چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۵ - ۱۰:۳۱
۰ نفر

صدف کوهکن: تصاویر قدیمی از کافه‌های پاریس را به فراموشی بسپارید، چرا که از این پس، کشیدن سیگار که جزء لاینفک تصویر ذهنی ما از این کافه‌ها بود، ممنوع می‌شود.

دخانیات، یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در سال‌‏های اخیر به شمار می‌‏رود و سالانه موجب مرگ 5 میلیون نفر در جهان می‌‏شود. استنشاق تحمیلی دود هم مثل استعمال مستقیم آن، زیان‌‏آور است و موجب ایجاد و تشدید بیماری‌‏های قلبی و عروقی و سرطان‌‏ها می‌‏شود. همه این‌ها باعث شده دولت‌ها و مجامع جهانی به فکر بیفتند.

ایرلند، اولین کشور اروپایی بود که در سال ۲۰۰۴ استعمال دخانیات را در تمام مراکز دولتی و عمومی ممنوع کرد. پس از آن نیز کشورهای نروژ، اسپانیا، بلژیک، انگلیس، ایرلند، ایتالیا، مالت و سوئد این قانون را در کشورشان به اجرا گذاشتند. ممنوعیت کشیدن سیگار در فضاهای عمومی در فرانسه هم از پنج‌شنبه اول فوریه (12 بهمن) آغازشده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این روزها 15 میلیون‌ نفر سیگاری فرانسوی از روشن‌ کردن سیگار در محل‌های کار، مدارس، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مکان‌های عمومی محصور و بسته منع شده‌اند؛ ممنوعیتی که در عرض یکسال به کافه‌ها و رستوران‌ها هم گسترش خواهد یافت و تصویر کلاسیک خیابان‌ها و کافه‌های فرانسه، جایی که نویسندگانی مانند آلبر کامو و ژان پل سارتر با سیگاری در گوشه لب به یادآورده می‌شوند را تغییر خواهد داد.


بهشت افراد سیگاری
آلمان تنها کشور اروپایی است که به بهشت افراد سیگاری شهرت دارد و تا کنون قانونی برای ممنوعیت استعمال سیگار در این کشور تصویب نشده است، بلکه فقط پارلمان آلمان، در دسامبر سال گذشته تبلیغ سیگار را در اماکن دولتی ممنوع کرده است.

فرانسه نیز که همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، ممنوعیت استعمال دخانیات را در بیشتر اماکن عمومی خود وضع کرده است، مدتی است تلاش می‌کند تا از شمار سیگاری‌های خود بکاهد. هرچند ترک سیگار برای فرد سیگاری دشوار است، اما فرانسه نیز همانند تعداد دیگری از کشورهای اروپایی، استعمال دخانیات را با همه گرفتاری‌ها و دشواری‌های ناشی از آن، از اول فوریه در اماکن عمومی ممنوع کرده است و قرار است بیش از 175 هزار مامور  این ممنوعیت را با جریمه‌ 88 دلاری برای سیگاری‌ها و جریمه 174 دلاری برای کارفرمایان اعمال کنند.

در حقیقت، آمارهایی مثل مرگ 66 سیگاری در هر سال در فرانسه تخیلات  رومانتیک همراه سیگار را از سرها پرانده است.

تقریبا یک چهارم فرانسوی‌ها سیگاری هستند، با این حال یک روز پیش از شروع ممنوعیت، علامتی از نگرانی در خیابان‌ها دیده نشد. بررسی پراکنده چند داروخانه نشان داد که تا به حال سیگاری‌ها آرام مانده‌اند و هجومی برای خرید برچسب‌های نیکوتین‌دار هم دیده نشد!

مبارزه 150 میلیون دلاری
از چندی پیش، شهردار نیویورک نیز، کشیدن سیگار در اماکن عمومی را ممنوع کرده‌است. شهردار میلیاردر نیویورک این ممنوعیت را با چنان شدتی به اجرا درآورده است که اغلب سیگاری‌ها و حتی غیرسیگاری‌ها را به خشم آورده است.

 هنگامی که او در نیویورک بر سیگار مالیات بست، ادعا کرد اهمیتی به ضرر و سود مالی نیویورک به این علت نمی‌دهد، بلکه می‌خواهد از آلوده شدن کودکان به این عادت جلوگیری کند. او حتی خبرنگارانی را که با او روبه‌رو می‌شوند و سیگار می‌کشند، سرزنش می‌کند. جالب است بدانید که او  می‌خواهد،۱۲۵ میلیون دلار از دارایی شخصی‌اش را برای مبارزه با سیگار اختصاص دهد که هدف آن مبارزه با دخانیات در سراسر جهان است.

به گزارش رویترز، تقریباً دوسال پیش از اینکه ایرلند به عنوان نخستین کشور قانون منع سیگار در مجامع عمومی را اجرا کند، در برخی شهرهای اروپایی و آمریکا قانون مشابهی به اجرا درآمد و نتیجه خیلی زود معلوم شد؛کاهش تعداد حملات قلبی.

 حتی در یک شهر، طی اجرای شش ماهه این طرح، تعداد مراجعه کنندگان مبتلا به حملات قلبی 40 درصد کاهش یافت. اجرای چنین طرح‌هایی بود که راه را برای طرح‌های شجاعانه‌تر باز کرد.

چند روز قبل، خبر جریمه رانندگان سیگاری را نشنیدید؟

کد خبر 16808

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز