چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۸۶ - ۱۵:۲۵

همشهری آنلاین: پژوهشگران می‌گویند سیگار تنها چین و چروک صورت را زیاد نمی‌کند، بلکه اثر مشابهی بر رو ی تمام بدن دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز نتایج یک تحقیق جدید که در شماره اخیر نشریه Archives of Dermatology منتشر شده نشان می‌دهد که سیگارکشیدن بر پوست همه بدن – حتی بر بخش‌های پوشیده و دور از نور خورشید بدن اثر می‌گذارد.

دکتر یولاندا هلفریچ از دانشگاه میشیگان و سرپرست این تحقیق می‌گوید: "برررسی ما نشان داد که پوست بخش‌هایی از بدن که معمولا دور از نور خورشید هستند متاسب با تعداد سیگارهای کشیده‌شده در روز و سال‌های سیگارکشیدن دچار آسیب می‌شوند."

این گروه محققان می‌نویسند: "افراد بالای 65 سال که سیگار می‌کشیدند نسبت به غیرسیگاری‌هابه طور قابل‌توجهی دارای چین‌های ریز کوچکی در بدن بودند. یافته‌های مشابهی در افراد 45 تا 65 ساله هم دیده شد."

هنگامی که پوست، به خصصو پوست صورت، در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، خشن  و چین‌دار می‌شود و ته‌رنگ زرد کمرنگی پیذا می‌کند.

پژوهش‌های متعدد قبلی نشان داده بودند که سیگارکشیدن در پیری زودرس پوست صورت که با چروک‌های صورت قابل اندازه‌گیری است، نقش دارد. اما این تحقیق نشان داد که پوست نقاط پوشیده بدن هم با سیگار کشیدن در معرض پیری زودرس قرار می‌گیرد.

بررسی‌های قبلی مشخص‌ کرده‌اند که کشیدن سیگار- و سایر عوامل ‌آسیب‌رسان به پوست - باعث انقباض عروق خونی زیر پوست می‌شوند و میزان خون‌رسانی به پوست را کاهش می‌دهند.

سیگارکشیدن همچنین به بافت همبندی که پوست و اندام‌های داخلی روی آن تکیه دارند، آسیب می زند.

کد خبر 18156

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار