کودک و نوجوان

 • نفس‌کشیدن بین شاخص صفر تا ۵۰

  هفته‌ی هوای پاک آغاز شد

  نفس‌کشیدن بین شاخص صفر تا ۵۰

  نفیسه مجیدی‌زاده: هوای پاک، یعنی شاخص آلودگی‌ها بین صفر تا ۵۰ درصد باشد؛ زندگی‌کردن در این هوا، هیچ پیامدی بهداشتی ندارد. ۲۹‌دی، روز هوای پاک است. روز هوای پاک هم یعنی بیایید کاری کنیم در هوایی نفس بکشیم که آلودگی‌اش بین صفر تا ۵۰درصد باشد!

 • هزاران سفر به دریاها

  گشتی در نمایشگاه «انسان و دریا» در موزه‌ی ملی ایران

  هزاران سفر به دریاها

  طاهره نمرودی: در یکی از طبقات موزه‌ی ملی ایران، دری هست که وقتی از آن عبور می‌کنید مانند تونل زمان به سفری دریایی و دور و دراز می‌روید. سفری که هم ما را به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد و یا اواخر سلسله‌ی قاجار و هم اوایل دوره‌ی‌پهلوی می‌برد!

 • بارسلون؛ شهر فوتبال و معماری و دریا

  بارسلون؛ شهر فوتبال و معماری و دریا

  آرش خانی: درست روز بازی فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۵ میلادی، بین تیم‌های بارسلونا و یوونتوس وارد بارسلون شدم که البته این بازی در شهر برلین برگزار می‌شد. شهر، چهره‌ای کاملاً فوتبالی به‌خود گرفته بود.

 • دوچرخه‌ی شماره‌ی ۹۷۹ منتشر شد

  دوچرخه‌ی شماره‌ی ۹۷۹ منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌،۲۶دی۱۳۹۸ ، شماره‌ی کاغذی ۹۷۹خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • دوچرخه‌ی شماره ۹۷۸ منتشر شد

  دوچرخه‌ی شماره ۹۷۸ منتشر شد

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌،۱۹دی۱۳۹۸ ، شماره‌ی کاغذی ۹۷۸خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • عروسکی که از میراث فرهنگی می‌گوید

  عروسکی که از میراث فرهنگی می‌گوید

  در دنیا شخصیت‌هایی که آموزش میراث فرهنگی می‌دهند، زیاد نیستند. شاید بشود به «پاتریموینویا»، عروسک اسپانیایی و «دوکوموداکی»، عروسک‌ ژاپنی اشاره کرد. این شخصیت‌ها در حوزه‌ی میراث فرهنگی و میراث طبیعی برای کودکان و نوجوانان فرهنگ‌سازی می‌کنند.

 • جشنواره‌ای برای عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها

  جشنواره‌ای برای عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها

  طاهره نمرودی: «تمرین زندگی»، شعار پنجمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی است. از هفتم دی‌ماه تولیدکنندگان اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها از همه جای ایران برای نمایش و عرضه‌ی محصولات خود به مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمده‌اند.

 • آماده در روزهای سخت!

  به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی

  آماده در روزهای سخت!

  نفیسه مجیدی‌زاده : «اگر معلم وارد کلاس شود و یک‌دفعه بگوید برگه‌ها روی میز، امتحان ریاضی داریم، همه می‌ترسید! اما وقتی از قبل اطلاع بدهد فردا امتحان ریاضی می‌گیرم، از قبل آمادگی دارید و بدون اضطراب امتحان می‌دهید.

 • آلودگی هوا و روزهای تعطیل

  آلودگی هوا و روزهای تعطیل

  نفیسه مجیدی‌زاده: دیگر پدر تنها طرفدار شبکه‌ی خبر در خانه‌ی ما نیست؛ من هم کنترل را زمین نمی‌گذارم و چشمم را از زیرنویس‌ها برنمی‌دارم. اصلاً درست از روز تعطیل استفاده نمی‌کنم تا جواب این سؤالم را بگیرم که آیا فردا تعطیل است؟

 • یلدا و مکافات

  یلدا و مکافات

  علی مولوی: لابد توی دلتان می‌فرمایید مکافات هم مکافات‌های قدیم! «یلدا» که دیگر مکافات نمی‌شود. این «مکافات‌نامه» هم دیگر شورش را درآورده. یلدا، جشن است و سرور و شبی است که دور هم در آن می‌خوریم و می‌آشامیم و فال می‌گیریم و کیفش را می‌بریم.

 • یلدای دوست‌داشتنی

  یلدای دوست‌داشتنی

  داستان زندگی من از شب یلدا شروع شد، پس یلدا برایم خیلی دوست‌داشتنی‌تر است!

 • یلدای مهربانی

  یلدای مهربانی

  چند ساعتی می­‌شود که کرسی را آماده کرده و خوراکی­‌ها را رویش چیده. هندوانه­ را قاچ کرده و آجیل­ را در کاسه ریخته. چای هل‌دارش را هم فراموش نکرده. لباس گل­‌گلی‌­اش را پوشیده و چشم‌­انتظار است؛ چشم­‌انتظار نوه‌­های کوچکش و دو فرزند دُردانه‌­اش.

 • سفر به سرزمین قهرمانان

  گفت‌وگو با «مجید شفیعی»، نویسنده

  سفر به سرزمین قهرمانان

  نیلوفر نیک‌بنیاد: «مجید شفیعی»، نویسنده‌ی پرانرژی و خوش‌ذوقی است که کتاب‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان نوشته و فهرستی بلندبالا از جوایز گوناگون ادبی در کارنامه‌اش دارد. او در بسیاری از کارهایش به‌سراغ داستان‌های کهن رفته و با بازآفرینی آن‌ها آثار ارزشمندی را قلم زده است.

 • بیداری

  بیداری

  الهه صابر: یک مورچه، زندگی را چه ساده می‌گیرد. مثل صفحه‌ای بزرگ برای پیمودن و گم‌نشدن. انگار که همه‌جا، خانه‌ی مورچه‌هاست و همه‌جا هم برایشان دانه‌ای هست.

 • لذت دوست داشتن

  لذت دوست داشتن

  بچه‌تر که بودم، درست وقتی تمام آرزوهایم در دنیای ورزش و زرق و برق‌ قهرمان‌شدن خلاصه می‌شد، وقتی می‌شنیدم شب یلدا طولانی‌ترین شب سال است، بدم می‌آمد.

 • حواست به شادی‌های من هست

  حواست به شادی‌های من هست

  یاسمن رضاییان : داشتم به تضادها فکر می‌کردم. راستش همه‌چیز از صبح امروز شروع شد. بی‌حوصله بودم و کمی هم دیر از خواب بیدار شدم. با خودم کلنجار رفتم تا بالأخره توانستم از تختم دل بکنم، بلند شوم و کار مفیدی انجام بدهم؛ اما نشد.

 • خشمت را قورت بده!

  خشمت را قورت بده!

  نفیسه مجیدی‌زاده: «خشمت را از روی میز بردار، آن را داخل لیوان آب جوش بینداز، بعد بنشین کنار پنجره، یک چاشنی شیرین به آن اضافه کن و مثل دمنوشی تلخ یا گس، مزه‌مزه‌اش کن.»این پیشنهاد درونم بود، حاصل نجوایی درونی؛ وقتی حسابی عصبانی و خشمگین بودم.

 • این عروسک‌ها، پرستار کودکــان بیمار هستند!

  این عروسک‌ها، پرستار کودکــان بیمار هستند!

  طاهره نمرودی: همیشه فکر می‌کنیم اختراع‌کردن کار خیلی سختی است و هرکسی هم از پس آن برنمی‌آید، اما خبر نداریم خلاقیت می‌تواند کاری کند که حتی در بدترین شرایط هم اختراعی کنیم که نه تنها خودمان بلکه صدها نفر دیگر از آن استفاده کنند.

 • روزهای قصه ‌گویی!

  روزهای قصه ‌گویی!

  قطار بیست و دوم جشنواره‌ی بین المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ایستگاه ‌پایانی نزدیک می‌شود. اختتامیه‌ی این جشنواره در دو بخش ملی و بین‌المللی از ۲۶ تا ۳۰ آذر درحال برگزاری است.

 • دور کُرسی یلدا با اهالی ادب

  دور کُرسی یلدا با اهالی ادب

  نیلوفر نیک‌بنیاد : با نزدیک شدن به پایان پاییز، تصمیم گرفتیم یک شب یلدای متفاوت دوچرخه‌ای داشته باشیم. برای همین سراغ چند نفر از اهل ادب، یعنی نویسنده‌ها، شاعرها و مترجم‌های حوزه‌ی کودکان و نوجوانان رفتیم تا چند و چون یلدا را از آن‌ها بپرسیم و ببینیم برای قشنگ‌تر شدن این رسم دیرینه چه پیشنهادهایی دارند.