است او زن معمولی نیست، او موجود ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است، بلکه موجود الهی جبروتی است در صورت یک زن ظاهر شده است معنویات، جلوه های ملکوتی، جلوه های الهی، جلوه های جبروتی، جلوه های ملکی و ناسوتی، همه در این موجود مجتمع است، انسانی است به تمام معنی انسان، زنی است به تمام معنی زن".

زن نمونه

تمام خصوصیاتی که باید زن نمونه از دیدگاه اسلام داشته باشد، حضرت فاطمه (س) داشت. به عبارت دیگر حضرت فاطمه(س) الگوی زن نمونه از دیدگاه اسلام است. زن نمونه از دیدگاه قرآن کیست؟ ارزش های زن نمونه همانند مرد نمونه در اسلام است که در خصوصیات معنوی و وصول به مقامات بلند الهی بین زن ومرد تفاوتی نیست.

قرآن کریم در سوره احزاب آیه 35 این ارزش ها را چنین بیان می کند: همانا مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ایمان، مردان مطیع فرمان خدا و زنانی که از فرمان خدا اطاعت می‌کنند، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان صابر و شکیبا و زنان صابر وشکیبا، مردان با خشوع و زنان با خشوع، مردان انفاق گر و زنان انفاق کننده، مردان روزه دار و زنانی که روزه می دارند، مردانی که دامان خود را از گناه و آلودگی به بی عفتی حفظ می‌کنند و زنانی که پاکدامنند و مردانی که بسیار به یاد خدا هستند و زنانی که بسیار یاد خدامی کنند، خداوند برای همه آنها مغفرت و پاداش عظیمی فراهم ساخته است.

به این ترتیب می‌توان ارزش‌های زن نمونه را از دید گاه اسلام چنین بیان کرد: اسلام، ایمان، اطاعت از حضرت حق، صداقت در گفتار و عمل، صبر وشکیبایی، تواضع در برابر حق، کمک به نیازمندان و محرومین، روزه، پاکدامنی، یاد فراوان حق.

این ارزش‌ها به تمامی در وجود فاطمه (س) متبلور بود. ایمان وعشق فاطمه(س) به حضرت حق، صداقتش، استقامتش و تواضع، پاکدامنی، ایثار و فداکاری او نیازی به توصیف نداشته و این حقیقتی است که دوست ودشمن به آن معترفند.

---------------
1- مناقب شهر آشوب، ج3، ص 337-338
2- بحار الا نوار، ج 43، ص 84

کد خبر 208936

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار