یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ - ۰۶:۱۶
۰ نفر

پریسا شبانی : دولت انگلیس از چند روز قبل جریمه‌های تعیین شده برای رانندگانی که در هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده می‌کنند را افزایش داد.

اگر خبر جریمه رانندگان سیگاری را از زبان معاون سلامت وزارت بهداشت شنیده ‌باشید و برایتان جالب بوده باشد، پس حتماً این هم برایتان جالب است که دولت انگلیس هم از چند روز قبل جریمه‌های تعیین شده برای رانندگانی که در هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده می‌کنند را افزایش داد.

 این جریمه که در گذشته۳۰ پوند (۵۹ دلار) تعیین شده بود، حالا به ۶۰ پوند ( ۱۲۰ دلار) افزایش یافته ‌است. همچنین افرادی که هنگام رانندگی از موبایل استفاده کرده و مورد پلیس شناسایی قرار گیرند، سه امتیاز منفی روی گواهی‌نامه رانندگی آنها ثبت می‌شود.

این امتیازات منفی هم برای آینده این رانندگان دردسرساز می‌شود؛ جوری که اگر امتیازات منفی از حدی بگذرد، گواهینامه راننده محترم را به حالت تعلیق در می‌آورند. بر اساس قانون جدید، هر راننده‌ای که ظرف سه سال ۱۲ امتیاز منفی روی گواهی‌نامه خود دریافت کند، به مدت شش ماه از هرگونه رانندگی محروم می‌شود.

 از این‌ها گذشته، اگر به هر دلیلی موضوع استفاده از تلفن همراه برای یک راننده خاطی به دادگاه کشیده شود، حداکثر جریمه به میزان ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ پوند برای رانندگان اتوبوس‌ها و خودروهای باری و همین‌طور خودروهای سواری که رانندگانشان کنترل خود را از دست داده‌اند، افزایش می‌یابد و می‌تواند به منع این افراد از رانندگی برای مدت معین منجر شود.

استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی از دسامبر سال ۲۰۰۳ در انگلیس ممنوع شده اما ظاهراً چون راننده‌های انگلیسی، خیلی به این جریمه توجه نمی‌کرده‌اند، مجبور شده‌اند جریمه را افزایش دهند.

 سخنگوی انجمن افسران ارشد پلیس انگلیس اعلام کرده از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۷۷ هزار نفر برای نقض این قانون جریمه شده‌اند که این نشان‌دهنده عدم اجرای صحیح قانون است. آمارها نشان می‌دهد در سال۲۰۰۵ سیزده نفر در کشور انگلیس در حوادث رانندگی که در آنها استفاده از موبایل دقت رانندگان را کاهش داده بود، کشته شده و بیش از ۴۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

همچنین آمارها نشان می‌دهد به رغم موافقت ۹۰ درصد از مردم با قانون ممنوعیت استفاده از موبایل حین رانندگی، ۲۰ درصد از رانندگان همچنان این قانون را زیر پا می‌گذارند. بد نیست بدانید قانون جدید حتی شامل استفاده از هندز فری برای تلفن‌های همراه نیز می‌شود.

 اما انگلیس، تنها کشور اروپایی نیست که برای رانندگان سیگاری جریمه وضع کرده. در فرانسه هم از دو هفته پیش، کشیدن سیگار در تمام اماکن سربسته حتی کافه‌ها و رستوران‌ها و مراکز سرباز عمومی، ممنوع شده. این ممنوعیت شامل تمامی ادارات و دوایر دولتی، مدارس، فروشگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، شرکت‌ها، مؤسسات ، هتل‌ها و... می‌شود.

 البته در فرانسه رانندگان از سیگار کشیدن منع نشده‌اند و فقط رانندگان تاکسی در فرانسه باید با اجازه مسافران خود سیگار بکشند. این در اجرای قانون مبارزه با دخانیاتی است که در نیمه ماه نوامبر سال 2006 از سوی دولت فرانسه ارائه شد. جالب است که دومینیک دو‌ویلپن، نخست‌وزیر فرانسه روز آغاز اجرای این قانون را روز مهم و تاریخی برای فرانسه اعلام کرد.

  اگرچه گفته می‌شود فرانسه در موضوع مبارزه با مصرف سیگار شدیدترین قوانین در بعد اروپایی را دارد، اما از یک جنبه می‌شود گفت با این اوصاف، هنوز فرانسه را باید بهشت سیگاری‌ها به حساب آورد. چون هم قوانین خیلی سفت و سخت نیستند، هم این‌که با وضع این قانون بیمه تامین اجتماعی، دولت فرانسه موظف به بازپرداخت هزینه قرص‌ها و داروهای ترک اعتیاد تا سقف 50 یورو برای هر نفر شده است.

کد خبر 17502

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز