هیچ می‌دانستی موفقیت در درس و مدرسه هم رمزها و به‌قول معروف فوت‌وفن‌هایی دارد؟ کتاب «رازهای موفقیت در مدرسه» نوشته‌ی لین.اف.جاکوبز و جرمی.اس.هایمن به همین موضوع اختصاص دارد. در این‌جا هفت رمز موفقیت در تحصیل را از این کتاب برایتان نقل می‌کنیم.

طاقت بیار رفیق!
  • برنامه‌ریزی داشته باش

خیلی از دانش‌آموزان چندان در درس‌خواندن نظم ندارند. اگر می‌خواهی موفق باشی، سعی کن برنامه‌ای حتی کلی برای لحظه‌های هر روزت داشته باشی.

  • بازخوردها را ببین

خیلی ساده است که آدم در مقابل نظر و انتقاد دیگران، حالت دفاعی به خودش بگیرد. اما اگر درست نگاه کنی متوجه می‌شوی که این‌جور حرف‌ها هدیه هستند. سعی کن نظر دیگران رابه‌عنوان منبع اطلاعات (اطلاعاتی درباره‌ی خودِ خودت) نگاه کنی.

  • خودت را به چالش بکش

آدم وقتی به اهداف بزرگ فکر کند، چه‌کارها که نمی‌تواند بکند! متأسفانه بعضی آدم‌ها نمی‌دانند که چه ذهن قوی و خلاقی دارند. تو این‌طور نباش، باشد؟

  • مقصدت کجاست؟

برای چه به مدرسه می‌روی؟ برای گرفتن مدرک؟ برای این‌که پدرت همیشه می‌خواسته دکتر شوی؟ برای این‌که بتوانی در آینده در جایی استخدام شوی و کار کنی؟ یا برای یادگرفتن چیزهای تازه‌ای که هربار شگفت‌زده‌ات کند؟ خوب فکر کن که هدفت از درس‌خواندن چیست؛ آدم ها وقتی مقصد داشته باشند، می‌دانند باید از کدام راه بروند.

  • با دوستان باهوش بگرد

اگر با دوستانی می‌گردی که موفقیت تحصیلی تو چندان برایشان مهم نیست، احتمالاً برخلاف جریان شنا می‌کنی. نمی‌گویم ارتباطت را با دوستانت حذف کن، اما باید دوستی‌ات را با آن‌ها -لااقل در دوران تحصیل- محدود کنی.

  • اولین باش!

درس‌خواندن، شغل شماست. اگر ورزشکار در ورزش موفق است، اگر وکیل در وکالت، اگر بازیگر در بازیگری و... تو هم موفقیتت در درس‌خواندنت است.

  • بپرس اگر نمی‌فهمی

ساده به‌نظر می‌رسد، نه؟ ولی همیشه این‌طور نیست. دلایل زیادی هست که مانع می‌شود دستت را بلند کنی و بگویی که چیزی را نفهمیده‌ای؛ خجالت و کم‌رویی، حوصله‌نداشتن، ترس از حرف‌های دیگران و... نکته این‌جاست که ما به مدرسه می‌رویم که چیزهای جدید یاد بگیریم؛ بنابراین اگر چیزی را نفهیمده‌ای، خوب است بپرسی.

کد خبر 195811

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار