کودک و نوجوان

 • صیـد و چند شعر دیگر

  صیـد و چند شعر دیگر

  می‌خندد نسیم صبحگاهی لابه‌لای موهایم

 • شیرشاه از مردآهنی برایم شیرین‌تر بود!

  شیرشاه از مردآهنی برایم شیرین‌تر بود!

  ترجمه‌ی سارا منصوری: بیش از دو دهه است که انیمیشنِ شیرشاه، از انیمیشن‌های محبوب دنیاست. این انیمیشن که داستان بچه‌شیری یتیم به‌نام «سیمبا» و چگونگی رسیدن او به پادشاهی جنگل را روایت می‌کند، در سال ۱۹۹۴ میلادی، با بودجه‌ی ۴۵ میلیون دلار ساخته شد و در نمایش جهانی، بیش از ۹۸۷ میلیون دلار فروش کرد.

 • چتر بی‌چتر

  شعر

  چتر بی‌چتر

  سعیده اصلاحی: باد شو، شهر را زیر و رو کن ماه را از وسط، تا کن امشب

 • یعنی عاشق شده بودم؟

  یعنی عاشق شده بودم؟

  مناف یحیی‌پور: چی شد!؟... زینت خانم چی گفت!؟ چادر قهوه‌ای‌اش را دور کمرش بسته بود. دو تا انگشت شستش را توی چادر فرو برده و دست بر کمر، ایستاده بود روبه‌روی من.

 • حالا نوبت شماست!

  حالا نوبت شماست!

  «دوچرخه باید مثل گذشته از بچه‌ها سؤال کنه و بچه‌ها رو به فعالیت‌کردن و نوشته‌دادن تشویق کنه. من خیلی دوست دارم هرهفته برای دوچرخه متن بفرستم، ولی موضوع مناسبی پیدا نمی‌کنم.

 • فرمول فیزیک روی میز

  فرمول فیزیک روی میز

  وارد کلاس می‌شوم. به میز نگاه می‌کنم. چه کرده این بغل‌دستی عزیز! کل میز پر شده از فرمول‌های فیزیک. آن‌هایی را که مهم‌تر است با آبی و بقیه را با سبز نوشته.

 • بازی با وودی!

  نگاهی به بازی «توی‌استوری دراپ!»؛ بازی جورچین انیمیشن «داستان اسباب‌بازی»

  بازی با وودی!

  علی مولوی: اگر اهل بازی‌کردن و به‌خصوص بازی‌های موبایلی باشید، بازی‌های جورچین برایتان تازگی ندارد. حتماً انواع و اقسام آن‌ها را داشته‌اید، چون از بهترین بازی‌ها هستند و برای مواقع بی‌کاری و وقت‌هایی که می‌خواهید به ذهنتان آرامش دهید و کم‌تر فکر و خیال کنید، بهترین‌اند.

 • کوک و چند شعر دیگر

  کوک و چند شعر دیگر

  صدایت را کوک کرده‌ام روی نم‌نم باران

 • همین کلمه کافی است

  برای پیامبر (ص)

  همین کلمه کافی است

  یاسمن رضائیان: روزهای دوری بود. پرنده‌ای که نام کوچکش پرواز بود هرروز و هرشب به آسمان نگاه می‌کرد و به پرواز فکر می‌کرد. پرنده هربار که به تصویر خودش در برکه و رودخانه‌ای نگاه می‌کرد به یاد پرواز می‌افتاد. برایش زیبا بود که هم‌نام رؤیایش است.

 • دلم برای مدرسه تنگ نمی‌شود

  دلم برای مدرسه تنگ نمی‌شود

  تا همین پارسال برای شروع مدرسه‌ یک‌عالم هیجان داشتم، اما حالا از خودم می‌پرسم چرا نمی‌توانم همان زینب خوش‌حال سال گذشته باشم؟

 • چراغ‌قوه‌های امتحانی!

  ماجراهای من و گروه مافیا-قسمت سوم

  چراغ‌قوه‌های امتحانی!

  سیدسروش طباطبایی‌پور: اسم گروه ما «مافیا» است که از حرف‌های اول اسم‌هایمان یعنی متین‌روپایی، احمدپسته، فرزادکرگدن، یاورنردبون و اردلان‌خان، یعنی خودم ساخته شده است.

 • طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی

  گشتی در نمایشگاه دشت‌هایی چه فراخ، در نگارخانه‌ی لاله

  طبیعت؛ لذت تماشا، لذت نقاشی

  افرا خانی: طبیعت حال آدم را خوب می‌کند. ‌دوست هنرمند نقاشم می‌گوید: «همه‌ی بیماری‌های بشر به‌خاطر این است که از طبیعت دور مانده است.» مثلاً این دوست هنرمند به من می‌گفت: «وقتی کنار دریا رفتی یا کنار رودخانه، بی‌کار ننشین و صدای آب را ضبط کن. شب وقتی غمگینی صدای دریا و رود را بگذار و بشنو تا حالت خوب شود.

 • هوای زندگی‌بخش هم حاصل فکر کردن است!

  هوای زندگی‌بخش هم حاصل فکر کردن است!

  مهسا لزگی‌: این‌جا کافه‌علم است. صاحب و کافه‌چی این کافه «آلبرت اینشتین» است و من مارمولک فراک‌پوشم. خانه‌ام همین‌جا نزدیک سقف آشپزخانه‌ی کافه است. من کنار پنجره بودم که درِ کافه تند باز شد و «آنتوان لاووازیه» همراه همسرش «ماری آن پیرپالز» وارد شدند. عمو آلبرت بلند شد و گفت: «سلام آنتوان عزیز. بفرمایید بنشینید مادام لاووازیه.»

 • انتخاب شهرداران مدارس در روزهای آخر آبان

  انتخاب شهرداران مدارس در روزهای آخر آبان

  دانش‌آموزان ۴۴۰ مدرسه‌ی متوسطه در تهران، آخرین روزهای آبان، فرصت مشارکت در انتخابات بیست‌ویکمین دوره‌ی طرح شهردار مدرسه را دارند.

 • نوجوانان می‌توانند بی‌چیز را ببینند!

  نوجوانان می‌توانند بی‌چیز را ببینند!

  «بی‌چیز» عنوان نمایشی است که این روزها در سالن بوستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پارک لاله درحال اجراست.

 • درختت را پیدا کن!

  درختت را پیدا کن!

  فریبا خانی: وقتی غم و غصه‌ای دارید چه می‌کنید؟ با دوستانتان در میان می‌گذارید؟ اگر دوستی دم دستتان نبود چه؟ اگر نخواستید دوستان شما از غم‌های شما آگاه شوند چه؟

 • پاییز طلایی

  پاییز طلایی

  یک روزهایی،‌ همان روزها که کم‌کم دارد سرمای پاییز از راه می‌رسد و باد سرد از لای پنجره می‌آید تو، دلمان به خواندن نامه‌ای گرم می‌شود. به خواندن نامه‌ی سارا نجفی که نوشته: «ممنونم که می‌دانی کم‌کاری‌ام به‌خاطر درس و مدرسه و آزمون و کنکور است، نه این‌که به تو فکر نمی‌کنم. بدان که به یادت هستم و هر پنج‌شنبه می‌خوانمت.»

 • پرنده در آینه‌ها

  برای شهادت امام رضا (ع)

  پرنده در آینه‌ها

  بهار کاشی: هر طرف که سر برمی‌گرداندم آیینه‌کاری‌ها مرا به خودم نشان می‌دادند. آمده بودم تو را ببینم و جای خالی‌ات را بغض کنم، اما چرا هر لحظه با خودم چشم در چشم می‌شدم؟

 • بیا گفت‌وگو کنیم!

  به‌جای تنبیه و تحقیر

  بیا گفت‌وگو کنیم!

  شاید باورش سخت باشد اما هنوز گاه و بی‌گاه خبر تنبیه بدنی دانش‌آموزی در مدرسه‌ای دور یا نزدیک منتشر می‌شود و باز هم علامت سؤال‌هایی پیش رویمان می‌گذارد. در این‌جا می‌خواهیم از نگاه چند دانش‌آموز و چند معلم به موضوع نگاهی بیندازیم.

 • سوپ گوجه‌فرنگی و فلفل

  سوپ گوجه‌فرنگی و فلفل

  ترجمه‌ی مهرزاد مهاجر: هوا که سرد می‌شود، هیچ‌چیز مثل یک سوپ گرم خوش‌مزه حال آدم را جا نمی‌آورد! خوبی سوپ هم این است که می‌شود هروقتی از روز، آن را خورد!می‌توانید صبح جمعه برای خانواده یک سوپ خوش‌مزه و گرم حاضر کنید و آن‌ها را سر ذوق بیاورید یا برای ناهار یا شامشان سوپ تدارک ببینید.